Kolik stanic mluveného slova potřebuje Český rozhlas?

ceskyrozhlasvelkyČeský rozhlas dnes provozuje tři stanice mluveného slova. Generální ředitel Richard Medek původně plánoval dvě povídavé stanice sloučit do jedné jenže tento plán je zatím hudbou budoucnosti. Jenže základní otázka zní – kolik stanic mluveného slova vlastně rozhlas potřebuje? A jak se mohlo stát, že vůbec vznikly tři programy s podobným formátem uvnitř jedné instituce?

Český rozhlas dnes disponuje třemi programy, které se orientují na zpravodajství a analytické pořady, nepočítaje regionální stanice. Nejznámějším slovně-hudebním rádiem je ČRo 1 Radiožurnál, o něco méně známý je program Český rozhlas 6 a do profilu zapadá i čistě zpravodajské ČRo Rádio Česko. K tomu všemu ještě rozhlas plánuje vytvořit čtvrtou stanici mluveného slova, která by měla – naštěstí – některé formátově podobné stanice pohltit.

Historické důvody

Vzniku většiny těchto stanic předcházely historické důvody. Za normálních okolností by žádný management nepřistoupil k vytvoření několika stanic s téměř identickým formátem ale rozdílnými redakcemi. Kdysi Český rozhlas spolupracoval se Svobodnou Evropou na projektu ČRo 6 Rádio Svobodná Evropa. Po ukončení působení české redakce RFE se projekt podařilo zachovat na středních vlnách v podobě „večerného“ analytického a diskusního klubu, který dostal název ČRo 6.

Rádio Česko dostalo své opodstatnění díky televizní digitalizaci. Český rozhlas usedl na jednu loď s Českou televizí a využil nabídnutý prostor v televizním DVB-T multiplexu pro několik nových stanic – hudebně-alternativní ČRo Rádio Wave, vědecké ČRo Leonardo, hudební ČRo D-Dur věnované „klasice v digitální kvalitě“ a zpravodajské ČRo Rádio Česko. To se později jako jediné dostalo i do FM éteru – díky smlouvě s BBC může Český rozhlas omezeně využívat frekvenční síť BBC v krajských městech.

Spuštění „digitálních“ programů bylo předčasné

Jak se ale ukazuje, televizní digitalizace rozhodně neovlivnila tu rozhlasovou. První „ostré“ multiplexy se sice očekávají v nejbližších letech, ale výrazná penetrace digitálních přijímačů v domácnostech je zatím v nedohlednu. I Český rozhlas pochopil, že iniciativa s novými čistě digitálními programy byla předčasná a vycházela spíš z tehdejší „digitální euforie“ než z racionálních úvah. I proto je tato sekce první „obětí“ plánovaného šetření uvnitř ČRo.

cro-vinohradska01Kolik stanic bude mít Český rozhlas ve zrekonstruované historické budově ve Vinohradské ulici?

Sloučení „povídavých“ rádií bude obtížné

Otázkou ale zůstává, co s těmito stanicemi nyní udělat. Jejich formát je v mnoha aspektech podobný, zaměření a posluchačská základná je odlišná. Skloubení obsahu i redakcí Českého rozhlasu 6 s Radiožurnálem nebo Rádiem Česko půjde opravdu těžko. Pokud vedení rozhlasu přistoupí k programové reformě a sjednotí tyto tři stanice do dvou, nevyhne se obětem jak na straně redaktorů, tak i posluchačů. A nezapomínejme, že nespokojení intelektuálové z řad posluchačů ČRo 6 dokážou významně projevit svou nevoli. Pokud se k tomu přičítá i nevole uvnitř redakce, může to mít zajímavou mediální dohru podobnou té, která se odehrála kolem ČRo 1 Radiožurnálu krátce po nástupu Barbory Tachecí. Dobře víme, jak posluchačská revolta dokáže rozkolísat i ty nejvýznamnější židle uvnitř rozhlasu.

Pokud bude mít generální ředitel Richard Medek, nebo jeho zástupce Peter Duhan, odvahu udělat tyto změny, bude se muset výrazně obrnit vůči různým mediálním útokům. A zároveň vzít svou kůži na trh a vyrovnat se s možnou ztrátou funkce. Příklad Václava Kasíka naznačuje, jak až se může situace zvrtnout, pokud se některé kroky ředitele znelíbí rozhlasové radě. Nebo pokud se celková mediální atmosféra vyhrotí natolik, že ji negativně podlehnou i členové kontrolního orgánu. Tak to bylo s Rádiem Wave, tak to může brzy dopadnout i se stanicí mluveného slova. Byť v tom druhém případě má zatím management rozhlasu plnou důvěru i podporu samotné rady.

Foto: Český rozhlas, ČTK

Autor článku:

Komentáře (38)

  1. Ivo Rottenberg

    Dokud má rozhlas na různých programech co říci, pokud mají jednotlivé okruhy své posluchače, pak není důvod systém měnit. Zásadní, kladnou změnu rozhlas udělal změnou vedení programu. Jestli má změna ekonomické důvody, pak soudím, že Havel chce na správním úseku vyvíjet činnost, nebo má rozhlas kompenzovat ztrátu peněz, které Kasík prošustroval? Myslím, že by v tomto měla zapracovat Rada Čro, která je ve smyslu zákona č. 484/1991 Sb., o Českém rozhlasu v platném znění orgánem, jímž se uplatňuje právo veřejnosti na kontrolu tvorby a šíření programů Českého rozhlasu, není však součástí ČRo. Je sice pravda, že nezasahuje do přímého řízení ČRo, záležitostí ekonomických, provozních a personálních (kromě případů vymezených zákonem), což nevylučuje, aby k nim zaujímala stanovisko. Důležité je, že v §7, odst. 2. Rada přijímá rozhodnutí nadpoloviční většinou hlasů všech svých členů, s výjimkou rozhodnutí o jmenování a odvolání generálního ředitele Českého rozhlasu, k němuž je zapotřebí alespoň 6 hlasů členů Rady.
    Tak snad bude rozhodnutí věcí dohody a hlavně ve prospěch posluchače.

  2. Václav Kadlček

    Nejřív bych zmínil, že čro disponuje kvalitním mluveným slovem. Pořady o vědě, historii, rozhlasové hry, nic takového jsem třeba v Rakousku neslyšel. Tam je OE3 pop za 20 let, na OE 2 jsou oldiny a 1 je vážná hudba. Nicméně se Čro daří až moc dobře, výsledkem je vznik nepřeberného mmnožství stanic. Ale nevidím v tom žádný smysl, když je na radiožurnálu dneska dopoledne hostem sportovec Aleš Háma a o hodinu později na Čro 2 je neljepší česká fotbalistka. Odpoledne jsou na čro 1 reportáže, z jednoho konce světa na čro 2 z druhého konce světa. Dopoledne je na Čro 2 rodinný lékař, stejně tak i na Čro Pardubice. V Poledne jsou na Čro 2 písničky od srdce stejně tak je i na Čro Ostrava. Výsledkem je, že si stanice akorát konkurují, neznám nikoho, kdo dokáže posluchat 3 rádia zaráz, aby opravdu využil co rozhlas nabízí a kdyby to dokázal, stejně by se dověděl to samé. Soukromníci nás většinou dusí popem, ale najdou se i ti, co dokáží nabídnout víc. Rozhlas se bez popu taky nehne a ještě mluví všude stejně. Sice se vytratil diskuzní pořad na Čro 1 večer aby se neduplikoval s kávou o čtrté, ale jedna mocha nic neřeší. Taky bych jedničku mírně pochválil, že točí trochu víc skladeb a ne furt česky.

  3. Barka

    Čro před nedávnem oznámil , že publicistika se zkracuje. Teda to je krok nazpět.
    Místo toho , aby se vysílalo více mluveného slova, došlo k tomu , že přibylo šrotu.
    Radiožurnál půlku dne hlásí to samé. 896 hlášení zelené vlny , to u nás budeme jako
    učit jezdit řidiče přes rozhlas? Ráno pustím Prahu , minuta slova, 3 minuty
    písnička, Žurnál to samé. Ze sta informací potřebuju jednu. Jaké bude počasí.
    Já Prahu poslouchám často , ale mluvené slovo na této stanici dostalo na prdel.
    Mezery jsou obrovské. Chybí hodinové tématické okruhy . Mě leze na nervy , že za
    4 hodiny slyším 256 témat , ale ani jedno není vyčerpávající. Povrchní informace.
    Srovnávám se Slovenskou Reginou.

  4. Jose

    Dobrého dne. Přečetl jsem si tedy pečlivě článek a oba předchozí příspěvky. Předně bych chtěl reagovat na p.Ivo Rottenberga. Říkáte, že není důvod nic měnit, pokud… Ano. Ono to funguje, to ano. V podstatě asi není… Ale já si myslím, že přes to je. Podívejme se na to, co je vnímáno od veřejnosti. Především, zase opět zde není stanice pro mladé. Tedy ona je a ona zároveň není. Respektive ona je, ale vysílá do zdi. Tedy na netu a v DVB. To je první veřejněprávní signál. Druhý by se dal nazvat moderní life stylovou stanicí, tedy něco takového obyčejného, pohodového, schopného konkurovat komerčním stanicím. Nic takového také ČRo nenabízí. Takže tyto dvě věci prostě chybí a nejsou. Čili Wave by mělo být na FM, tedy dostupné. A tím druhým jsem myslel Radiožurnál, kde stále je příliš mnoho zpravodajství. Je to příliš zpravodajská stanice. Z Radiožurnálu by měla být ona pohodová life stylová stanice, ovšem ne tak, jak se o to pokoušela Barbara Tachecí. To byl omyl. Tak nyní se vrátím k příspěvku p. Václava Kadlčka. Ano na ČRo umí rozhodně mluvit a je tam dobré mluvené slovo ať již na Vltavě nebo na Praze nebo na Leonardu. Ano. Ale ČRo chybí jasná stanice mluveného slova. A takové by měly být dvě. Tedy ČRo 6 třeba a Česko třeba. Na obou by bylo pouze a jen mluvené slovo. Bez jakékoli hudby. Jen slovo. Přičemž na jedné by to bylo zpravodajství, na té druhé by to byla publicistika. Ani jedna z nich by pak nebyla na FM a využívaly by DV, SV, KV. Tak a nyní vlastní zážitek ze včerejšího dne. Poslouchal jsem rádio Wave. Ovšem byla tam dlouhá debata ohledně jisté nežádoucí politické strany atd. Nebavilo mne to. Sice souhlasím s likvidací oné strany atd. Ale, že bych to musel poslouchat zrovna na Wave, to bych nemusel. Tedy nevím jestli už náhodou neběží program v kterém chtěl p.Medek vyrobit z Wave naučnou stanici. Pionýrskou vlašťovku, jak si z něj dělali srandu. Nevím, ale já se chtěl bavit a poslouchat dobrou muziku a nikoli politické rozbory. To mi tedy vadilo, že politicko-společenská situace v této míře pronikla i na Wave. Prostě vadilo. Dobrá přepnul jsem na Leonardo. Tam hezky hráli, tak jsem tam nějaký čas pobyl. Ovšem pak začali povídat i tam, sice o přírodě, bylo to velmi zajímavé, ale po čase už jsem to povídání vypnul. Stále jsem chtěl spíše hudbu. Dobrá tedy zapnul jsem komerční Beat, s tím, že ČRo mi asi ten den hudbu nedá…Takže je otázkou do jaké míry je pravdou to, že si mladí stěžují, že stanice ČRo jsou moc ukecané a jako ta ukecená rádia, to neposlouchají…Nevím. Ono je to mluvené slovo tak nějak všude. Myslím, že by mělo mít ČRo i nějakou stanici, kde by ho bylo trochu méně a spíše se tam více hrálo. Mluvené slovo by mělo být zvlášť, tedy nemusí být politické rozbory na zcela všech stanicích ČRo. Zvláště, když mluvené slovo zabírá na FM polovičku Radiožurnálu. Tak to je asi všechno, co jsem chtěl říct.

  5. Barka

    Mluvené slovo zabírá polovinu , ale polovina z toho je absolutně o ničem.
    Praha by měla být čistě na slovo a Žurnál podle názvu. Ono totiž u nás stanice
    se slovem vlastně není. Já jim na písničky kašlu. Já chci rádio se slovem a druhé
    se špičkovým zpravodajstvím. Na FM , netu je hudebních stanic dost. Ale špičkové
    opravdu české slovo chybí. Kromě Leonarda, ale to je zaměřené cíleně. Že není
    Wave k naladění je ostuda.

    1. Jose

      Předně si myslím nebo základ je o tom, že s vyjímkou nějaké stereofonní rozhlasové hry na Vltavě, či případně pohádky po obědě pro děti na Praze by mluvené slovo nemělo být v podstatě na FM. Tedy je pro něj rozsahu FM škoda. Prostě je. FM má být na stereofonní hudbu. Jistě zároveň stanice se slovem není a zároveň je slovo všude. Je to totiž promíchané. Zbytečně. Po SV by mohly klidně jet 2 stanice čistě a jen mluvení. Pust si přes net nebo nějaké DVB ČRo 6. To jsou zajímavé věci, co je tam slyšet jako mluvené slovo. Takováhle stanice by měla být ale přístupná a jet svůj program mluveného slova 7×24 hod. A nikoli ty šílené mixy Česko, ČRo 6 a Radiožurnál v jednom guláši, dle toho kolik je zrovna hodin. Leonardo není přístupné a Wave není přístupné. To je taky zásadní průser. A teď oni se bojí nových technologií jako DRM a DAB+. A VKV rozdali soukromníkům. No tak to je situace na blití.

    2. Barka

      Myslím , že DRM se už nevzpamatuje a DAB? To už já tu nebudu. Ale tak nechat čas
      plynout a na DAB se vykašlat , je sviňstvo. To mohlo jít tolik vynikajících věcí
      do uší. Strašná škoda. Pro mladé lidi už se mohlo připravovat to, co chybí.
      Techno , hip hopíky a pro mě neposlouchatelné věci by byly pro mladé , kterým se to líbí. To by bylo fajn. Každý by si vybral. My by jsme si mohli místo rozčilování
      diskutovat o pořadech.Tak nějak. A kde je pan generální.

  6. Barka

    Osobně si myslím , že Žurnál by se měl celý překopat a Praha by měla být výhradně na
    mluvené slovo. A určitě na FM. Jak kvůli kvalitě , tak dostupností. Na SV by měla
    být také. To, že FM je přetížené, zavinili tupá hovada , rozhodující o přidělení.
    Tyhlety postbolševické zmetky je prostě nutné hodit na odstřel. Kam namířím anténu,
    tam je Čas, Kiss , Impuls. Takže je nutné, aby Praha byla na FM. Já si nemyslím,
    že u nás je FM pouze na hudbu , protože 90 procent stanic nepovažuji za hudební.
    To , že dobře placené Čro je daleko za tím , co by mohlo vytvořit je záležitost
    dvou věcí. První je odstřel kádrů a druhá ekonomická. Nové hry , dokumenty , publici-
    stika stojí peníze a nezbylo by tolik na supy stojící ve vedení všech těch stavných
    RRTV a kdoví čeho. Kam mizí poplatky za rozhlas je jasné. A protože je platím, tak chci rádio . A ne pořád puberťácké pofňukávání. My nemůžeme, my nemáme. Generální
    ředitel? Co je to? Tyhlety stvůry sedí na prdeli a blokují rozhlas. Pan Rottenberg
    nechce nic měnit. Nevím jak asi veřejnost bude
    upravovat program. Komu to chcete pane Rottenberg nakukat? Samozřejmě nic neměnit.
    Wave jste zničili a do ekonomických věcí veřejnost nezasahuje. To by kluci koncesio-
    nářští hleděli , kde mizí poplatky.
    Kdyby měla veřejnost zasáhnout , tak letíte na chodník i s panem generálním.
    Co chcete měnit? Večer hrají ragiony a Praha hodinu dechovku. Nic proti ní ,ale proč
    nehraje jenom na regionech? A co má na Praze večer co dělat opereta či co. Zkuste se
    poprvé ve svém životě podívat na skladbu programu a pak , až to zlepšíte, tak nás
    poučte, který to byl paragraf. To bude zajímavé. A co se týká hudby , nevím proč
    by Praha měla hrát to samé , co dalších 150 stanic. To mě kebule nebere.
    V začátcích rozhlasu to mělo smysl , ale nyní , když je 150 stanic, nevím , proč by
    se na celostátním rádiu měla nějak preferovat hudba nebo aby na to byl kladen důraz.
    Natočte nám něco o velbloudech, Buchlovu , nějakém lékaři a jiném a hlavně tomu
    dejte vysílací čas. A né 20 témat za hodinu.

    1. Jose

      Tak koukám, že na nutnosti překopání Radiožurnálu se snad shodnou úplně všichni, koho jsem kdy kde potkal. Jen, když by to bývala ta Tachecí zrovna nebyla bývala chytila zrovna za ten špatný konec. Teď se budou bát všichni do toho šťournout, ještě více, nežli před ní… No s nápadem udělat stanici mluveného slova zrovna z Prahy jsem se osobně ještě nikdy nesetkal, to je zde naprosté nóvum. Osobně s tím z principu nesouhlasím, tedy není tolik her a pohádek a něčeho, co by mělo smysl mluvit stereo a tedy při nějaké debatě mít jednoho z toho repráku a druhého z toho druhého to vážně nemusím. Ale je mi to sympatické v jedné věci, že by to odstranilo doubler Praha versus krajská studia ČRo, to mi totiž pije krev šíleně, že se to pere navzájem. Tedy je to orientováno na stejný typ posluchače. Dělá to konkurenci samo sobě a vlastně to úplně potlačuje smyslplné využité celého jednoho okruhu.

    2. Barka

      Jose já jsem se už párkrát tady zapojil. Já vlastně pořád píšu to samé. Jsi Beat,
      tak hraj classic, jsi Country ,hraj country. Takhle mohli mít rádia všichni.
      Ale většina je kočkopes. Na FM bylo místa dost. Leonardo nech jede vědu aspol a Praha slovo. Žurnál naprostou nezávislost a informace. Vím, že Praha moc sterea nepotřebuje,
      ale zase ne zrovna čisté SV. To asi ne. Jenom udělat systém. A vleze se všechno a
      ještě místo zbude. Ale to chce , aby pohli zadkem. Sám přece víš , co dokáže
      pořad s mluveným slovem, pokud je znalost a hloubka , tak dostáváš doslova uměleccký
      zážitek. A to se může mluvit třeba o nějaké jeskyni. A ještě je tady věc, že už i
      starší generace vlastní nějaké chrastítko s FM a jsou si tam zvyklí Prahu ladit.
      Nesmíme na důchodce zapomínat. Ti chtějí také raději hezké vyprávění , než třeba pop.
      Díval jsi se na slovenskou Literu? Jestliže na Slovensku mluvené slovo je , kolik
      ho musí být u nás?Já jsem slyšel našich her tolik , to se nedá spočítat a archiv.
      Citlivě vybírat, vyhnat redaktory z kanceláří a shánět materiál. Myslím , že kdyby
      jsme uviděli archív Čro , tak by jsme zapomněli zavřít ústa. Já vzpomenu Čr BRNO.
      Publicistika, dechovka , zahrádkáři , recepty,toulky, nějaký kankán, skladba myslím
      zaujme cíleného posluchače. Tak proč hudební bloky rvát na Prahu , když regiony mají
      celou síť. TO ani není konkurence, to je krach mozku , kdo to tak zkombinoval.

    3. Barka

      Zapomněl jsem. Ve 21 na Leonardu Toulky českou, 21 30 Proglas, čtení na pokračování,
      22 několik tipů . A dobrých. Tak si vyberu dle nálady. A kdyby ne , dávám Gamu.
      A řeknu. Tak to je nabídečka. A kdyby přibyla Praha v novém , tak myslím, že
      milovníci rozhlasu budou chrochtat blahem. Člověk se pobaví , poučí a řekne si,
      no neplatím rozhlas zbytečně. jENOMŽE lEONARDO JE NEDOSTUPNÉ , A musí ho něco nahradit.
      Praha.

    4. Jose

      Tak s těmi soukromníky se toho už moc udělat nedá. Prostě u těch jen počkat až se požerou navzájem a trochu se to vytříbí. ČRo je škoda. To má určitě špičkový archív, škoda, že ho neumějí lépe využít. Oni nevědí ani co s okruhy ani, co s pořady. Musela by se tam vyhlásit kompletní reorganizace a všechno to lépe přerozdělit. Třeba i některé stanice přejmenovat, sloučit. Třeba jinak zprioritnit okruhy. Prostě určit si které přesně prostředky mají, tedy, co chtějí použít a prostě komplet to předělat. Možná už je na takovou přeorganizaci čas. Oni vlastně furt se jen přizpůsobovali novějším podmínkám a nějak to jen upatlali. Prostě dělil se federální rozhlas, tak to rozdělili. Češi zvolili zpravodajství tj.RŽ. Slováci zvolili mládí tj. Rock FM. Pak přišlo nařízení, že každý kraj musí mít své ČRo. Tak vyrobili s novými kraji nové ČRo 5. Pak vzniklo Wave. Pak ho zase vyhnali z FM. Prostě furt se v tom plácají. Pak vznikl pokus překopat RŽ, který zvorali. Prostě chce to vymyslet a naplánovat a s co možná nejmenšími provizorii a dočasností a v co nejrychlejším čase. Jenže oni se bojí. A neví…co by… Ještě nedávno Medek tvrdil, že zastaví vysílání na KV. Teď tvrdí, že ho nezastaví. Ale taková to vyhlášení a pak je berou zpět, také nedělají dobrý dojem. Prostě měl by v tom někdo už udělat jasno.

  7. Jose

    To je další věc. Jako se Praha tluče svoji jednou nohou s regiony, tak tou druhou nohou se mlátí s Leonardem. LEONARDO je fakt skvělá stanice. Mně vyhovuje 100% to je fakt stanice. A kurva oni to drží v nedostupnosti, to by je fakt člověk kopl. Fakt. Osobně si myslím o tom tohle. Praha je stará, je moc stará. Ať už jde do riti. Když bych měl tu moc. Dal bych na její okruh LEONARDO. Prostě Praha by tam nevysílala. Na všech jejich frekvencí by od zejtra jelo komplet LEONARDO, tak, jak je. Jenže potom, co s tím dobrým, co na Praze je ? To nevím. Ono tam něco je, né, že tam není. Muselo by se vybrat to nejlepší a dát to třeba mezi regiony, ty stejně nemají moc, co vysílat. Tam by se dalo vecpat ještě hodně. No ale, když by se udělalo tohle, tak potom nemáš už okruh pro tu stanici mluveného slova. Respektive nemáš ho na FM. Ale měl by jsi tam moderní a naučné Leonardo a měl by jsi plnohodnotné a netlučící se regiony.

  8. Jose

    No, co by se s tím dalo udělat. Ještě tedy tu tvoji mluvící Prahu nacpat místo Radiožurnálu, tedy tu jen mluvící stanici. A měl by jsi jí tedy na FM. S tím, že by tedy nebyla life stylová stanice, ale to by taková škoda nebyla, komerce je kolem dost… Ovšem stejně by jsi musel dát na SV zpravodajství, to už by jsi na FM nedostal… A tenhle tah je sice super důležitý, jenže ten ti neprojde politicky, protože politici v téhle zemi chtějí mít kontrolu a chtějí se slyšet a na to chtějí být na FM… a jsi v podstatě s veškerou reorganizací v hajzlu…
    No a netkli jsme se nejdůležitějšího bodu, dostat někam na FM Wave…čímž ti mladší celé ČRo rovnou odpíšou, když tohle neuděláš… no i když na to plán existoval…tzv.universitní města, ČRo ještě za Kasíka vyčlenil 5 vysílačů v 5 velkých městech…to nebyl špatný plán…staral se o to Liška ze Zelených, dotlačit Wave na FM, ale v poslední době to asi chcíplo, nevím… On se Medek složil a od té doby je nějak moc podezřelé ticho…

  9. Václav Kadlček

    Takhle. Radiožurnál je myšlen jako taková proudová kulisová stanice, tu ale už nahradil impuls, takže bych z něj stůj co stůj nepřetahoval milion posluchačů a z radiožurnálu bych opravdu udělal zpravodajství a publicistiku, tu stanici mluveného slova z Čro 6, Česka. To je první co k čemu jsem již dávno došel. Další počínání je už těžší, v každém případě to chce revoluci chce to revoluci. Tak aspoň náznakem: Další programy klidně s hudbou. Teď zbývají ještě 3 okruhy – Čro 2, regiony a Vltava. Potřebujem ještě někam dostat vědu, zábavu, dechovku, zahrádkáře, rozhlasovou hru. No podle mě to všechno vysílá Čro 2 Takže zbývají jěstě 2 okruhy-na jeden by se vešlo Wawe, neviděl bych to jen hihopově a alternativní mainstream, nejvíc bych čerpal z Čajovny Vltavy- tam je nějvětší hudební spektrum taky bych na Wawe dal z Vltavy třeba prozaické vzpomínání na Plastic People, ale i se skladbami- ty na Vltavě chyběly. Otázka co s Jazzem. Ten klasický starý klidně na Čro 2. Ten Alternativní na Wawe- snad byto tam moc neskřípělo. Tak by se odlechčilo Vltavě a byla by pro posluchače jen klasické hudby a literatury. Když jsou klasičtí větčinu dne, večer už to nespraví. A já bych nemusel se vždy soustředit jen na čajovnu a to kdoví jestli bude s progresivní hudbou a když jo, tak je zde nebezpečí, že pokaždé skladbě bude následovat zdlouhavé kecy o výstavách. Výsledkem pak je že zbyde půlhodina a ta akorát ruší klasického posluchače, po ní třeba jako pěst na oko je pražské jaro. Někdy mám stěstí, že náhodou naladím a je to poslouchatelné od šesti večer až do devíti, když je tam alternativní Jazz pak zmiňované vzpomínky na Plastiky, pak alternativa a ještě v osm zajímavá hra- žádný nudný klasik. Nejtěžší by bylo rozlišit co na tu Vltavu a co na Wawe. Jaký jazz ještě na Vltavu? V současnosti vysílají pro jistotu všechno. Na jednu stranu je to pro rozhled dobré.
    Ono je taky třeba rozlišovat standartní potřeby jednotlivých skupin posluchačů. Čro 1 je tak do zaměstnání, do auta. Jak jsem říkal to plní impuls, ale kdyby těmto posluchačům chtěl třeba dál sloužit rozhlas a z jedničky by bylo mluvené slovo, tak tito posluchači by byli odkázáni na čro 2, kde by je rušila pohádka.

    1. Jose

      Příliš nerozumím druhé větě. Já bych nemíchal zpravodajství a publicistiku. Prostě Radiožurnál zpravodajství a tečka. Bez publicistiky a bez hudby. Ovšem liším se od p.Barky. Já bych to vrazil na SV a DV. A tím by se uvolnil na FM okruh pro nějakou hudebnější věc. Publicistiku a mluvené slovo z ČRo6 a taky mimo FM, tedy SV. A Česko zrušit zcela. /Ovšem varianta p.Barky má také hodně něco do sebe, tedy ten jeho nápad, mluvící Prahy na FM se mi líbí čím dál víc. A v tom případě by platilo zrušit ĆRo 6./ Jazz a Alernativa by na Wave rozhodně neskřípala, ono to tam už je. Ono dost lidí má Wave v povědomí jako stanici, co hraje Hip Hop a britský pop rock , ale oni tam hrají i World Music, oni tam hrají i vynikající starý rock, oni tam hrají i ještě starší a ještě lepší folk a oni tam hrají i elektroniku a oni tam hrají i třeba nějaký dooom Metal. A všechno špičkové profilové hodinové pořady. Takže oni tam umí fakt hodně a právě se tam přesouvali i lidi z Vltavy jako Pavel Klusák apod. A pak se to zastavilo, když je vyhnali z FM, protože, když by to nezůstalo na Vltavě, tak se k tomu posluchači nedostanou vůbec. Taková ta strategie o tom, že Wave je jen digitalní stanice a patří do digitalu je nehorázná kravina. Vytlačit zpravodajství z FM, tedy udělat z RŽ něco jako Svobodná Evropa na SV. Tak tím by mohlo na jeho okruh Wave. A bylo by po ptákách. Další možnost by byla využít smyslplně ty regionálky. Znovu zopakuji, jak to bylo. Dostali státem nařízeno uplácat milion regionálek, v každém kraji jednu. Ale vůbec neměli, co vysílat, tak po nich někde od 18 hodin po všech pouštěli normálně natvrdo PRAHU. To se znelíbilo, protože logicky, proč má jet na regionálním okruhu PRAHA a vedle ta samá PRAHA na svém okruhu. To bylo šílené. Tak se ty regionálky protáhli nuceně někde do 22 hodin. Ale nemá to úroveň . Ve většině případů reprízy a horkou jehlou šité kraviny. A noc stejně už tyhle regionálky nedokázaly, tak přišlo řešení. NOC z Brna. Ta se sice dle mého soukr. názoru zdařila, ale podle mne čas pokročil a už je přežitá. Takže lepší by bylo toto. Regionálky zase učesat od 6-18 hod, tedy nechat jen to kvalitní. A od 18-6 po nich pustit Wave. A digitální Wave zrušit. Ono Wave také dost Reprízuje a možná by u bněj to kvalitní dalo tak právě ten čas 18-6. No a byl by jeden těžce nedupaný okruh. Dopoledne a odpoledne regionální a večer a v noci pro mladé.

  10. Barka

    Žurnál nemůže být kulisovým rádiem. Tam je nutné všechno vyházet. Kopnout jim vysloveně do zadku a udělat profesionální zpravodajskou stanici. Objektivní a
    nezávislé zpravodajství. S naprostým minimem hudby , která je u těchto stanic
    k ničemu. Chce to hloubkové zpravodajství. Co koho zajímá , že kdesi je neposypaný
    chodník. Na blbiny tu je Blesk a fronta atd. Vltava je cílená na náročnějšího
    posluchače. Regiony mají dostat prostor na hudbu pro všechny a regionální
    zpravodajství. A Praha by měla být prolezená slovem. Ale kvalitním. Hry, pohádky,
    publicistika. Leonardo je bohužel pro hodně lidí nedostupné. Ale stanice se slovem
    musí být celoplošná. Jinak je celá pyramida Čro na spadnutí.Přece mě nikdo nenamluví,
    že Praha využívá potenciálu , který má už několik desítek let. Nevím ,proč by mělo
    polovinu vysílání vyplnit pouštění hudby. To je naprostý nesmysl. Co se dělá
    pro děti? Hajaja , pohádka , Domino. To má být vše? A co se dělá pro lidi , kteří
    spí jenom 3 hodiny? Co asi mají v noci poslouchat. Tisíckrát puštěný přeskakující
    gramofon? Leonardo je zaměřené na vědu a publicistika, která vychovává se prostě
    vymaže písničkou. Když slyším na Brně, že bude pořad na kterém pracoval pan Veselý,
    tak je mě jedno , co je to za pořad. Tam je zaručená kvalita. A co nám asi přinese
    pan generální ředitel. Pitomosti o jakýchsi paragrafech. Já nevím , kdo je na to
    zvědavý.

    1. Jose

      RŽ – naprostý souhlas.
      Praha – jo, takhle to myslíš. Tím ovšem v podstatě nepotřebuješ ČRo6, které můžeš naprosto zrušit, maximálně to dobré z něj, dát na Prahu. A Česko, které můžeš zrušit zrovna tak. A, jak už jsem nadnesl, dobré hudební věci z Prahy přesunout, co se kam dá. Protože nezapomínej, že po večerech tam hrají třeba i Jazz, tam jsou dobré profilové pořady. Ty by bylo nutné zachovat. Takže ti zbývají už takhle dost přeplácaná Vltava, kam není už, co dát a nebo poměrně ještě dost nevyužité Regionálky, což mi přijde nejvhodnější, když mohou mít. Noc z Brna mohou mít i Večery z Prahy. Třeba. Nebo na Leonardo a Wave. Ale ty ti zůstávají stále v digitalu. Takže sice na FM získáš ony dvě požadované a nutné stanice mluveného slova. Ale, co je v digitalu bude dál v digitalu. A co s SV a DV ? Když chceš mluvené slovo na FM, tak DV i SV můžeš klidně vypnout ?

  11. Barka

    Na regionálky se dá přesunout dost. A mají dobré pokrytí. Jenom by to chtělo někoho
    s dobrou hlavou aby to sestavil. Pokud by Žurnál byl zpravodajské rádio se vším všudy
    odpadl by problém kolem zpráv apod. Lidé by si velice rychle zvykli co naladit.
    Ragion všehochuť, to je dnes Praha, RŽ zprávy, politika a blbiny kolem a Praha mluvené
    slovo. Ale já myslím mluvené slovo na úrovni. 3 stanice by plně pokryly potřeby
    posluchače. Když si vezmeš, že v celou jedou všechny rádia zprávy doslova o ničem a
    za hodinu to budou opakovat. 5x za hodinu autoškola. Spočítej si , kolik je to
    promrhaného času za den. Během jedné minuty ti řeknou , že ve Zlíně je výstava a potom
    čekáš tři minuty ,aby už ten hudební šunt odezněl. K čemu je to? Jak to , že dopoledne
    není třeba pohádka,nebo 1,5 hodiny hra? Na celém FM neuslyšíš za celý rok pořádné
    zprávy. Proč jde tolik peněz na nesmysly. 3 rádia by definitivně pokryly nároky,
    teda pokud oželím Leonardo . Když zkrátili publicistiku , tak kam zašantročili ten
    časový úsek? Do delší písničky. Ono je to totiž levnější. A já už nemám sil.

  12. Václav Kadlček

    Jak můžou z radiožurnálu dělat lifestylovou stanici. Dneska v restauraci měli puštěný radiožurnál. U oběda jsem stihl zprávy, pak jsem tam zaslechl jakousi rubriku rádce na podlahové topení(to patří na na přeci na Prahu- tam si vzpomínám radili, jak udělat plovoucí podlahu aby nevrzala sousedům) Takže výsledkem je že posluchači radiožurnálu umí topit, Pražané zas stavět. A pak jsem stihl další zprávy a něco o 90. výročí italského režiséra Feliniho- mimochodem před týdnem byl v pořadu Apetýt Čro Brna o něm půlhodinový pořad, to udělali pěkně zas otázka, jestli ro na to Brno patřilo. Prostě tou rubrikou se z RŽ snaží udělat stanici s delší poslechovostí, chtějí kompenzovat opakující se zprávy, ale lifestová stanice-by byly dejme tomu ty regiony, jak řekl Barka všeho chuť- rádci, vaření, doktoři, motorevue, diskuzní pořady. Klidně s hudbou. Byly by tam pěkně regionální zprávy a popř odkaz na světové ze žurnálu. Aby to splňovalo regionalitu, muselo by se to uvádět regionálními hlasateli, jak by to bylo jen možné.
    Aby to byla proudová stanice pro všechny, tak by tam vadila dechovka, písničky od srdce, možná ten rodinný lékař- proto možná reginy pro starší, Praha pro mladší, ale v tomto si nejsem moc jistý, zda by to tak šlo.
    Řešením je z RŽ udělat zpravodajskou mluvenou stanici, na tom se shodnem. Otázkou jestli opravdu na AM Jistě, že je mluvení dobře rozumět na DV, autobusáci to poslouchají, ale polovina přímačů(těch levnějších) DV nemá.
    José- To jsem nevěděl, že na Wawe je tolik žánrů – super, asi ho zas zkusím.

    1. Jose

      Jistě, přesně. Současný RŽ je zcela nesnesitelný mutant. Prostě paskvil.
      Na Wave si musíš umět vybrat, skoro jako na všech rádií ČRo.

    2. Jose

      Ještě se vrátím k tomu DV. No oni oficiálně tvrdí, že DV používají k vůli posluchačům na Slovensku. Ale vždyť to je kravina. Oni na Slovensku nemají NET nebo co ? Nebo je tam zákaz prodeje satelitních přijímačů ??? To asi ne, že jo, když tam mají 5x více privátních rádií nežli my. Tedy my 2, Proglas a Beat. Oni DESET. No takže s DV bych se vůbec neprděl a dávno to vypnul. Jak velice správně říkáš spousta těch dnešních krystalek už ani žádný DV rozsah nemá. A jinak si myslím, že na mluvené slovo by prostě stačilo SV a tam je místa, vždyť se podívej, co vysílačů tam zeje prázdnotou, tam by mohlo být mluveného slova, jéje…

    3. Jose

      A ještě doplním. Poslední dvě informace o ČRo tedy jsou . Za druhé, že nebudou rušit vysílání na KV, což měli v úmyslu. A za prvé, že zrušili vysílání DRM. No ovšem, když by spustili na SV v DRM vysílání WAVE a LEONARDO. Tak nemusí řešit DAB+. Nemusí řešit DVB-T. A mají tam digitálně, což je lepší kvalita, nechrastící obě tyto stanice. A jde to použít i pro hudbu atd. A je to mobilní. A pokud by tam vrazili opravdu Leonardo a Wave. Tak to jsou stanice řekněme pro mladší věkové kategorie, tedy vskutku moderní stanice ČRo. A mladší lidi by si ty přijímače DRM pořídili. Za účelem zachycení těhle dvou stanic určitě. Pak by se mohlo přidat Country rádio a teoreticky by se to mohlo celkem rozjet. A to SV se smyslplně využít. Čistě teoreticky. Bylo by to lepší nežli ty pofidérní lokální DAB testy nebo, co to chce Medek vyvádět.

  13. Jose

    Ještě zareaguji přímo na článek, konkrétně na tohle -,, spuštění digitálních stanic bylo předčasné“…
    HM…To asi ne. Za prvé. Po stanici pro mladé to jest po WAVE je tady hlad od zániku Rádia E+M !!! Za druhé PRAHA potřebovala omladit jak sůl a oni to udělali tak, že vyrobili duplicitní Prahu, ale mladší, tedy moderní v duchu současné doby, ale s tím, že se neodvážili zrušit tu starou, takže jsou dnes obě. On vůbec ČRo poskakuje vždy dva kroky dopředu a krok zpátky a je to takový zvláštní taneček. D-Dur pak vzniklo proto, protože na Vltavě už je nedostatek vážné hudby, když tam narvali jazz a alternativu a kde jakou kulturu, která by měla být na FM na stanici pro mladé, ale tam být nemůže, když taková stanice na FM neexistuje. No a Česko asi souvisí s tím původním záměrem udělat novou zpravodajskou stanici a z Radiožurnálu life styl o což se nepodařeně pokusili. No takže ono to programově mělo smysl. Tedy byly to půl kroky. Samozřejmě šlo prostě PRAHU omladit, tak aby byla LEONARDO a nemuselo být Leonardo, že. Jenže oni si netroufli. Šlo pustit na FM třeba místo RŽ radio WAVE, že a na Vltavě mohla zůstat vážná hudba a tím nemuselo být D-Dur. A RŽ mohl být na SV jako zprávy a nemuselo být Česko. Jistě jenže to by se tam musel někdo těch kroků odvážit. No a technicky. Tak beze srandy. Lovit si 1 hodinu vysílání jedné stanice v DRM. To si dělají legraci ? Nebo lovit si v DAB+ sice všechny stanice ale asi 3 měsíce někde v Praze, to si dělají srandu ? Tomu říkají digital ??? Nebo půl ČRo v DVB-S a ještě méně v DVB-T tomu říkají digitál ? Na DVB-T se vykašlat. DVB-S doplnit na plný počet. A rozjet na pevno a definitivně jednu mobilní digitální formu se všemi stanicemi na kompletním území. Buď DRM po SV nebo DAB+ po III bandu až jim vypnou Novu tj. 2012. Ale až jim tam 2 roky pojedou všechny stanice v každém městě, tak pak můžou říci zde si lidi koupili přijímače a zde se to chytilo nebo nechytilo. Ale odhadovat, co bylo předčasné a co ne podle hodiny vysílání jedné stanice nebo 3 měsíčních testů ve 3 městech, to snad ani nemůžou myslet vážně ? Anebo tedy ať to dají k ledu a drží se jako všichni v téhle prdeli FM a NETu, ale pak to musí přeorganizovat. Protože za současné situace se to nejlepší, co mají tj. Leonardo a Wave vůbec nedostane k lidem A okruhy zabírají RŽ a Regiony a Praha…Všechno zastaralé, popatlané, nekoncepční…

    1. Jose

      Ještě doplním. Ale s tak bohatým archívem nahrávek a s tak profesionálními lidmi, jako tady v téhle zemi, žádná jiná firma provozující rozhlasové vysílání nemá.

    2. Barka

      Archív nahrávek. Na co ho teda mají. Tam musí být tolik skvostů. To je jak za
      bolševika. Nahrát a nepustit. Když je teda rozsáhlý archív , proč není dejme tomu
      na netu? Není toho škoda? Oni jenom kňučí, celý archív se musí převést do digitální
      podoby. A k čemu , když jen zablokovaný.

    3. Jose

      No, jo, to se obarať na ně, já ti s tím nepomůžu. Já jen říkám to, co stejně všichni víme, že mají potenciál byt z fleku 5x-10x lepší nežli jsou. Jenže to by to musel někdo u nich udělat, prostě pořádně je protřepat, zachrastit tou mrtvolou a ono by z toho to dobré vypadlo… Né, já si stejně myslím, že je má na svědomí ta rada ČRo, to jsou takový odporní normaliční mrchožrouti s jedním StBákem mezi sebou… Myslím si, že hlavně ta rada ČRo tam dělá zle…Jenže ona je nezničitelná… A už napáchala tolik zla… To by jí asi museli odvolat poslanci… Jenže ti se k tomu jaksi nemají… Takže to vidím dost blbě… Prostě nechají to klidně hnít a upadat… Buh ví, jestli ta Rada ČRo není na vyplatní listině některých soukromých subjektů o tom už se také mnohokrát spekulovalo i tady na serveru…

    4. Barka

      To jsi trefil na hlavičku. S každým tvým slovem souhlasím. Normalizační kostlivci.

    5. Jose

      Musím ti sem hodit dva odkazy, nevím zda je znáš, to je zatím tak asi nejvíce, co se docílilo…
      Tohle je za Radiožurnál, podepsal jsem to taky, když to začala prasit ta Barbara Tachecí…
      http://iprotest.podiv.cz/
      Bohužel na ty mladší, týkající se wave se mi nepodařilo dostat asi mají poruchu serveru, nevím, tak místo toho odkazu jen takové drobné info, že to je a existuje http://clanky.vychytane.cz/clanek.php?id=2095

    6. Barka

      No jasně ,tyhle odkazy nám jdou od srdce. Co k tomu dodat. Žurnál je na….
      Já aspoń , pokud tady bude diskuse budu do těch packalů rýt. Vědět, co udělat více,
      tak bych asi neváhal.

  14. Jose

    No v podstatě asi to nejchytřejší, co jsem k tomu, kde četl, bylo to, že někdo napsal, že by bylo dobré, otravovat e-maily a telefony svého poslance přes média, prostě si zjistit, který to je a šít do něj aby odvolali tu neschopnou radu ČRo. Dokonce jsem došel až tak daleko, že jsem si na netu zjistil, které, že to poslance přes média tady máme. Ale to bylo taky asi tak všechno, co jsem udělal. Za prvé já se hrozně nerad s takovýma paňácama vybavuju. A za druhé mi to trochu potom připomíná takové ty všelijaké štvavé bolševické dopisy, toho dělného národa apod. Takže to asi je nad mé síly. Takhle si poklábosit o tom v hospodě nebo to hodit sem na server, to jo… Ale je tady snad kurńa dost placených lidí, kteří se o to mají starat, tak by to sakra mohli někteří z nich začít dělat… Já tak maximálně můžu někoho nakopat do zadku, při té příležitosti, až se zase bude dělat další revoluce, tedy až to zase přeteče do patřičné míry…

  15. Barka

    To by nebylo špatné , ale poslanci jsou naprosto imunní vůči svému okolí. Je zajímavé,
    že za bolševiků bylo různých nápadů , ale vymyslet něco na postbolševiky , nevím.
    Je to zkorumpovaná banda a navíc , nejsou to profíci. Mají předpoklady dravce a tak se
    drží. Tady by pomohla asi jenom revoluce jak píšeš , ale nevím jak by dopadla , stav
    kultury , té oficiální , je katastrofální. AŤ si vezmeš Tv nebo rozhlas.

    1. Jose

      Tehdy byla výhoda v tom, že bolševici byla jednolitá, jasně identifikovatelná masa. Prostě buď u nich někdo byl nebo u nich někdo nebyl. Od revoluce jsou rozptýleni a namaskováni, jak indiáni, takže jsou hůře rozpoznatelní. Někteří se ukryli do ODS, jiní se ukryli do ČSSD, jiní se ukryli do KDÚ – ČSL, jiní k Zeleným, jiní zůstali v KSČM. Velice špatně se rozpoznávají, až většinou na základě nějakého většího průseru, který vyrobí, většinou pro ně, tak typické krádeže, apod. Zásadní problém je v tom, že když by přišla další revoluce bude buď zase komunistická nebo fašistická. Vzhledem k tomu, že už si zase lidi zvykli na soukromý majetek a že ti druzí jsou podstatně aktivnější, nežli ti první a že proti nim nikdo nijak zásadně nezasahuje, tak spíše bohužel ta fašistická. Ovšem pak bych byl tedy kontrarevolucionář. Ovšem je nutno v každém případě podotknout, že to bude jejich chyba a co zaseli, mohou sklidit. Tedy všichni se přerazí po kdejakém pitomém halíři, ale jaká jsou média zbraň, tím se nikdo nezabývá. A tak si tady vyrábí, jak na běžícím páse, tupé hordy pitomců a na to mohou dojet. Pak takoví posluchači takových Impulsů a Frekvencí chodí k volbám a výsledek konec konců vidíme všichni. A ani ČRo bohužel není částečně nad věcí a místo aby plnil své veřejnoprávní poslání, tak vyrábí takové vysílačky a uměle zavádí takové projekty, kdy se jim snaží podobat. Je to tragikomické.

    2. Barka

      Já spíš myslím , že je to tragické. Také razím , že rozhlas má i vychovávat , ale
      bohužel, to se neděje. Mám zkušenost , že bolševické kádry mají stále obrovskou moc.
      Většina lidí si myslí , že komouši jsou pryč. Je to omyl a neznalost věci .
      Když srovnám Žurnál a bývalou Hvězdu , tak nevidím prakticky žádný rozdíl . Faleš ,
      lži, preferování mocenských zájmů. To tady bylo a já si to dobře pamatuji. No a když
      tady meleme o Čro , tak ten je nutné obsadit ve vedení úplně novou krví. Do posledního
      místa ve vedení.

    3. Barka

      Asi jsi tady četl o Topolčianskom rádiu. Je třeba k tomu něco přidávat?

    4. Jose

      Nevím, co máš na mysli ? O jediném Topolčanském rádiu o kterém jsem slyšel tak to se jmenuje YES http://www.radioyes.sk/index.php?page=4 a nic o něm nevím…

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .