Jaro 2010 na VKV vysílačích – přehled novinek v rozhlasovém éteru

jaro_na_vkvTaké v jarních měsících se posluchači tuzemských rádií dočkali nově zprovozněných kmitočtů. V dnešním článku se společně podívejme na čtyři nově do provozu uvedené kmitočty pěkně přehledně včetně přiložených grafických znázornění. Konkrétně se více dozvíte o novinkých z oblasti Country Rádií, Hitrádia FM Crystal, Rádia Beat a konečně Kiss Jižní Čechy.

Do „města piva“ dorazil kvalitní signál Country Radia!

9.4.2010 – V týdnu se mi ozvali posluchači z Plzeňska, že ladí nově Country Radio na kmitočtu 102.1 MHz. Neváhal jsem proto a oslovil technika Country Jakuba Vernera, aby mi osvětlil situaci. Tento pak potvrdil spuštění sedmého fm-kového vysílače pro Plzeň a okolí s účinností od pátku 2. dubna. Dvěstěwattový vysílač o frekvenci 102.1 MHz můžete lokalizovat na jednom ze stožárů osvětlení stadionu Viktoria 302+70m, kde místě nad konstrukcí uzříte krom několika tras i dvojici vertikálních vysílacích antén. Vzhledem k tomu, že jde prakticky o nejnižší bod města, signál odsud šířených radií jen tak brány města Plzně neopustí a soustředí se především na aglomeraci Plzně.

radiomobile-mapka_plzen_viktoria_200w
Mapka Plzeň – Viktoria (200W), Country Radio

Hitradio FM Crystal posílilo své pokrytí v severních Čechách

1.5.2010 – Zásadní rozsříření pokrytí má na své pažbě severočeské Hitradio FM Crystal. To v nedávné době rozšířilo své državy o stěžejní lokality na severovýchodě regionu, když oživilo 200W vysílač o nominální frekvenci 100.6 MHz pro Liberecko a 50W vysílač o frekvenci 105.1 MHz pro dokrytí zbylých partií Jablonecka. Vysílače radia hledejte v libereckých Vratislavicích 435+40m (15e05/50n45) a na jabloneckém hotelu Petřín 612+25m (15e10/50n43). Pro Hitradio FM Crystal to znamená faktické zdvojnásobení zásahu (potenciálně o 160 tisích nových posluchačů) a větší šance lépe bojovat s konkurencí. Pokud si ovšem tak jako já dáte do kupy pokrytí celé, uměle ze tří radií zformované sítě „Hitrádia FM Severní Čechy„, zjistíte, že na tom nová formace není vůbec špatně. Naopak odhalíte až fantastické překryvy a doubly, kteréžto počiny RRTV jsou zasvěcenými často vytýkány jako značně neefektivní plýtvání národním pokladem, kmitočtovým spektrem.

mp_hitradio_fm

Radio Beat nově naladíte v České Lípě, na 107.8 FM!

14.5.2010 – Classic rockové Radio Beat generující dle posledních výstupů RadioProjektu 330 tisíc posluchačů týdně nadále posiluje své pokrytí v Čechách. V pondělí 11. května byl uveden do provozu vysílač Česká Lípa – vodárna 376+20m o nominální frekvenci 107.8 MHz s 200W vyzářeného výkonu a polarizací vertikální. Vysílací stanoviště na boku kopce Špičák by dle indicií mělo sdílet s Radiem Bonton, sdruženě pak vysílat do jediné antény. Bontonu 96.9 byla totiž nedávno posvěcena drobná změna v umístění včetně změny polarizace vysílaného signálu. Oba broadcasteři shodně pokrývají území dle generované mapky. Pokud počítám dobře, se zásahem cca 50 tisíc posluchačů. Časy, kdy beaťáci z České Lípy, Zákupů, Mimoně či Doksů museli spoléhat na venkovní antény a sporadický signál z Prahy či Mladé Boleslavi je nyní naštěstí pryč. Beat si může zapsat dvacátýšestý rozvysílaný vysílač.

radiomobile-mapka_ceska_lipa-vodarna_200wMapka Česká Lípa – Vodárna (200W), Rádio Beat

Kiss Jižní Čechy spustilo vysílač ve Strakonicích. Laďte 102 FM!

18.5.2010 – Kiss jižní Čechy, mladé radio s taneční a r’n’b hudbou, dobře laditelné v převážné většině jižních a středních Čech, spustilo v pátek navečer v prosinci přidělený vysílač pro město Strakonice a jeho okolí. Na strakonicku se do programu jihočeského kissu můžete zaposlouchat na frekvenci 102.0 MHz z vysílače Městský les 510+52m, kde využívá podpory mobilního operátora O2. Zde můžete místně na vrchu příhradové bts-ky spatřit dvojici vertikálních dipólů firmy FPG – http://www.fpg.cz/, dole v kontejneru pak tušit vysílač samotný. Užitečný signál je na vysílač dopravován ballem primární frekvence Kiss JC 97.7 MHz o síle 50 kW z Votic/Mezivrat. Díky vysoké kótě, dominující okolí, je signál odsud šířený poměrně sveřepý. Dobře vyplňuje údolí řek Otavy a Blanice, krásně rozletí se do širokého okolí. V klidu by měli být posluchači ze Strakonic, Horažďovic, Blatné, Volyně, Vodňan či Protivína.

mp_kissjc10

Pokud se ptáte na osud bratříčka Radia Beat, které zde mělo sdruženě do antén Kissu šířit svůj classic rockový program? Tak vězte… Dle slov technika Pavla Poláka je vysílání zatím ve fázi testu. Frekvence fakticky mlčí. A vysílat by se pro Strakonicko mělo do konce května, a sice na frekvenci 107.7 MHz o síle 400W ERP s polarizací vertikální.

Autor článku:

Komentáře (3)

  1. Václav Kadlček

    Líbí se mi mapka Hitrádií, především Most a Labe, konečně se mi vyjasnilo překrytí. Ještě myslím že se pod tím překrytím skrývá HIT Dragon a FM plus. Hitrádia prosperují jen, když mají nějakou destetikolovatovou základnu (Vysočina, Faktor, Orion)- u těchto se profiloval program a distancoval od kočkopsů a je to znát posluchačsky a smysl má i regionalita. Přesto že pouštějí stejně dobře osvědčený program i na bubláččích (Most, Labe, Apollo) tak v každém radioprojektu ubývají desítky tisíc poslucačů.
    1)Nejjednoduším a zároveň neblbějším mediabohemistickým řešením je sjednocení aspoň podle krajů. Tak by úspěšně zafungovala globalizace jako u Blaníku, zadavatelé reklam by viděli posluchačské masy a ztratí se přehled, že třeba polovina těch vysílačů poslechovost nemá.
    2) Udělat z překrývajících se aspoň rockrádia ale když právě v tom Mostě už preventivně 2 jsou

  2. Jose

    To bych také byl osobně 10x raději o Oldies Radio nežli Rock Rádia… Oldies je jejich jedinou opravdu dobrou a schopnou stanicí… A přišlo by mi to jako velice schopný nápad, to takhle řešit… I když je možné, že se něco stane…Tedy pokud by jsme chápali víkendové ,,rockování“ na Hitrádiil jako provedené testy, v tomto duchu a jaký to jako, bude mít posluchačský ohlas… Jinak Rock rádia, usilují o to se dostat na sever. Tedy, byla už jedna žádost o Turnov, co byla zamítnuta a nyní je koordinace o Liberec. Pokud by se zdařila, měl by Liberec 3 rockové stanice, tedy Beat, Hea a Rock Radio. Jinak 3 rockévá rádia ve městě vidím jako normální situaci. Uvědomme si, že všude je tak 5 rádií popových a všude je tak 5 rádií normalizačních. Takže 2 rockové ve městě, už není nic zvláštního a má to takto již 15 měst v republice. Přičemž jsou už dvě města, která mají již ty 3 a to Olomouc a Tábor. A Praha má 4. / Ještě Rock Zone, které nikde jinde není a jen jednou žádalo o Brno, které nedostalo./

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .