Hodina pravdy na rádiu … Zlatá Praha

radiotv222Rádio jsem si naladil pár minut před půl sedmou, a hned jsem měl štěstí na mluvené slovo. To jsem ale nevěděl, co mě čeká …

Předmluva: Počínaje dneškem budeme každý čtvrtek přinášet hodnocení jedné hodiny ranního vysílání vylosovaného rádia. Hodnotit bude náš dopisovatel Gertruid Zell-MacLoad a půjde o jeho subjektivní hodnocení, které v žádném případě není oficiálním stnoviskem serveru Radia.cz. Rád bych zdůraznil, že Gertruid je člověk velice náročný a můžete si být jisti, že s žádnám rádiem nebude úplně spokojený. Doufám, že lidem z rádií poskytnou jeho kritiky námět k zamyšlení… nikdo z nás není dokonalý. Ještě bych se chtěl omluvit Zlaté Praze, jejíž hodnocení si přečtete dnes, ale los prostě padl na ni (notář u toho nebyl). Nebojte se, na všechny dojde a přijdou mnohem tvrdší kritiky.

Radek Dresler

Zlatá Praha – Ranní radiátor (6:20 – 7:20)

Rádio jsem si naladil pár minut před půl sedmou, a hned jsem měl štěstí na mluvené slovo. To jsem ale nevěděl, co mě čeká … O Ranním radiátoru jsem si na Radia.cz kdysi přečetl, že je to ta nejlepší ranní show v Praze, a tak jsem byl nažhavený co se mnou „Zlatka“ po ránu udělá.

MODERÁTOŘI

Pánové Filip & Filip (Jančík a Švarc) mluvili. Za tu „mou“ hodinu celkem čtyřikrát. Nejvýjimečnější vstup byl ten nejkratší – měl jen 3:30 min. Ostatní pak 5:00(!), 7:30(!), a 7:45(!) min. Všechny měly ale něco společného: byly o ničem!
Řeknu vám, že poslouchat pět minut žvanění (1. vstup: jak byli kluci na dovolené a letěli letadlem, že jim zavazadla DOKONCE prohlédl celník a že je v Brně malé letiště) bylo opravdu k nepřečkání. Jsem člověk se smyslem pro humor, ale buďto jsem byl to ráno hodně jinde, nebo se ze mě během pár minut stal ten nejvysušenější suchar.
To nejlepší ale mělo teprve přijít! vstup v 6:35 měl sedm a třičtvrtě minuty! Probíralo se jakési téma. Filip Švarc mi s radostí v hlase sdělil, že přes víkend nic nevymyslel, a tak si ho vymyslí právě teď. Povedlo se: nahlásit posluchačům telefon do studia, vzít do éteru -náctiletou posluchačku a jedeme! Chyba lávky. Žvanění, žvanění, žvanění … (To téma bylo: „Za co nejvíc utrácíte?“) Nemohl jsem věřit svým uším, že vedení nechá své mediální dělníky beztrestně zvracet sáhodlouhé minuty do vysílání. Jinak se to ani nazvat nedá, protože jsem si vyslechl, za co utrácí holka na telefonu a pak co bude dělat ráno, dopoledne, odpoledne, večer, v noci …
Třetí vstup mi byl nejsympatičtější. Měl jen tři a půl minuty a konečně se dělo něco konkrétního. Soutěžilo se. Byla to ale soutěž jen pro skalní posluchače, kteří znají její princip a ví co a jak. Já jsem to nepochopil a ani mi to nikdo srozumitelně nevysvětlil. Asi na ZP počítají s tím, že si je nikdo nový nenaladí. S otráveným hlasem dostal posluchač CD a já jsem se ještě dozvěděl, že Filip Jančík byl o víkendu v ZOO, a od Filipa Švarce, jak dělá mořská žába (bravo! Imitovat umí Švarc velmi dobře).
Čtvrtý vstup zahájili moderátoři (v úterý!) sobotní prohrou Slavie, pokračovali upoutávkami na dvě soutěže, po třech minutách z nich vypadlo, že se za sucha v lese nemá kouřit a skončili sáááhooodlooouuuhýýým vyprávěním, za co oni utrácejí nejvíc peněz. Ve zkratce: elektronika-koniny-časopisy-jídlo.
Když si to shrnu. Pánové sou v nejtěžším stadiu samopobavitelnosti. Filip Švarc hraje první housle, a Filip Jančík je tam za nevyužitého opakovače a přitakávače (když jsem tuhle dvojku slyšel kdysi poprvé, myslel jsem si že je Jančík zprávař, který se zapomněl ve studiu). Buď by udělali kariéru v politice, nebo by mohli v parlamentu úspěšně vyučovat mluvení o ničem. Pro rádio ale nevhodné, a tak si myslím, že by chlapci udělali líp, kdyby se rozdělili a ráno raději spali. No prostě hrůza!

P.S.: Filipe Švarci, jestli kouříš a musíš kašlat, nedělej to prosím třikrát během hodiny do vysílání.

P.P.S.: Filipe Jančíku jako Cody ve Step by step a vůbec v dabingu nabo Žirafě jsi nepřekonatelný, ale s Tvým moderováním si nemůžu pomoct.

MUZIKA

Nejsem příliš velký odborník, ale na to, že jsem slyšel jingle „První taneční rádio“ jsem si moc nezatancoval. Byly to spíš profláklé rádiovky. Radost mi udělala zlatá pecka z 80´ Jimi Somerville. Jinak hráli: Santana, Back Street Boys, Enrique Iglesias, Modern talking, nějaké dvě zahraniční novinky a jediná česká – příliš ucajdaná novinka od Wanastových vjecí.
Na ZP hráli po ránu sice svěže, ale spíš opatrně. Celkově nic moc tanečního, co by vás s úsměvem na rtech vytáhlo z postele.

REDAKCE

U zpráv jsem se vyloženě pobavil. Co by mě – mladého, aktivního, se slušným příjmem, prostě cílovku – mohlo zajímat? No asi to nebude, cituji:
„Vláda projedná působení vojáků v Kosovu“
„Tisk píše o polozapomenutých hrdinech“
a „Lidé v parku byli ukáznění“
Zprávy podrobněji:

  1. Ministři zítra projednají …
  2. Oslavy osvobození byly hlavním bodem zahraničně-politických témat …
  3. V Národním parku České švýcarsko nehořelo …
  4. USA poskytnou letadlo do Sierra Leone …
  5. Hokejisté Japonska nesestoupí z elitní skupiny …

Nevím, nevím. Navíc podrobnější zprávy začínaly tím, že ministři ZÍTRA projednají … a o polozapomenutých bojovnících jsem se nedozvěděl nic. Tak to byl snad už výsměch. Byl jsem zvědavý co je to za paní, která tam čte. Po necelých dvou minutách „zpráv“ se představila jako Redakce Zpravodajství (zřejmě ví, proč svou identitu neprozradí). Na ZP se se svým projevem hodí asi jako želva do hovězího vývaru. Něco tak bezvýrazného a nezúčastněného jsem slyšel naposledy na stanici „Vltava“ a to ještě v osmdesátých letech.
Paní Redakce Zpravodajství si připravila i rubriku „Informace pro spotřebitele“. Jako spotřebitel jsem bohatší o to, že vím o existenci Poraden pro občany, kolik jich je, a kdo je financuje.

OBAL + REKLAMA

Obal rádia je docela svěží, i když by tam nějaká menší obměna neuškodila. Promotion na „Ranní radiátor“ bylo vcelku úměrné hudebnímu rádiu: sestříhané nespecifikovatelné výkřiky. Reklama moc neprudila, protože byla většinou vtipná a nejdelší reklamní break měl 2 minuty. Chyba byla tam, kde sponzory namlouval nejznámější hlas ZP, človíček, který má na svědomí i některé upoutávky na TV Nova. Ten hlas prostě nemá „koule“.

ZÁVĚR

Venkoncem chci říct, že si už nikdy Zatou Prahu po ránu nenaladím. Tímto se omlouvám všem fandům F&F, ale opravdu mě jejich vysílání znechutilo, a byl jsem rád, že rozebírám jen hodinu.
Jak tedy u mě Zlatá Praha dopadla? 1 je nejhorší a 5 je nejlepší)

  1. Moderování – 3
  2. Muzika – 4
  3. Zprávy – 1
  4. Reklama a obal – 4

Celkové hodnocení: 2.75 bodu

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .