Blaník zavádí „chytré přelaďování“ regionálních kmitočtů při jízdě v autě

blanik-logo-167Rádio Blaník jako první stanice na českém trhu testuje funkci REG pro pohodlnější přelaďování kmitočtů při jízdě autem. Od dosud známé funkce přelaďování alternativních frekvencí se liší zejména tím, že frekvence vám nebudou „přeskakovat“, pokud se na dvou kmitočtech vysílá odlišný program nebo reklama.

Nová funkce pomůže v době vysílání reklam a regionálního zpravodajství

Princip a přínos nové funkce vysvětluje technický ředitel Rádia Blaník a dalších stanic skupiny Media Bohemia David Beck. “Pokud jste si někdy opravdu pořádně pročetli návod vašeho autorádia, možná jste narazili na tajemnou funkci REG – regionální vysílání. Rádio Blaník je první stanicí u nás, která ji začne používat. V systému RDS nově budeme indikovat, zda vysíláme regionální nebo společné vysílání. V době vysílání centrálního programu na všech frekvencích se vám vždy naladí nejsilnější vysílač. V době odpojeného regionálního zpravodajství a reklamního bloku však zůstane naladěn váš region a nebude docházet k nežádoucímu přeskakování, jako se to stává u celoplošných stanic,“ řekl Beck serveru RadioTV.cz.

Tuto funkci by mělo podporovat téměř každé novější autorádio na českém trhu. Je ale potřeba počítat s tím, že každý výrobce autorádia nazývá tuto funkci trochu jinak. „Používají se názvy jako REG AUTO, REG ON nebo REG FIX, případně může být logika zapnutí a vypnutí přesně opačná. Autorádio se nejprve snaží naladit alternativní frekvenci zvolené rozhlasové stanice. Je-li však kvalita příjmu natolik špatná, že se program může „ztratit“, akceptuje přijímač „příbuzné“ frekvence,“ dodává David Beck.

Pro optimální nastavení vašeho přijímače můžete využít následovného návodu (pro autorádio Škoda Symphony):

blanik-reg-funkce-navod

Určité procento přijímačů tuto funkci nepodporuje

Pokud zvolíte REG AUTO, přepne rádio na regionálně „příbuznou“ rozhlasovou stanici pouze tehdy, pokud by mohl být příjem aktuální rozhlasové stanice přerušen. Pokud zvolíte REG OFF, bude přijímač přecházet na regionálně „příbuzné“ rozhlasové stanice bez omezení, tzn. nastane efekt přeskakujících reklam a regionálního zpravodajství. Pro optimální poslech Rádia Blaník je tedy doporučeno mít zapnutou funkci REG AUTO (eventuelně REG ON). Modelové příklady nastavení pro několik typů autorádií najdete i na webových stránkách RadioBlanik.cz/RDS.

Závěrem je třeba dodat, že určité menší procento přijímačů funkci REG nepodporuje. Pokud byste tedy chtěli předejít nepříjemnému přeskakování reklam nebo regionálního zpravodajství, doporučujeme úplně vypnout funkci automatického přelaďování a vysílače ladit ručně. „Z důvodu změny identifikace RDS (tzv. PI kód) na některých vysílačích si prosím v pátek 17. května znovu nalaďte a do paměti vašeho autorádia uložte Rádio Blaník,“ dodává technický ředitel David Beck.

Autor článku:

Komentáře (2)

 1. rdsman

  Jen bych doplnil, že funkce je na vysílací straně realizována 1) vhodným řazením vysílaných alternativních frekvencí, na jehož základě přijímač roztřídí AF na příslušející danému regionu a na ostatní, 2) změnou druhého znaku PI kódu (indikátor regional/national) při přechodu z celoplošného vysílání na regionální a naopak.
  Vzhledem k tomu, že téměř každý přijímač je po stránce implementace RDS unikát, normy výrobcům moc neříkají a často si navymýšlí funkce, které jsou vzájemně nekompatibilní, nelze zaručit, že se přijímače budou vždy chovat tak, jak by měly. Tam, kde funkce REG není podporována, bude nejspíše docházet k přeskakování jako doposud. Paradoxně však nelze vyloučit ani horší chování proti předchozímu stavu.
  Celkově je třeba ocenit tuto snahu, která u nás (bohužel) v tomto směru obvykle bývá téměř nulová. Sám jsem zvědav, jak to v reálu bude fungovat.

 2. SETI72

  To už mělo být u všech českých stanic s regioodpojováky standardem. Ne to zavádět až teď a ještě se tím chlubit.
  A Blaník nikdo duševně zdravý neposlouchá, takže je to navíc naprosto nedůležitá změna.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: