Digitální rozhlasové vysílání v ČR

radiotv22České Radiokomunikace zahájily experimentální provoz digitálního rozhlasového vysílání v pásmu L na frekvenci 1456.384 MHz. Signál Českého Rozhlasu je vysílán z vysílačů Praha – Žižkov a Cukrák.České Radiokomunikace zahájily experimentální provoz digitálního rozhlasového vysílání v pásmu L na frekvenci 1456.384 MHz. Signál Českého Rozhlasu je vysílán z vysílačů Praha – Žižkov a Cukrák. Výkon obou je 0,5 kW a oba vysílají synchronně ve stejném kmitočtu. Jde tedy o tzv. jednofrekvenční síť (SFN), kde se v celém obsluhovaném území vysílá na jediné frekvenci. Zatím jde pouze o několikaměsíční neveřejný zkušební provoz, při kterém se budou vysílat i datové informace typu PAD (Program Associated Data) a typu NPAD (Not PAD).
Digitální rozhlasové vysílání je již běžné ve většině zemí Evropské Unie, ale například i v Polsku. Výhodou je především úspora frekvenčního pásma díky síti SFN a také úspora elektrické energie. Díky tomu, že jsou vysílače umístěny blízko u sebe (vysílají s daleko menším výkonem než v současném pásmu VKV), je signál ve výborné kvalitě dostupný i v místech obtížného příjmu a u autoradií odpadá přelaďování, tedy u starších modelů ty nepříjemné mezery, než se AF přepne. K pokrytí ČR bude potřeba skoro 50 vysílačů, umístěných na stávajících stožárech televizních vysílačů a převaděčů.
Systém DAB má jen jednu chybu a to, že si posluchači budou muset zakoupit buď zcela nové přijímače anebo dokoupit speciální konvektory k jejich stávajícím miláčkům. Digitální rozhlasové vysílání budou České Radiokomunikace prezentovat na květnové výstavě ComNet.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .