Rádio Dálnice se vzdalo části kmitočtů, pokrytí bude rozšiřovat postupně

dalnice_logoPokud jste si přečetli výstup z posledního zasedání RRTV týkající se projektu Rádia Dálnice, museli jste nabýt dojmu, že se tento projekt fakticky rozpadl. Provozovatel rádia Dálnice požádal o vyjmutí významné části kmitočtů ze své sítě a RRTV mu přidělila jen několik dokrývačů, které nejsou bonitní pro samostatné licenční řízení. Podívejme se teď na celý problém podrobněji.

Významné rádio, i když téměř nevysílá

Rádio Dálnice hraje velice významnou roli na českém rozhlasovém trhu, i když ještě vlastně ani pořádně nevysílá. Naladíte ho oficiálně pouze na jediném jihlavském kmitočtu, který ale z provozních důvodů vysílá jen omezeným velmi výkonem. Rádio Dálnice ale vytvořilo na trhu několik nových precedentů. Provozovatel totiž krátce po nabytí licence získal k jedinému kmitočtu v Jihlavě i síť dalších dvou desítek frekvencí napříč republikou. Dalším precedentem byli žaloby konkurenčních vysílatelů, kteří dosáhli zablokování plnohodnotného rozvoje Rádia Dálnice soudní cestou.

RRTV měla o udělení nebo neudělení dokrývacích kmitočtů rozhodnout znovu, ale provozovatel stanice překvapil tím, že sám požádal o vyjmutí velké části kmitočtů ze sítě, o níž se ucházel. Rádio Dálnice, tedy Route Radio s.r.o. požádalo o vyjmutí následujících kmitočtů z předmětu řízení (tučně vyznačené kmitočty se objevily ve vyhlášeném licenčním řízení) – Velké Meziříčí 105,0 MHz/100W, Troubsko 95,9 MHz/50W, Speřice 98,6 MHz/50W, Rokycany 105,1 MHz/50W, Psáře 92,3 MHz/50W, Přimda 91,9 MHz/100W, Nýřany 100,5 MHz/50W, Mýto 92,0 MHz/50W, Měřín 94,7 MHz/50W, Křepice 94,2 MHz/50W, Králův Dvůr 99,6 MHz/50W, Kařez-silo 97,1 MHz/50W. Jiřice 91,7 MHz/50W, Humpolec-východ 91,7 MHz/50W, Hulice 91,7 MHz/W, Holubice 96,1 MHz/50W, Dolní Kralovice 96,4 MHz, Černice 87,8 MHz/50W, Blučina 94,2 MHz/50W, Devět Křížů 94,2 MHz/W, Divišov 96,4 MHz/50W, Drysice 88,6 MHz/50W, Horní Herpšice 94,1 MHz/50W, Hvězdovice 107,8 MHz/50W, Lhotka 94,1 MHz/50W, Rousínov 91,6 MHz/50W, Velká Bíteš 101,1 Mhz/50W.

radio-dalnice-10Studie původní kmitočtové sítě Rádia Dálnice, autor: Petr Kružík, JIDXC

Nebonitní kmitočty získá provozovatel přímo jako dokrývače

To ovšem nebylo jediné rozhodnutí, které se kolem vznikajícího rádia zrodilo. Vysílací rada totiž obratem přidělila této společnosti čtyři kmitočty, které zasáhnou bezmála 57 tisíc obyvatel. Konkrétně jde o Jesenice 107,2 MHz/25W (vysíláním zásobeno 500 obyvatel), Průhonice 104,2 MHz/25W (vysíláním zásobeno 1000 obyvatel), Nový Jičín 92,0 MHz/25W (vysíláním zásobeno 26000 obyvatel) a Strakonice 87,6 MHz/50W (vysíláním zásobeno 30000 obyvatel). Udělení těchto kmitočtů Rada odůvodnila nedostatečnou bonitností těchto frekvencí pro samostatné licenční řízení.

A právě tohle konstatování může být dalším zajímavým precedentem pro budoucnost trhu. Na udělení dokrývacích kmitočtů totiž existuje právní nárok, pokud provozovatel požádá o konkrétní frekvenci a splní předepsané podmínky. Projekt by dokrývací frekvenci nezískal pouze tehdy, pokud by se změnil natolik, že by to vedlo k neudělení licence v původním výběrovém řízení. Tahle formulace je velice zjednodušená ale poukazuje na to, že RRTV nemá mnoho možností jak dokrývací frekvenci neudělit.

dalnice-d1-preview

Generovaná mapka pokrytí Rádia Dálnice v rámci D1 a D2, autor: Jakub Melín, JIDXC

Bonitnější kmitočty budou dány do soutěže

Na druhou stranu, jeden ze soudů, který se zabýval žalobami konkurenčních provozovatelů, měl konstatovat, že Rada zásadně pochybila, když Rádiu Dálnice přidělila k jednomu jihlavskému kmitočtu dalších více než 20 dalších dokrývacích kmitočtů, a tak znevýhodnila ostatní subjekty.

Zřejmě i proto zvolila Rada v případě Rádia Dálnice nové řešení. Rozdělila celou zkoordinovanou síť frekvencí Rádia Dálnice dle zásahu obyvatelstva na část bonitní a nebonitní (z hlediska možného zařazení do samostatných licenčních řízení). Tu nebonitní část zřejmě udělí projektu Rádio Dálnice přímo jako dokrývače. Na bonitnější vysílače spadající zásahem do velkých aglomerací Prahy, Brna a Plzně je již vyhlášeno licenční řízení se lhůtou pro doručení žádostí do 29. července 2011.

Jedná se o kmitočty Praha Chodov 107,9 MHz/100W, (Brno) Horní Heršpice 94,1 MHz/50W, (Plzeň) Černice 87,8 MHz/50W a (Brno) Troubsko 95,9 MHz/50W. O tyto kmitočty může být v samostatných licenčních řízeních vyšší zájem.

dalnice-d5-preview

Generovaná mapka pokrytí Rádia Dálnice na D5, autor: Jakub Melín, JIDXC

Konec soudních tahanic? Ani náhodou…

Ani podobné řešení ale nemusí znamenat konec soudním tahanicím ohledně Rádia Dálnice. Konkurenční provozovatelé se mohou pokusit znovu napadnout přidělení nebonitních dokrývačů. I kdyby neuspěli, lze očekávat další sérii žalob v případě už vyhlášených licenčních řízení. Jak se už na trhu stalo „dobrým zvykem“, většina neúspěšných uchazečů žaluje veškerá rozhodnutí RRTV v případě nově udělených licencí. Regulátor je následně nucen hledat nové argumenty jak prosadit své původní rozhodnutí.

Rádio Dálnice se tedy zřejmě ani po posledním kolečku právních tahanic nerozjede naplno. Z hlediska jasného vymezení budoucích pravidel na trhu s rozhlasovými licencemi a dokrývači má ale tento projekt velký význam.

Autor článku:

Komentáře (3)

    1. juko

      Určitě bude, kolega Martin Petera ho už tvoří, věřím, že ještě dnes večer vydáme podrobnou analýzu.

    2. Martin Petera

      Ano, blížím se k cíli. Prozatím už je hotova tabulka poslechovosti na http://www.RadioTV.cz/poslechovost, kde najdete čísla z celostátního pohledu. Omlouvám se za zpoždění.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .