Radio Egrensis vysílá od roku 1991, je s námi „na Západě za každé nálady“

egrensis_20letperexPrvního prosince 1991 odstartovalo svou pouť českým rozhlasovým éterem Radio Egrensis. V době, kdy se postupně začala objevovat první soukromá rádia, se tedy zrodila i tato stanice. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání udělila v roce 1991 prvních 15 licencí k šíření rozhlasového terestrického vysílání. Na počátku devadesátých let se nejprve objevuje Evropa 2, krátce na to Radio 1, poté pokračují FM Plus, Faktor, Country Radio a mnoho další. Podívejme se, jak zítra Radio Egrensis, oslaví toto výročí.

Krátce z historie vysílání rádia

„Zahájení vysílání rádia Egrensis se datuje k 1. prosinci 1991, kdy spolu s námi zahájilo své vysílání na tzv. zkušební licenci dalších 27 soukromých rádií. Zahájili jsme s vyzářeným výkonem 100 wattů na kmitočtu 93,2 MHz (na tento kmitočet byla Ministerstvem kultury vydána licence) ze „Špitálského vrchu“ (517 m n.m., severozápadně od Chebu),“ píše Radio Egrensis na www.radioegrensis.cz. Už od svého počátku se stanice profiluje jako hudební rádio, jedno z hesel stanice však také zní Nejlepší hudba na Západě„.

DOPORUČUJEME: Průkopnické soukromé stanice – Rádio Egrensis

Na začátek svého působení v rádiu a start vysílání Rádia Egrensis před pěti lety vzpomínal pro RadioTV.cz majitel rádia pan Antonín Hofmann: Na tuto chvíli se zapomenout nedá, protože celé to byla směs neznalostí, očekávání i doufání, že tento krok do neznáma dobře dopadne. Cestu k rádiu jsem si vyzkoušel v roce 1965. Jako spojovací důstojník jsem s vojenskou technikou na kmitočtu 1500 kHz po dobu několika měsíců provozoval vysílání rádia Kleopatra. Na kotoučáku Sonet duo jsme měli nahrané fláky z Laxíku‘ a jiných zahraničních rádií, které jsme pro známé pouštěli do éteru.“

radiotv_face_n05

A Antonín Hofmann pokračuje: Když se na to přišlo, byl to opravdu obrovský malér, ale protože podíl mluveného slova byl nula, tak to kontráši raději zahráli do autu. Být rozhlasákem jsem pak v roce 1990 zaměnil za televizi a s partou ‚zločinců‘ jsme vysílali pořad, Svobodné volby. Byly to diskuze všech kdo tehdy do voleb šli a nám se podařil žert, že naše vysílání bylo na devátém TV kanálu, kam byli v Chebu naladěny veškeré společné antény, takže z našeho vysílání nebylo úniku. Fotky pomalu žloutnou a kazety z vysílání jsem dal do městského archivu.“

PŘED ROKEM: Egrensis slaví narozeniny dnem “naruby”

Ředitelka rádia Egrensis Gabriela Vosyková v jednom z rozhovorů pro RadioTV.cz uvedla následující: Je nezvratnou pravdou, že rádio Egrensis od samého počátku bylo nezávislé na poskytovatelích radiotelekomunikační služby a jako první, a dlouho i jediné rádio ze všech nově vznikajících licenčních rádií, vysílalo na vlastním zařízení. Počínaje studiem a konče vysílací anténou. Komanditní společnost RTV Cheb, které byla licence udělena, byla v minulosti nositelem nových technických řešení a zároveň byla jedinou společností, která své poznatky nezištně předávala ostatním.

egrensis_20ecko

Rádio Egrensis nejúspěšnější v Karlovarském kraji

Dle aktuálního měření poslechovosti si denně rádi Egrensis naladí v Karlovarském kraji 38 tisíc posluchačů a je tak nejposlouchanějším regionálním rádiem v tomto kraji. Vyrovnané výsledky sledujeme též v týdenní poslechovosti, alespoň jednou týdně si stanici naladí 68 tisíc posluchačů. Z celostátního pohledu si aspoň jednou týdně naladí Radio Egrensis 81 tisíc posluchačů, denně potom 42 tisíce. Radio Egrensis má za sebou dlouhou historii, jak uvedla v rozhovoru pro RadioTV.cz Gabriela Vosyková, ředitelka rádia, že z lůna rozhlasové stanice Rádio Egrensis vzešla dosti dlouhá řada mediálních osobností dneška„. Za všechny zmiňme například Leoše Mareše.

Z ARCHIVU: Rozhlasové seriály se vrací na scénu, po letech se možná obnoví Doňa Mimoňa

Navíc stanice sleduje technický vývoj a už nyní je připravena k digitálnímu vysílání. Technický vývoj nejen sledujeme, ale současně se na něj také připravujeme a v této chvíli jsme schopni během několika dní zahájit digitální vysílání svého programu, neboť jsme zdárně dokončili jak studiovou digitalizaci, tak i vyřešili digitální přenos signálu k jednotlivým vysílačům. Znamená to, že umíme ve velmi krátké době umístit svůj analogový nebo digitální vysílač na kterékoliv místo v České Republice nebo jinde ve světě. Naše společnost jako první v historii ČR provozovala a stále provozuje vysílání jiných subjektů, vybudovala před 14 roky vysílač velkého výkonu pro televizní vysílání a poskytuje služby řadě významných organizací v radiotelekomunikační oblasti. O technické a technologické zpozdilosti, či vysílání postaru, lze tedy úspěšně pochybovat,“ říká pro RadioTV.cz Gabriela Vosyková.

radiotv_googleplus_02

20 let se slaví ON-AIR soutěžemi a speciálem

Ve čtvrtek 1. prosince si Radio Egrensis připomíná 20 let od svého vzniku. Tento den naservíruje hudbu starou dvacet let, tedy tu, kterou hrálo v době svého vzniku, dále nasadí do vysílání nejzajímavější události z roku 1991, ukázky z pořadů, rádiové historky a mnoho dalšího. Vše spojené právě s rokem 1991.

PSALI JSME: Posluchači Egrensis vybírají moderátory

Ve stejný den začíná narozeninová soutěž. Přihlásit se do ní lze za pomocí mobilního telefonu, stačí poslat krátkou zprávu EG (mezera) NAROZENINY (mezera) JMÉNO, ADRESA na linku 900 09 09, cena SMS je 9Kč. Soutěží se o hlavní cenu, tou je týdenní pobyt v Rakousku s polopenzí a skipasem v hodnotě 16.000 Kč. rozdávají se také další výhry – sleva na stavební práce, tandemový sesko, tři dny romantiky a welness a mnoho dalších cen. Další informace najdete na www.radioegrensis.cz.

egrensis_20balon

Autor článku:

Komentáře (6)

 1. violista

  Dnes je hlavní vysílač ovšem na naší nedaleké Dyleni ;-) Nějak nevidím toto napsáno. Jinak k tomu že je na Západě nejúspěšnější (hlavně na Chebsku) se nedivím, co jiného by tu taky mělo hrát? Teprve nedávno se tu dali ty pidi dokrývače jiných stanic. U nás v Mar.Lázních je to teda jenom jedna stanice – E2. ostatní se musí lovit problematicky z členitého okolí. Ba ani ten Dragon z nedaleké Podhory přímo v ML nic moc – je tu stín pod Slavkovským lesem. Dyleň je ideální bod pro tento cíp republiky, leč není plně pro vše využit. Velká škoda :-(

  1. Jerry Prohaska

   Tak o tom, kde je hlavní vysílač nyní čtenáři určitě vědí – uvedl jsem jen ten první ;-).

 2. valve

  Radio Egrensis poslouchám na chalupě v okolí Domažlic, kde trávím víkendy a dovolenou. Příjem je kolísavý, v sousedství je mnoho dalších (v místě poslechu silnějších) stanic a protože je vysílač umístěn v členitém terénu, domnívám se, že by mnoho posluchačů uvítalo navýšení výkonu. Dovedu si představit, že „zachrchlaný“ příjem, způsobený odrazy od členitého okolí leckoho odradí, ne každý poslouchá na tuneru vyšší třídy třeba s dvojí šířkou pásma. To platí i pro příjem v autě, i když dnešní autorádia mají mnohem vyšší citlivost a další technické parametry než dříve.
  Mám pocit, že v situaci, kdy je FM pásmo přeplněno stowattovými vykrývači, které se často vzájemně ruší, by bylo lepší vybudovat jeden výkonný vysílač s velkým pokrytím, než budovat deset pidivysílačů na každém větším kopci (viz např. německé Radio Charivari).

  1. Petr Kružík

   Navýšení výkonu na vysílači Dyleň není možné! Už teď je diagram okousán v různých směrech o různé útlumy. A jakékoliv navýšení by znamenalo nemožnost jejich plnění. Vybudovat značně složitý AS a sladit to vzájemně aby to přineslo kýžený efekt je nereálné. Neřkuli, 10kW je jen 3dB navíc = tam kde to šumí a je degradováno to bude degradováno stejně.

 3. Jaroslav Eret

  Rádiu Egrensis by dál 3 vysílače pro Domažlice , Plzeň , Sokolov a tu Dyleň by zvýšil z 5 na 10 kilowattů proto že v Sokolově je špatní sygnál z Dyleně a z Karlových varů i z Chebu u nás v Habartově u Sokolova je pěkní příjem z Chebu , Dyleně a Karlovy vary

  1. violista

   U nás v Mar.Lázních hraje Dyleň samozřejmě bezvadně, protože je to kota přímo pro nás a je na ní z některých míst přímý výhled ;-) Zachrchlaně ale chytnu i tu frekveci tuším z Chebu. Spíš mě mrzí, že na Dyleni nejsou i jiná rádia … Radiožurnál, Plzeň a Egrensis je málo. Taky tam mohl být i bezvadně DVB-T dokrývač. Možná by to mohlo být i místo té Zelené hory, ale to by neprošlo – mají tam vybudován velký vysílač jako blázen :-) Zajímalo by mě, jak hraje Egrensis z Dyleně kvalitně přímo v Chebu. To jsem zatím nikdy nezkoušel.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: