Radio 1 měnilo program, byl to apríl?

radio1_mainlogoGLOSA – Pražské alternativní Radio 1 mělo od 1. dubna přistoupit k rozsáhlým programovým změnám, které by jej proměnili v hudební stanici komerčnějšího rázu. Podle obsahu vysílání ze včerejšího dne se ale jednalo o apríl. I kdyby se ale změna měla odehrát v jiném období roku, byla by krajně nepravděpodobná. Radio 1 totiž patří mezi nejkonzervativnější ale i nejprogresivnější vysílatele současnosti.

Programové změny, které nebyly

Radio 1 komunikovalo zamýšlené programové změny tím, že chce vyslyšet četné prosby svých posluchačů a vychází jím vstříc úpravami programového schématu. Nově tedy mají být ve vysílání Radia 1 akcentována taková témata, která současné posluchače dokážou zaujmout. Názvy rubrik byly v tiskové zprávě podány komerčnějším způsobem než je u Radia 1 zvykem. Jedna z rubrik je například Barva peněz, sportovní okénko má nést název Rozvička, právní rubrika má název Ošemetné paragrafy, a rubrika o zdraví je pojmenována ještě prozajičtěji – Lékař léčí, hudba uzdravuje. Kromě toho měli noční vysílání obsadit věštci, a mělo dojít k přejmenování mnoha současných rubrik v průběhu roku 2010.

Tiskovou zprávu rozeslal tým Radia 1 v úterý podvečer, tedy o den dřív než nastal apríl. V dnešním vysílání ani samotní moderátoři nešetřili nadšením z nového programu. „Nebojíme se pouštět i komerčnější kousky,“ řekl například jeden z nich.

Pokrokové rádio pro konzervativního posluchače

Pokud by došlo k realizaci výše uvedených programových změn, znamenalo by to de facto konec jediného reprezentanta formátu urban contemporary na českém trhu. Radio 1 má ale stabilní a dlouhodobou posluchačskou základnu, kterou si táhne ještě z 90. let. Ačkoliv se jedná o hudebně nejprogresivnější stanici v českém éteru, je nutno dodat, že skalní posluchači tohoto rádia jsou ve velké míře konzervativní a nemají rádi výrazné změny. Každá změna programu totiž může vyznít dvojím způsobem – část posluchačů ji bude vnímat za každou cenu jako příklon ke komerci, jiná část ji možná přijme pozitivněji, ale zároveň může mít stesk za zlatými časy, kterými Radio 1 prochází již prakticky 20 let.

Obojí může mít negativní vliv na výsledek stanice v průzkumu RadioProjekt, a tudíž se nedá předpokládat, že by vedení stanice přistoupilo k tak rozsáhlým změnám nárazově. Pokud by se tedy ve vysílání měly odehrát výše avizované změny, muselo by k tomu dojít pomalu a postupně. A přechodné období by rovněž vyvolalo kolísání výsledků v RadioProjektu. A to nemá vyprofilovaná stanice typu Radia 1 zapotřebí.

Jingly z devadesátých let

Konzervativizmus současného posluchače Radia 1 nejlépe ilustruje fakt, že Radio 1 dodnes používá jingly a předěly, kterými se proslavilo v 90. letech. Tehdy bylo jedinečné nejen programovým pojetím ale i zvukovou grafikou, která svou jednoduchostí předběhla dobu. A svou jedinečnost si Radio 1 zachovalo i v dalších aspektech. Současná tvář této stanice je do velké míry vnímána jako cílená póza, i proto si nemůže jedno z nejstarších českých rádií dovolit změnit svůj program ze dne na den.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: ,