Rada ČRo je kompletní, ředitel Peter Duhan musí bojovat o funkci

ceskyrozhlasvelkyPOZNÁMKA – Poslanci ve středu po několika letech konečně doplnili Radu Českého rozhlasu o nové členy. Zanedlouho se tak strhne bitva o nového generálního ředitele, který nahradí Petera Duhana, jež je v čele pouze dočasně. Řádným šéfem rozhlasu se může stát i on sám. Kontrolní orgán, který bude ředitele volit má devět členů a lze tedy očekávat zajímavý souboj o minimálně šest hlasů potřebných ke zvolení.

Čtyři nové hlasy v boji o ředitele rozhlasu

Novými radními Českého rozhlasu se stali Ervín Kukuczka, Michal Stehlík, Ivan Tesař a Petr Šafařík. První tři jmenovaní byli zvoleni na šestileté funkční období, Petr Šafařík bude členem rady pouze devět měsíců. Jeho mandát vyprší v březnu příštího roku protože v radě nahradí zesnulého místopředsedu Ladislava Jíšu. Může být ale důležitým jazýčkem na vahách při volbě ředitele jelikož nástupce Petera Duhana začne působit ve Vinohradské právě v tomto období.

Poslanci dlouho otáleli s volbou nových členů rozhlasové rady. V předchozí volbě, kdy měla rada pouze pět členů a nemohla tak zvolit nového generálního ředitele jí zákonodárci moc nepomohli. Tehdy sice vybrali jednoho nového člena Milana Badala ale volba nemohla proběhnout protože zakrátko nečekaně zemřel místopředseda rady Ladislav Jíša. I kdyby ale v radě zůstalo potřebných šest členů, nebyla by volba ředitele jednoduchá. Pro úspěšné zvolení jakéhokoliv kandidáta by totiž muselo zvednout ruku všech šest radních jednomyslně. Nyní se můžou naplno projevit názorové rozdíly mezi původními a novými členy rady. Generální ředitel totiž nemusí být zvolen jednomyslně, postačí k tomu dvoutřetinová většina šesti z devíti hlasů.

PSALI JSME: Nekompromisně kompromisní volba ředitele Českého rozhlasu

duhan-hikelovaNejvážnější kandidáti na generálního ředitele Českého rozhlasu. Současný prozatimní ředitel Peter Duhan a ředitelka zpravodajských stanic ČRo Hana Hikelová. Foto: Český rozhlas

V praxi to znamená, že nový ředitel rozhlasu by mohl být znám už v průběhu nejbližších tří měsíců. Nejvážnějším kandidátem na tento post je současný prozatimní ředitel Peter Duhan. Bez šance není ani ředitelka zpravodajských stanic ČRo Hana Hikelová a do finále předchozího konkurzu se dostal i bývalý obchodní ředitel východočeského Rádia Černá Hora Petr Matulka. Už za několik týdnů se tedy dozvíme, zda si může Peter Duhan balit kufry a vyklidit kancelář nebo zda bude ve své funkci pokračovat. I kdyby ale nebyl zvolen do nejvyššího čela této instituce, zřejmě bude v rozhlase působit i nadále v některé z řídících funkcí.

Aktuální složení Rady Českého rozhlasu, která bude volit nového generálního ředitele:
Dana Jaklová, Tomáš Ratiborský, Bohuš Zoubek, Antonín Zelenka, Milan Badal, Ervín Kukuczka, Michal Stehlík, Ivan Tesař, Petr Šafařík

Nejžhavější kandidáti na post generálního ředitele ČRo:
Peter Duhan – současný prozatimní generální ředitel Českého rozhlasu
Hana Hikelová – ředitelka zpravodajských stanic ČRo
Petr Matulka – přichází z externího prostředí, bývalý obchodní ředitel Rádia Černá Hora

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .