Čtyři nové kmitočty pro stanice Country a Kiss

rrtv-logo.jpgANALÝZA + MAPKY UVNITŘ – V tiskové zprávě 9. zasedání rady RRTV se objevily celkem 4 nové kmitočtové příděly. Všechny patří stáji RadioInvestments. Ze dvou kmitočtů se může radovat Country radio, po jednom pak obdržela dvě rádia Kiss.

Kiss Hády bude moci nově rozšířit své pokrytí o město Dačice. S místně velice čistou frekvencí 89 MHz plynule naváže na stávající vysílací prostředky Jihlava 107.7 FM, Třebíč 92.4 FM a Znojmo 90.9 FM, spolehlivě jí dokryje jižní partie Vysočiny. Vysílací lokalitou je hádům Urbanečský vrch 565+35m u Cizkrajova, samostatný kopec v údolí Moravské Dyje situovaný na jih od Dačic, s dobrým výhledem na Slavonicko, Dačicko, Telčsko a Jemnicko.

Frekvence 89 MHz má povolený vysílací výkon (27dBW) 500W, s malým 6dB omezením na Rakousko. Zásah obyvatel přesto není nijak vysoký (do 40 000 obyvatel). Jih Vysočiny je totiž obydlen spíše sporadicky, díky nedotčené přírodě je zde spíše vysoké procento chalupářů. Užitečný signál by měl být na vysílač dopravován ballem jihlavské 107.7 FM, vysílací anténa pak od firmy FPG – http://www.fpg.cz/, 2x typ 4130 – dipól s odraznicí. Na stejnou kótu bude v létě ze Slavonic přesunuta frekvence 100.8 MHz/1kW Radia Beat, kterému byla tato změna odsouhlasena na počátku srpna 2009.

mp_kisshady10n

Kiss Morava se léty snažení konečně proboxovala k dokrývacímu kmitočtu v osmatřicetitisícovém Třinci. Po řadě neúspěšných pokusů, zamítavých kroků polského regulátora, bude moci severomoravský Kiss v tomto roce oživit 200W městský „bubláček“ pro Třinec a okolí o nominální frekvenci 106.1 MHz s lokalizací na ulici Nádražní 320+45m, městské čtvrti Osůvky. Omezení na Polsko je zde víc než zřejmé, přesto je zásah vysílače solidních 75 000 obyvatel. Pro Kiss Moravu vysílač o to cennější, neb v partiích Jablůnkovské brázdy je neoddiskutovatelně hůře dostupný signál konkurenční Evropy 2, lokálně zde v RadioProjektu bodují především starší AC formáty jako Čas FM a Hitradio Orion. K dotazu ke konstrukci se pak sluší říci toto: Dle slov technika Tomáše Štuknera
budete po montáži „železa“ moci v Osůvkách spatřit vertikální dvoupatro Kathreinů 770 777, pokrytí pak bude cca reflektovat přiloženou mapku z výpočetního systému RadioMobile 10.61.

radiomobile-mapka_trinec-osuvky_200w Mapka: Třinec – Osůvky (200 W), Kiss Morava

Největší radost z RadioInvestments projevují určitě na Country Radiu, kterému byly radou do vínku přiděleny rovnou dva vysílací kmitočty, oba v západních Čechách. Karlovarsko a Chebsko představují pro Country zvýšení sekundárního zásahu o minimálně 130 000 potenciálních posluchačů. A sic zde v RadioProjektu bodují spíše mladší, hitově orientované stanice, zájem o dobře profilovaný program Country Radia lze ze strany západočechů očekávat veliký.

radiomobile-mapka_cheb-spitalsky_200wMapka: Cheb – Špitálský (200 W), Country Radio

Na Karlovarsku bude k naladění potřeba na tuneru nacvakat hodnotu 97.2 MHz, vysílač bude pak dle koordinátů situován na ulice Jáchymovská 425+20m, pravděpodobně sdruženě vysílajíc do antén Radia Egrensis. Chebsko bude obhospodařeno na frekvenci 98.5 MHz z lokálního Špitálského vrchu 517+40m, signál bude šířen prozměnu z antén Evropy 2 / Frekvence 1. Oba vysílače Country radia mají povolený vysílací výkon (23dBW) 200W s polarizací vertikální. Užitečný signál k nim bude dopravován „satelitní cestou“.

radiomobile-mapka_karlovy_vary_bohatice_200wMapka: Karlovy Vary – Bohatice (200 W), Country Radio

Ve výčtu devátého zasedání byly ještě obsaženy dva decentní přesuny vysílačů v řádu desítek až stovek metrů u Radia Bonton 96.9 FM Česká Lípa a Černá Hora 87.6 FM Jičín.

Autor článku:

Komentáře (6)

 1. UPC

  No Dačice a ten Urbanečský kopec spadají podle mě už do jižních Čech a myslím, že i pro Jihočeský kraj bude mít signál větší pokrytí, než pro Vysočinu. Takže nevím, proč článek omílá jih Vysočiny … Nebo si stanice z jižní Moravy opravdu zažádala o dokrytí Vysočiny v jižních Čechách? A co na to Kiss Jižní Čechy? :-)

  1. Petr Kružík

   Možná. Špatně to ale určitě není. Je to stejný případ: Dačice na Moravě (kraj JČ) jako Moravská Třebová, Svitavy (kraj PCE). Já jsem tu doma a 3km J od vysílače pochází jedna větev mé rodiny. Hraniční kámen je na cestě od Slavonic až u hradu Landštějna. Výletně zajímavější je pak Trojmezí – Dreilanderstein na těchto souřadnicích – Loc: 48°59’33.704″N, 15°17’20.141″E. Vůbec Česká Kanada ať už je vnímána krajově jako celá spadající do jižních Čech, nebo historicky na půli cesty je nádherným místem relaxace. Vřele doporučuji. Spádovost a spojení je na Dačicku, Slavonicku Jemnicku a Telčsku jasné. Děcka na střední a vejšku jezdí studovat do Jihlavy, nikoliv Budějek. I Kiss se takto rozhodoval při přiřknutí do vysílačové sítě JC či Hády. Jednoduché vysvětlení…:)

 2. UPC

  Jo, díky za doporučení … Je tam hlavně pěkná uzkorochodka … „malinko“ to tam taky znám, nachodil jsem tam „pár“ desítek kilometrů, zažil v srpnu přizemní
  mrazíky, koupal se v rybníku, který měl 7 stupňů apod. story … :-) … Ale zpátky k FM – možná by nebylo od věci, kdyby si Kiss Jižní Čechy zkoordinovalo frekvenci třeba v Tišnově u Brna… :-)

 3. pevy

  Mne na celém článku nejvíc zaujala věta o dopravě signálu Country rádia na nové vysílače „satelitní cestou“. Že by se Country rádio objevilo vedle Beatu na Astře ? Víte o tom někdo nějaké podrobnosti ? Pokud by se toto stalo skutečností, tak bych to považoval jednoznačně za událost roku :-)). Pro mne by tím nastala opravdová rozhlasová nirvána – Beat + Country v precizní kvalitě opravdu kdekoliv :-))).

  1. Jose

   Tak prorokoval jsem, že pokud bude počet vysílačů CR na FM stoupat bude se přibližovat i tato možnost. Možná DESET VYSÍLAČŮ už se opravdu stává dostatečným důvodem, pro použití této cesty. V každém případě na satelitech je hudby country veliký nedostatek, takže by to patrně mělo vliv i na zahraniční posluchače, nikoli pouze na české. Takže by to mohlo mít, pokud by se to takto vyvíjelo kladně i zpětný dopad na program, kde by mohlo přibýt amerického originálního country. No k tomu nezbývá dodat už nic, již jen toto. Pokud by RI ještě provedla přechod CR v SV na DRM nebo na sat dala vedle BEATU a CR ještě i R1. Pak lze tuto firmu jednoznačně označit, za zcela tu nejlepší, na českém trhu, které ostatní firmy nesahají se svojí produkcí ani po kotníky. A firmu, která jako jediná se stará o své posluchaše a jejiž rádia mají takovou úroveň, že po nich lidé touží a přejí si je, zatím co ostatní konkurencí jsou spíše vyděšeni a odmítají, ji. Ač si tu průzkumníci, blábolící demagogové, žvaní, co chtějí. Fakta hovoří zcela jasně pro RI a přesně její chování a postupy. Takže samozřejmě příchod CR na SAT by opravdu byla událost roku, kterou těžko ještě něco překoná.

 4. Jaroslav Eret

  Jsem rád že tu bude hrát Country Radio v Habartově u Sokolova na 98 , 5 fm tady tu chytám vysílač Cheb – Špitálský vrch pěkně čistě tyto rádia
  Dragon – 90 , 0 fm
  Evropa 2 – 94 , 9 fm
  Frekvence 1 – 104 , 6 fm
  Rádio Egrensis – 93 , 2 fm
  Rádio Beat – 106 , 6
  Country Radio – 98 , 5 fm Plánu

  Ještě jedno rádio mohlo vejít na 95 , 8 fm třeba Rádio Blaník Západní Čechy 90 , 3 Karlovy vary

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .