Připravují regionální rádia kvalitnější zpravodajství?

radiotv22Více propagovat nižší sportovní soutěže v českých regionech. To si dala za cíl nově vznikající Česká tisková sportovní agentura (ČTSA). Pomoci jí k tomu mají regionální rozhlasové stanice po celé zemi. Jak se RadioTV podařilo zjistit, v těchto dnech dochází k interním schůzkám mezi provozovateli jednotlivých rádií a zástupci agentury.

Například v pondělí 2. února proběhla sezení v severočeských stanicích Radio Agara (dopoledne) a Radio Euro K (odpoledne). Jednání prý proběhla i se středočeským Radiem Relax. Následovat mají další stanice v Čechách a na Moravě.

ČTSA je novým mediálním produktem v České republice, která si klade za cíl poskytovat informace z oblasti domácího sportu, převážně z klíčových sportů – fotbalu a ledního hokeje. Pozornost však bude věnována i dalším sportům – atletice, tenisu, házené, volejbalu a basketbalu. Na rozdíl od státní České tiskové kanceláře (ČTK), ČTSA se chce věnovat převážně nižším soutěžím, které v médiích nedostávají téměř žádný prostor a např. pro velká rádia (Frekvence 1, Impuls, Český rozhlas) jsou nezajímavá.

V tiskovém materiálu, který má RadioTV k dispozici, se píše, že krédem ČTSA je prostřednictvím regionálních rozhlasových stanic přinášet posluchačům aktuální zprávy nejen celostátního, ale především regionálního významu. Jako první agentura v Česku bude podrobně mapovat dění ve fotbale první ligy až po krajské přebory a v hokeji od extraligy až po nejvyšší krajskou soutěž.

ČTSA je přesvědčena, že prostřednictvím její agentury budou posluchači regionálních rádií podrobně a lépe informováni o sportovním dění v jejich kraji.

Kdo stojí za projektem

Jak se našemu serveru podařilo zjistit, jednatelem společnosti ČTSA je Pavel Dragoun, který mj. vlastní třetiligový pražský fotbalový klub Dragoun FC Břevnov. Ovšem hlavní kontaktní osobou je Karel Kunc.

Podle dobře informovaného zdroje by ČTSA ráda rádiím nabídla kvalitní servis od A až po Z. Servis mají zajišťovat sportovní novináři ve všech třinácti krajích, vč. hlavního města. Kompletní databáze bude běžet na internetové placené síti www.ctsa.cz, kterou bude spravovat známá internetová společnost eSports. Ta již nyní zajišťuje servisní a internetové služby sportovním klubům z Tipsport extraligy i první ligy. Tyto kluby již svým fanouškům na domovských webech nabízejí on-line reportáže ze svých zápasů.

Celý systém má fungovat zhruba takto. Rozhlasová stanice, která se rozhodne posílit své regionální sportovní zpravodajství, se dohodne s agenturou na přebírání konkrétních informací ze svého regionu. Pokud se v dané oblasti budou konat nějaká sportovní klání, jejich průběh má být ihned monitorován a on-line zpracované informace se objeví na serveru ČTSA. Na službu konajícího redaktora v rádiu pak zbývá jen tyto zprávy přetlumočit posluchačům.

Sportovní zpravodajství má být kvalitnější

Agentura vychází z faktu, že regionální rádia v současné době mají velmi špatný přístup k aktuálním informacím. Zprávy většinou přebírají z regionálního tisku nebo z internetových serverů. Obě varianty mají ovšem minimálně dvě nevýhody. Výsledky se k posluchači dostanou až druhý den, až vyjdou noviny. Velké zpravodajské servery se naopak nevěnují detailně regionům, takže chybí informace.

Některá rádia tuto situaci řeší vysláním moderátora specializujícího se na sport na nějaký místní zápas, ovšem uniká jim jiný. Například na Chomutovsku hokej v 1. lize hraje KLH Chomutov a Kadaň. Naopak Radio Most využívá služeb tiskového mluvčího HC Chemopetrol Litvínov, který referuje aktuální dění po telefonu. Stejné dilema řeší i liberecké stanice, nebot pod Ještědem se koná mnoho sportovních akcí. ČTSA chce tedy stanicím nabídnout kvalitní servis připravovaný erudovanými sportovními novináři, kteří se této problematice detailně věnují a znají souvislosti.

Celý projekt má odstartovat už za pár dnů, protože začínají jarní kola fotbalových soutěží a finišovat bude hokej i míčové sporty.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .