Radio 1 slaví 25 let pirátského Radia Stalin, nadělilo si nové mobilní aplikace

Pražské kultovní Radio 1 si v týdnu od 19. do 25. října připomíná 25. výročí zahájení vysílání Radia Stalin. Legenda jménem Radio Stalin vznikla během výstavy Totalitní zóna v podzemí bývalého Stalinova pomníku v Praze na Letné a začala vysílat 19. 10. 1990.

radio-1-koza-651

Ve středu proběhne speciální vzpomínkové zátiší

Jedna ze vzpomínek bude věnována kapele Priessnitz, která je s Radiem 1 neodmyslitelně spjata po celou dobu své existence. V úterý 20. října od 22 hodin bude odvysílán pořad Radio 1 On Stage, kde zazní záznam koncertu Priessnitz z loňského prosince.

Ve středu 21. října v 11 hodin zavzpomínají ve vysílání Zdenka Hnyka jeho někdejší kolegové – David Litvák a Vladimír Vintr. Zároveň ve středu proběhne speciální vzpomínkové Zátiší, které připraví Jeroným Janíček. Hosty budou výtvarník David Černý, dramaturgyně klubu Roxy Lenka Senová a archivář Linhartovy nadace Petr Pištěk.

Historii Radia Stalin, potažmo Radia 1 si budeme každý den připomínat i na Facebooku Radia 1,“ uvedla v tiskové zprávě Klára Vlková z Radia 1. K 25 letům výročí Radia Stalin si Radio 1 nadělilo nové mobilní aplikace, které jsou ke stažení na webu stanice.

Pirátská rozhlasová stanice Radio Stalin vzbudila značný ohlas

Skupina O2 si vymohla, že konkurenční kabelové televize nesmí šířit Ligu mistrů Začátek vysílání se datuje od podzimu roku 1990. Během výstavy Totalitní zóna v podzemí bývalého Stalinova pomníku v Praze na Letné začalo vysílání pirátské rozhlasové stanice Stalin. Ta vysílala od 19. do 25. října 1990 a vzbudila mimořádný ohlas, byla ale po několika dnech úředně zastavena. Petici za znovuobnovení vysílání a proti monopolu státního rozhlasu a televize podepsalo tehdy na 30 000 lidí.

Na počátku roku 1991 bylo zabavené technické zařízení vráceno a 15. února 1991 vzniklo Radio Ultra jako pokračovatel pirátské tradice. Na frekvenci 92,6 MHz vysílající z pražské Lodecké ulice se střídala nejen skupina lidí okolo bývalého Radia Stalin, ale i další zájemci o soukromá rádia z celé České republiky.

Dne 25. března 1991 pak udělením oficiální licence Meziresortní komisí zřízenou Ministerstvem kultury vzniklo Radio 1 a stalo se tak první českou soukromou nezávislou rozhlasovou stanicí.

Od začátku své existence se Radio 1 liší od ostatních komerčních stanic svou alternativní hudební dramaturgií, která není svázaná hitparádovými pravidly. Hlavní charakteristikou Radia 1 je maximální otevřenost, a to jak k různorodým hudebním žánrům, tak i v přístupu k posluchačům.

V průběhu let se vysílání přizpůsobovalo nastupujícím světovým hudebním trendům, ale pokaždé pouze na základě kvality a nikoli komerčních vlivů. Během uplynulých téměř dvaceti pěti let prošlo Radio 1 nesčetnými změnami, vystřídalo se v něm mnoho zajímavých osobností, ale jeho poslání zůstalo stejné – být otevřené všem formám kvalitní hudby a kultury vůbec.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: