Ráno na rádiu… BBC World Service (Praha)

radiotv22Tak jsem si jednou řekl, že bych mohl vstávat bez muziky, jen se zprávami. Ostatně o této stanici tvrdívají ti, kteří chtějí ukázat, že jsou světa znalí, že má nejlepší zpravodajství (a soupeří tak s těmi, kteří tomu rozumí a kteří jmenují zcela jiné…

Radio BBC World Service (Praha)

Datum: 10.6. 2003

Čas: 6:35 – 7:20

Tak jsem si jednou řekl, že bych mohl vstávat bez muziky, jen se zprávami. Ostatně o této stanici tvrdívají ti, kteří chtějí ukázat, že jsou světa znalí, že má nejlepší zpravodajství (a soupeří tak s těmi, kteří tomu rozumí a kteří jmenují zcela jiné stanice). Hned na počátku je třeba říci, že možná má nejlepší zpravodajství – ale někde jinde než v Čechách. Tady to působilo jako ze skleníku, jako cvičné vysílání do zdi, kdy pro tvorbu zpráv není třeba vycházet ven ze studia. Ale nepředbíhejme.

Zapínám rádio a stíhám konec zpráv – podrobný referát o aktivitách milionáře Söröse. První co zaujme je formální provedení. Zprávařka Milada Megrátová, dva průvodci – Jan Bumba a Tomáš Pavlíček a přispívající redaktoři. Po zprávách informace o kursu české koruny – moderátor čte se zvláštní důkladností v intonaci, nikoliv ve výslovnosti, přidá informaci o počasí a smutně doplní čas (6.36) a stanici. Následuje povídání o jaderném nebezpečí KLDR – přes 6 minut. Nejprve rozhovor s ruským jadrným expertem v Pchjongjangu, který si nepřál být jmenován a tak mu dali přezdívku Denis (jak ruské). Pohovoří o množství raket. Pak Petr Bláha, doktorand (to je neustále zdůrazňováno) na Soulské univerzitě. Otázku moderátor (Bumba) položí nejprve pro posluchače, pak pozdraví hosta na telefonu a otázku mu položí znova, uvede jí slovem „takže“ . Doktorand mluví rozvláčně a pomalu. Hovoří o tom, co se domnívá, že se domnívá jihokorejská vláda. Moderátor mu skočí do řeči :“A.ehm, vlastně, pokračujte prosím…“. I další vstupy moderátora jsou se spoustou pomocných vatových slov, důrazů na posledních písmenech slov – má to vypadat přemýšlivě, ale vypadá to nesoustředěně.

Dále informace o vraždách ruských manažerů jakési ruské zbrojní firmy. Leoš Rousek, bývalý zpravodaj agentury AP. Leoš začne: „Alma Atei je velká společnost, která byla… je to vlastně holdingová společnost…“ – pak už to jde. Pouze si neustále odkašlává a odchrchlává – celkem 4 chrchle, dokáže za sebou říct 4x „nebo“. Také mluví velmi pomalu, hledá slova, opakuje se , upřesňuje. Přesto se moderátorovi nepodaří skočit mu do řeči na první pokus. Výsledkem úvahy je, že je asi zastřelili kvůli kontrole nad firmou, ale že je taky mohli klidně zastřelit kvůli něčemu jinému.

V 6.46 hlavní zpráva BBC: Boje v Liberii o svržení prezidenta, jakéhosi Taylora. Pak informace o knize H.Clintonové a názory američanek z fronty před knihkupectvím. V 6.50 přehled tisku – všechny deníky píší o Hoffmanovi, který vypnul vysílání v r. 1968, BBC cituje Petrušku Šustrovou, která spekuluje nad rozhodnutím soudu. Dále citují z Práva o potrestání komunistického funkcionáře Dolejše. Ještě informace o tom, že všechny listy citují z rozhovoru s prezidentem v BBC a dále MfD píše o pornoskandálu v hradní stráži. Co píší všechny listy je pěkné, ale nevím, co je speciální v těch kterých novinách… Připravil Adam Drda.

Následuje pořad Pop-fráze, kde se rozebírá slovní spojení s „over“. Připomíná mi to chvilky s češtinou na Praze , nebo jazykový koutek na Slovensku I. Ale je to profesionálně a s péčí připravené. Po skončení moderátor upozorňuje o čem bude další půlhodina – o boji francouzských odborářů proti daňové reformě a o bilancování loňských povodní.

Je 7 a jsou tu zprávy. „Titulky“ čtou moderátoři, pak přichází zprávařka. Ta zvládá svou práci jakž-takž standardně. O čem jsou zprávy: rušení izraelských osad, V.Klaus kritizoval TV spoty o EU v souvislosti s referendem, jednání ČSA s piloty, britská vláda zahajuje kampaň za přijetí Eura, liberijští povstalci dobyli Monrovii, tým OSN cestuje po Africe, aby se nebojovalo v Kongu, v Súdánu je obřízka ženských orgánů stále rozšířená, odboráři ve Francii bojují proti reformě, a jeden hokejový výsledek Každý příspěvek má i další hlasový vstup, vypadá to pestře, ale je to dlouhé.

Po zprávách zase moderátor, který působí, jak kdyby se právě probudil. Počasí čte s jakýmsi nezájmem… Následuje povídání o boji odborářů ve Francii, perla: …letadla nepojedou, vlastně nepoletí“. A každý vstup rozhovoru s francouzským spolupracovníkem Martin Hybler začíná heknutím – eee, a, eee… Dotáže se třeba na to, že když vázne odvoz odpadků, jestli není ohrožena hygiena, francouzský spolupracovník začíná téměř vždy slovem Nooo… a mluví spíše nespisovně než jen hovorově. Toto končí v 7.14 a je na řadě analýza účinnosti pomoci Bruselu postiženým loňskými povodněmi. Reportáž je to pěkná, ale… V 7.20 vzpomíná na cosi ještě ředitel židovského muzea.

Nevydržel jsem obvyklou hodinku, ale i tak si myslím, že jsem slyšel dost. Během 45 minut, nepočítaje zprávy, celkem 5 politických témat. Problémy, které se jeví BBC jako stěžejní, určitě nejsou problémy naprosté většiny obyvatel této země okolo sedmé hodiny ranní. Čímž naprosto nepochybuji o analytičnosti a nestrannosti vysílaných materiálů. Jen si myslím, že tyto věci neservíruje BBC ani ve svém ranním vysílání ve své vlastní zemi. To by tam totiž měla takovou poslechovost , jako má tady. Ono ráno v Anglii nebude moc odlišné od rána v Čechách. Vysílání BBC ale ano – jako by se nás BBC snažila omráčit. Ve skutečnosti nás ale podceňuje, když vydává proud analýz a rozborů za proud informací, navíc formálně provedený se základními školáckými chybami. Nashledanou zítra u starých dobrých Ozvěn dne.

A jak u mne česká redakce BBC dopadla? (1 je nejhorší a 5 je nejlepší)

  1. Moderování – 1
  2. Redakce – 2
  3. Reklama a obal – 2

Celkové hodnocení: 1.66 bodů

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .