Rádio na klasickou anténu

Příjem rádia na klasickou anténu byl České republice v předchozím desetiletí výlučně analogový. Pod analogovým příjmem rozumíme poslech rozhlasových stanic na běžném přijímači podporujícím FM/VKV, případně střední vlny (AM).

shutter-antena

Analogový příjem nebrání digitálu

Na rozdíl od televizního vysílání není analogový příjem rozhlasu překážkou rozvoje digitálního příjmu. V posledních několika letech tak mají posluchači možnost přijímat jak analogové, tak digitální rozhlasové vysílání na běžnou anténu. Alternativou je i příjem rozhlasového vysílání přes televizní platformu DVB-T (tedy prostřednictvím běžného televizního set top boxu). Tento způsob příjmu umožňuje za použití běžné antény poslouchat i několik dalších rozhlasových stanic – například nové žánrové stanice Českého rozhlasu.

Digitální příjem rozšíří nabídku stanic

Zatímco analogové vysílání umožňuje, aby v každém regionu České republiky vysílalo na běžnou anténu (v FM pásmu 87,5-108.0 MHz) zhruba 15-20 rozhlasových stanic, tak digitální vysílání DAB/DAB+ umožňuje počet programů zněkolikanásobit. Tím se dostáváme i k možnosti výrazné úspory nákladů za šíření, možnostem vytvořit žánrově vyprofilované rozhlasové stanice pro užší skupiny posluchačů, a urychlení rozvoje komunitních a neziskových rádií, které v dnešním éteru nemají dostatečný prostor.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .