Odbavovací systémy VIII. – situace po letech

radiotv22Po téměř třech letech navazujeme na seriál článků o odbavovacích systémech. Dlouho poté, co jsme představili systémy zastoupené na trhu českých rádií a na závěr seriálu přinesli názory uživatelů a zhodnotili rozšířenost jednotlivých systémů, se k tomuto seriálu vracíme se stručnou zprávou o situaci v oblasti rozhlasových odbavovacích systémů v roce 2005.

Zatímco na počátku roku 2002 měl jednoznačně největší podíl na českém trhu odbavovacích systémů AudioVault od firmy Broadcast Electronics, v současnosti má největší portfolio zákazníků zlínská firma 8BC se svým systémem CartMaster. Přestože si AudioVault udržuje pozici dvojky a RadioSpirit od firmy Enigma trojky na trhu, kromě CartMasteru stoupl počet zákazníků také americké firmě Enco, která vyrábí systém DadPro 32.

Během tří let klesl počet stanic odbavujících systémem AudioVault z 21 na 19, rádií používajících systém Radio Spirit je v současnosti 9 oproti 11 na začátku roku 2002. Naopak zastoupení systému Enco DadPro stouplo ze šesti na deset rádií a CartMaster nyní používá 24 stanic, což znamená nárůst o 11 rádií.

Vzhledem k tomu, že rozšíření portfolia firmy Enco padá výhradně na vrub rozhlasovému domu Čas/Hey, lze konstatovat, že jasným trendem posledních let je přesun zájmu rozhlasových stanic od zavedených systémů AudioVault a RadioSpirit, které v polovině devadesátých let nahradily cédéčka, k systému CartMaster. Zlínská firma odlákala zákazníky všem konkurenčním společnostem, AudioVault opustilo Radio Černá Hora, DadPro zmizel z Radia Impuls, Radio Metuje nebo Radio DeeJay přešlo na CartMaster z RadioSpiritu a dva úlovky má 8BC dokonce v síti Českého rozhlasu, která až donedávna využívala výhradně systém Dalet. Jedná se o ČRo Region Vysočina a od února také ČRo Pardubice.

Jaké jsou důvody rostoucího zastoupení systému CartMaster na poli českého broadcastingu? Podle ohlasů z rádií, která své vysílání v poslední době začala odbavovat CartMasterem, je oceňována hlavně jeho stabilita, úzká provázanost s programovacím systémem Selector, schopnosti odpojovaného vysílání a dobrý poměr výkon/cena. V neposlední řadě také servis, který je logicky pružnější než u zahraničních výrobců.

Ohlasy z rádií

Mirek Ťokan – programový ředitel Radia Metuje: Pro přechod na produkty společnosti 8bc ( podzim 2002 ) jsme se rozhodli z důvodu kvalitnějšího, přesnějšího a spolehlivějšího plánování hudebního i programového vysílání a jeho bezchybného odbavení. Dalším důvodem bylo spuštění v Čechách originálního modelu odpojovaného vysílání, kdy máme vše, kromě hudby, odpojováno a tudíž vysíláme souběžně
prakticky tři rozhlasové okruhy. Odpojeny jsou v čase 9:00 – 17:00 všechny zpravodajské bloky vysílané v celou hodinu, během hodiny jsou odpojovány všechny reklamní bloky – celkem 4 do hodiny. V ranním vysílání máme odpojované dokonce 3 zpravodajské relace v hodině. Z toho vyplývá, že při plné obsazenosti všech odpojovacích prvků vysílání realizujeme 55 odpojení za den !! Pochopili jsme, že bez komplexního řešení firmou 8bc bychom takto postavený
program nemohli realizovat. Spokojeni jsme jak s produkty firmy 8bc, tak s jejich servisem, který je skutečně profesionální, vstřícný a pružný.

Radek Velechovský – ředitel Radia DeeJay: Takže jednou větou jsme spokojení. Nepadá to. Míchá to. Spolehlivý systém, o který se nemusíme starat. Úzce spolupracuje se Selectorem, každý z týmu má možnost nahlížet do playlistů. Všichni jsme spokojeni. Porovnání cena a výkon je bezvadný. Prostě žádná výtka.

Martin Kolovratník – šéfredaktor ČRo Pardubice: ČRo Pardubice do současné doby vysílá na systému DALET (jednotný systém pro celý Český rozhlas). S tímto systémem jsme nebyli spokojeni. Měl časté technické výpadky, střídaly se kolize hardware a software. Bohužel byly příliš časté – tudíž fatální. Rozhodli jsme se (můžeme to nazvat pilotním krokem v Českém rozhlase) k přechodu na systém Cartmaster. Společně s námi na něj přechází i ČRo Region, Vysočina (od prosince 2004). ČRo Pce začne na novém systému vysílat od 7.2. 2005 (05:00). Protože na novém systému zatím nevysíláme, nemohu hodnotit. Každopádně očekávání jsou velká, hodně si slibujeme také od dynamického odpojování oken Cartmaster Satelite.

Závěr

Na počátku roku 2005 je situace na trhu odbavovacích systémů v Česku relativně stabilní a v nejbližší době se nedají očekávat zasadní změny. Existují pouze dvě stanice, které nevyužívají systém některé z pěti velkých firem, konkrétně Radio Děčín, které dosud odbavuje bez počítače, a Radio Egrensis, které využívá systém Mega Mix. „Jeho nespornou výhodou je především cena (30 000,- Kč) kterou zaplatíte jednorázově a jste majitelem dosti kvalitní a stále vylepšované verze. Další výhoda je v malé náročnosti na HW. Je dobře ovladatelný a má kvalitní uživatelské prostředí,“ říká ředitel Radia Egrensis Antonín Hofman.

Výrobci odbavovacích systémů tudíž v současnosti mohou získat nové zákazníky pouze tím, že je odlákají konkurenci, což se evidentně nejlépe daří firmě 8BC. Značné oživení situace by nastalo ve chvíli, kdy by se Český rozhlas rozhodl zbavit systému Dalet, s nimž některá regionální studia nejsou zcela spokojena. Ovšem ty pravé hody přijdou v době, kdy RRTV začne udělovat digitální rozhlasové licence a vznikne celá řada nových rádií.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .