Odbavovací systém RadioSpirit modernizován nejen pro lokální odpojení

radiospiritSCREEN-SHOTY PROGRAMU UVNITŘ – V dnešním článku vám především představíme poměrně známý odbavovací systém RadioSpirit, jehož autorem je RNDr. Pavel Foretník, majitel Rádia Haná. Tento program byl ve svých novějších verzích přizpůsoben, podobně jako jiné systémy, i pro odbavování několika programových mutací najednou. V praxi ho využívá Rádio Haná pro svou rockovou mutaci, kterou vám rovněž přiblížíme.

Rádio Haná minulý týden zprovoznilo samostatnou webovou prezentaci pro svou rockovou mutaci Rádio Haná Olomoucko a uvedlo další novinku. Stanice hraje „melodický rock a bez zbytečných řečí“ už od září 2009. Tímto sloganem se totiž charakterizuje ve svém vysílání. Nyní má už i vlastní webovou prezentaci, kterou najdete na adrese olomoucko.radiohana.cz. Web vychází z domovské stránky radiohana.cz, místo červené barvy je však laděn do tmavě modré. Najdete tu především základní informace o programu, nechybí ani aktuality z rádia a další zajímavosti.

K TÉMATU: Rádio Haná spustilo svou rockovou mutaci s programem SkyRock

Od jara letošního roku pak přichází změna v ranním programu, Ranní Jam mezi 5-8 hodinou už není odpojován z centrálního programu, ale nově hraje melodický rock celých 24 hodin denně se živými i předtočenými vstupy produkovanými pro rockovou mutaci v reálném čase.

Rádio Haná Olomoucko hraje po celý den „nejlepší rockový výběr“ v programu SkyRock. V čase 20-21 hodin nastupují Rockové legendy, od 23. do 01. hodiny pak Midnight Blues. Vysílání je charakteristické optimálním podílem mluveného slova, ve vysílání jsou ke slyšení specializované rubriky o sportu, kultuře, on-line a jiné. Nechybí ani zpravodajství, doprava a počasí. Rádio Haná Olomoucko je vůbec první rockovou stanicí na Olomoucku, nyní mu konkurují například Rádio Hey! nebo Rádio Beat. Nově získal kmitočet i RockMax.

Proč vzniknul RadioSpirit?

Nápad vytvořit vlastní odbavovací systém RadioSpirit vznikl v době, kdy na trhu již existovaly fungující systémy zahraniční produkce. Cílem bylo sestavit počítačový program, který by dokonale zvládl zpracovat hudební formát stanice, odbavit „zvukový obal„, reklamu a současně umožnit moderátorovi naprostou volnost ve studiové manuální práci – tedy na principu „all in one„.

radiospirit_nahled01

Programátorské rozhraní určené pro hudebního šéfa a produkci

V čem jsou výhody tohoto systému?

Základní filosofie generování programu, tedy sledu jednotlivých audio souborů, byla: generování playlistu v reálném čase. Zatímco ostatní odbavovací systémy vyžadovaly zdlouhavou přípravu nebo úpravu playlistu, reklamních mediaplánů a spoustu ruční práce, RadioSpirit dělá vše sám, a tvůrci měli záměr, aby byl plně automatický odbavovací systém nezávislý na člověku.

Při odbavení programu rádia však nejde jen o tvorbu hudebního playlistu. Program je třeba odbavit s crossmixy, automaticky vkládanými backgroundy (neboli „podkresy“), jingly, využívat intro a outro písniček, doplňovat hudbu mluvenými vstupy, atd. Tyto funkce RadioSpirit má podobně jako další systémy. V čem jsou tedy odlišnosti? Vhodnost použití každého odbavovacího systému doplňují detaily, kterými se odlišuje. RadioSpirit kontroluje stav celého systému, umí sám informovat prostřednictvím SMS zpráv o situaci v rádiu. Namysli tím jsou havárie, auto restart systému, provoz na záložní zdroj a jiné.

K TÉMATU: Odbavovací systémy VII. – rozšířenost a názory

V současné době systém podporuje řízení lokálně odpojovaných stanic, fungujících na principu „master window“ – programového okna hlavní stanice v lokální stanici a „local window“ – lokálního okna ve vysílání hlavní stanice. Rodinu modulů RadioSpirit tvoří kromě odbavení také objednávkový systém Booking, multikanálový monitorovací program Recorder, dávkový konvertor pro převody audiosouborů, a uploader pro webové stránky.

Původní idea, zajistit plně automatické odbavení se nyní maximálně vyplácí vzhledem k vysokým nárokům provozovat jednu nebo více rozhlasových stanic s vlastním obsahem, formátem a technickým odbavením programu. „Je zřejmé a stále se potvrzuje, že rozhlasové stanice, které používají RadioSpirit mají nejlepší výsledky poslechovosti a jsou velmi dobře hodnocené posluchači,“ uzavírá kapitolu Pavel Foretník. Toto vyjádření lze pochopitelně brát s nadhledem, nicméně z konkurenčního hlediska nabízí každý odbavovací systém jiné přidané funkce a umožňuje provozovateli rozhlasové stanice efektivní volbu dle svých potřeb.

radiospirit_nahled02 Rozhraní pro moderátora přímo ve studiu

Kdo používá program RadioSpirit?

Odbavovací systém RadioSpirit využívá celá řada rozhlasových stanic nejen v České republice, zmiňme  Rádio Krokodýl, Rádio Jih, Rádio Haná, Rádio Haná – Olomoucko (Skyrock), Rádio Rubi, Rádio Helax, Rádio  Jihlava, Free Rádio, Radio 1, Rádio Valašsko, Rádio Contact Liberec, Rádio Orlík. O tento systém projevila zájem i další rádia. Na Slovensku jej aktuálně využívají Rádio Lumen nebo Rádio Hornet. S programem pracují i další česká a zahraniční rádia v pásmu FM, ale i na internetu. Z internetových projektů můžeme zmínit například nové Rádio Stodolní (www.radiostodolni.cz).

Nutno podotknout, že RadioSpirit vznikal v čase, kdy většina stanic teprve zvažovala nasazení jednoho ze systémů, a přechod od ručního odbavení audio CD k řízení vysílání počítačem. Spirit si v prvních letech získal významný podíl, nicméně později část stanic přešla ke konkurenčnímu 8bc Cartmaster a ve větší míře se na českém trhu etabloval i systém enco DadPro nebo ve světě nejznámější AudioVault.

Věnujme se nyní blíže Rádiu Haná. Jak už bylo řečeno, oba programy Rádia Haná využívají generování playlistu v reálném čase a unikátní odbavovací „vymoženosti“ systému RadioSpirit. Ten byl modernizován nejen pro lokální odpojování programu a reklam pro více lokálních stanic, ale také pro souběžné vysílání několika okruhů programu z jedné či více databází.

PSALI JSME: Odbavovací systémy VIII. – situace po letech

Velká část programu Rádia Haná Olomoucko je odbavena automaticky a díky tomu mohou moderátoři elegantně živě vstupovat do jednoho či druhého programu. Víkendové zpravodajství se ale např. napojuje automaticky na centrální program Rádia Haná,“ říká Pavel Foretník, majitel stanice Rádia Haná a autor odbavovacího systému RadioSpirit.

Dodává: „Posluchači obou programů Rádia Haná tak mají k dispozici své oblíbené Radio Haná, avšak díky programovým okruhům je hudební nabídka v regionu pestřejší a zajímavější. Vše je tak v souladu s našimi licenčními podmínkami a v duchu využití novely zákona z roku 2009.“

Ve stručnosti

Co je tedy největší výhodou RadioSpiritu? Uživatelé zejména ocení automatické generování playlistu, hudební šéf si navolí priority a parametry (zákazy, rotace, pravidla, dekády, rychlost,… a mnoho dalších atributů) a RadioSpirit „hraje sám“. Není tak nutný externí generátor playlistu. Lze jej však povolit a navázat RadioSpirit na Selector nebo další podpůrné programy. Lze rovněž určit, jak má hrát během dne a celého týdne. Program navíc nevyhazuje chybová hlášení, hraje pořád a v případě konfliktu automaticky navrhuje nejlepší řešení.

RadioSpirit hraje hned v několika režimech, uveďme například režim „Automat“, kdy hraje zcela sám, tento styl používají zejména neobsluhované stanice moderátorem či stanice připojené přes internet. Existuje i možnost „Poloautomat“, kdy hraje systém sám, ale moderátor mixuje a manuálně doplňuje songy, jingly, efekty, písničky na přání a podobné.

Podrobnosti o dalších odbavovacích systémech v českých rádiích přineseme v nejbližších týdnech, čimž zároveň oživíme sérii článků na toto téma, kterou jsme před lety přinesli.

Autoři: Martin Petera, Juraj Koiš

Autor článku:

Komentáře (2)

  1. ONDREJ K

    RADIO SPIRIT VYPADA DOBRE ALE ZKUSENOST S NIM NEMAM. ALE TREBA MEGAMIX 98 NEBO 2000 (WWW.SOUNDSOFT.COM) ZNAM DOBRE . TED ALE POUZIVAM JAZLER XP A PRECHAZIM NA JAZLER RADIOSTAR ONE KTERY JE VYBORNY (WWW.JAZLER.COM) PAK PRO NET RADIA JE DOBRE ZARA RADIO (WWW.ZARASTUDIO.ES)(ZADARMO) ALE ASI NEJPROGRAMY V CR JSOU 8BC (WWW.8BC.CZ) NEBO AUDIOVAULT (www.BDCAST.COM) CI ZENOM (ZENON-MEDIA.COM)NEBO DADPRO . PROSTE DNES JE PROGRAMU MORE!

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .