Egrensis v Tachově asi hned tak nebude

radiotv22Kdo si v Tachově myslel, že bude moci konečně poslouchat chebské Radio Egrensis v dostatečné kvalitě z místního vysílače, má zatím, bohužel, smůlu. Vykrývač pro město Tachov (100.0 Mhz, 0.1 kW), který dostalo chebské rádio Egrensis koncem loňského roku od licenční rady, totiž zřejmě hned tak vysílat nebude. Potvrdil nám to majitel rádia Antonín Hofmann. Podle něj je problém v tom, že stavebnímu povolení na stavbu vysílače v době přidělení licence vypršela platnost. Proto prý musí podstoupit celou úřední anabázi znovu. Vzhledem k zákonným lhůtám proto odhaduje zprovoznění tachovského vykrývače až na červen. Vysílač má být umístěn na severním okraji města v místech „dolní tlakové vodárny“. Tachov moc neznám, ale místní snad vědí, kde to je.

Hofmann stále není spokojen s pokrytím signálem svého rádia z kóty Dyleň. Minulý rok byl totiž na Dyleni instalován nový anténní systém. Zlepšilo se prý pokrytí Tepelska, dosah signálu na Sokolovsko ale prý stále není ideální, podobně jako v případě Ašska. Proto je zažádáno o překoordinování městského vykrývače (nyní Cheb – město, 93.2 Mhz, 1 kW) na kopec Chlum nad Ohří, dříve zvaný Chlum sv. Máří. (má to být kopec nad městem Kynšperk nad Ohří). Vysílač na této kótě by prý měl lépe pokrýt jak Sokolovsko, tak i ašský výběžek.

I když je kóta Dyleň z hlediska šíření rozhlasového signálu téměř ideální, přesto Hofmann upozorňuje na to, že tři čtvrtiny vyzářeného výkonu „odcházejí“ do Německa. Pokrytí části Bavorska, zvané Unterfranken, signálem Radia Egrensis, Radiožurnálu (97.6 Mhz, 1 kW) a Čro Plzeň (100.8 Mhz, 1 kW) je prý překvapivě dobré. Dyleňská kóta se tak jeví jako velice lákavou i pro provozovatele německých rádií. Podle Hofmanna zájem z německé strany o vysílání z Dyleně stále vzrůstá, na stole prý má i žádosti z veřejnoprávního Bavorského rozhlasu (Bayerischer Rundfunk.). Problém je prý ale v přístupu ČTÚ, a to i v případě, že by Němci využili kmitočtový příděl pro SRN. (druhá nejvyšší hora Českého lesa Dyleň s 940 metry nadmořské výšky leží prakticky na státní hranici se SRN, která probíhá asi 2 až 3 kilometry od vrcholu na západním svahu hory).

V dosavadním programu Radia Egrensis by zatím neměly být výrazné změny. Posluchači si totiž oblíbili – alespoň průzkumy poslechovosti z poslední doby tomu nasvědčují – zejména hudební program. Ten byl sice dělán donedávna bez hudebního selektoru a i nyní mají moderátoři při výběru hudby velký prostor pro svoji invenci. Je zde také velký podíl české hudby. V počátcích soukromého rozhlasového vysílání proto nemělo RE podle průzkumů příliš mnoho posluchačů a v regionu jednoznačně dlouhá léta vítězilo konkurenční hit rádio Dragon z Karlových Varů. Jenže jak roky ubíhaly, některým posluchačům se zřejmě poněkud jednotvárný hudební program Dragonu omrzel.

I když Egrensis na první poslech působí poněkud méně profesionálně, může právě to být pro tuto skupinu posluchačů plusem. Nikdy při jeho poslechu totiž nevíte, jakou hudební vykopávku si na vás moderátor vymyslí. Někdy v tom horším (Michal David, Arnošt Pátek a další víceméně kontroverzní české pop hvězdy) či v tom lepším (polozapomenuté a tedy v rádiích nehrané zahraniční hity, zejména z 80. let). Oponent ale může namítnout, že plzeňské FM plus vysílá obdobně jako Dragon a je stále na špičce poslechovosti.

Možná je to tím, že na Plzeňsku jsou i „speciální“ rádia: Kissproton pro teenagery, Karolína pro milovníky country, folku a Šumava pro přátele nostalgických vzpomínek. Taková rádia ale v Karlovarském kraji chybí. A tak těm, kteří by jinak naladili tyto hudebně specializované stanice, nezbývá než přeladit na RE, které se snaží tyto chybějící žánry spojit dohromady. Jsou zde totiž jak poslední diskotékové hity, tak pravidelné pořady country hudby, oldies, ale i třeba hodinka věnovaná „black music.“ (Každé pondělí ve 20 hod.) Poněkud zvláštně se zde ale vyjímá zhruba třičtvrtěhodinka dechové hudby, která na Radiu Egrensis běží každou neděli po poledni.

Pokud tedy průzkumy poslechovosti mají opravdu vypovídací schopnost takovou, jakou by mít měly, pak vypovídají především o dosti velké toleranci posluchačů na českém severozápadě k dosti odlišným hudebním žánrům. Na druhou stranu, pokud si někdo chce v rádiu svůj dance, country nebo oldies poslechnout, nic jiného mu vlastně nezbývá …

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .