Hodina pravdy na rádiu … Evropa 2

evropa2_bileTak jsem se vrhl na tu legendu. Evropu 2. Tap ta tá da dá. Leoš Mareš. Psaní o něm ovlivňuje fakt, že na nás číhá skoro z každého čísla časopisu Spy.

Evropa 2

Datum: 15.11. 2000

Čas: 6:30 – 7:30

Tak jsem se vrhl na tu legendu. Evropu 2. Tap ta tá da dá.

Moderátoři

Leoš Mareš. Psaní o něm ovlivňuje fakt, že na nás číhá skoro z každého čísla časopisu Spy (bude nejspíš předplatitel). Originální rozhodně je. Když si pustím E2 po ránu, připadám si, jako bych se zapomněl na diskotéce v roce 88. Prostě takový ten staccatový „disdžokejský“ projev s mnoha pauzami.
Soutěž o film „Mise na Mars“ po půl sedmé byla skvěle odfláknutá. První soutěžící vyhozen kvůli špatnému signálu a pak Monika šup šup a měla videokazetu. No aspoň že jsem se pobavil efektem „ucpaný nos“, jakože spojení odjinud. I když mám pocit, že tak Mareš mluví pořád.
Pak přišly zprávy a ke konci Hezucký: „Teď už je tu Leoš Mareš a ráno na Evropě dvě. Jingle a písnička. Mareš ani Ahóóój. Nic. Že by v té písničce zpíval?? Ten pozdrav se tam mohl vloudit. Až po písničce přišlo: „Já jsem Leoš Mareš.“
Pak dorazil do studia pan Mrázek (kdo to byl nevím), který telefonoval do poradny pro uprchlíky. Paní z poradny byla úžasná, ale když říkám úžasná, tak opravdu myslím úžasná. Kolegyni tlumočila co slyší v rádiu a mistrovsky komolila všechno co slyšela. Snad musela Evropu poslouchat, protože to vypadalo, že je domluvená.

– Paní: Odkud jsou?

– Mrázek: Z galaxie Gama.

– Paní: S Kalašnikama?

– Mrázek: Voni sou prej ze souhvězdí Rubandy.

– Paní: Jó z Ugandy …

– Mrázek: Sežrali mi zásoby ve stodole …

– Paní: Žerou mu seno.

– Mrázek: Sou z jiné galaxie!

– Jiná paní: Tak ať jdou na cizineckou policii a řeknou A – Z – Y – L.

No a pak? NIC. Useknuté. Jingle, Lucie – Medvídek a NIC. Pointa? Ssssss, asi takhle vyšuměla. Ovšem Leoš Mareš to pak napravil, když odhlašoval Lucii, s tím že jde o písničku z filmu „Šest medvědů s cibulkou“.
Nato nějaký chlapík vyhrál CD s telefonáty pana Mrázka. Tady bych si rýpnul především do posluchačů. Nechápu proč se nedokážou trošku odvázat. Asi jim nedochází, že vypadají jako blbci, když reagují jednoslovně. To je s nimi potom těžká práce, že Leoši? Posluchači – to je vůbec kapitola sama pro sebe, ale to tady rozebírat nebudu.
Minutu před půl osmou – Ořechovka 902 10. O zvířátkách.
Asi nejsem na stejné vlně.

Ne, nejsem na stejné vlně. Teď mě asi skalní Evropáci ukamenují, ale větší přehlídku trapnosti jsem ještě neslyšel. A ten popěvek nakonec … V této republice snad bude za chvíli zpívat i pan Havel a rapovat bude guvernér Tošovský.
Ráno s Leošem? No nevím. Nápady z dob Pokondrů. Nevypilované, nedotažené, sem tam dobrá hláška … Připadá mi to, že je tam Leoš Mareš jen tak mimochodem. Prostě tohle není ranní show. To je dobré hudební rádio s jakýmsi moderátorem.

Redakce

Patrik Hezucký. O tomto pendlerovi (ke slyšení je třeba ve stejnou chvíli i na Frekvenci 1) jsem už psal. Moment, jen se mrknu na Hodinu pravdy na F1…

No tak musím uznat, že se sebou něco udělal! Nebo je to tím, že na Evropě nemá tolik prostoru a tak mi jen profrčel kolem uší? Jedna věc ale zůstává: mluví pořád jaksi nosem. A zprávy?

Komunisté a socdemáci se dohodli

Bavoráci se bojí Čechů

Na Floridě se už ručně počítat nebude

Dnes bude oblačno s teplotami kolem dvanácti stupňů Celsia

JINGLE

Rozšířené povídání o volbách v Ústí nad Labem, zpravodajka ze severních Čech (v Bavorsku se bojí nezaměstnanosti kvůli Čechům od Zuzky Sadílkové), prezidentské volby na Floridé (rozšířené) a zpravodajka Lucie Husárová (o prohlídce čističky v Roudnici nad Labem). Na to vše hokej.

Jazyk evropácký, lidový. Snad by to ale chtělo dotáhnout věci do konce, nepohrát si jen s headlines, ale dodělat i ostatní zprávy. Sklouzává to potom do podoby psané ČTK (hodnotím jen tuto hodinu, ale kdybych mohl dodat příklad z dřívějška, tak jsem po cestě autem spolu s Hezuckým nejednou recitoval přesně znění zprávy z ČTK). Myslím, že připravit takové minizprávičky je času dost.

A to řazení! Proložit zprávu o pohraničních problémech a čističce volbami v Americe? Zprávy se berou na E2 asi jen jako úlitba Radě pro rozhlasové a televizní vysílání. Kde se vytratila ta dravost? Kde je ta hravost s textem? Kde je vše? Proč mě to nechytne?

Muzika

Tady je to v pohodě. Ještě aby ne. Prostě dobrá muzika: rychlá, pohodová, svěží a písničky dobře poskládané za sebou. Evropa 2 se drží, nebojí se nasadit věci, které by u konzervativních hudebních redaktorů zřejmě neobstály. Po ránu se prostě tančí.
Snad by stálo za úvahu nesnažit se odehrát z playlistu všechno. Když je ve vysílání přetlak reklamy, do toho mluvené slovo a pak se odehraje z písničky jen minuta (i ne celá), nezní to opravdu moc dobře.

Obal + Reklama

Obal rádia je velmi povedený, ale přeci jen na hudební rádio …

Charakteristická znělka je o.k. … ale jak to říct? …

I když se jingly obměňují, přece jen mi to zní jaksi pořád stejně. E2 byla ze začátku tahounem na trhu a konkrétně u obalu se mi zdá, že jaksi přešlapuje na místě a bojí se víc experimentovat.
Reklamy bylo moc a na to, jak se E2 staví do pozice rádia plného kreativních lidí, tak tam hrají tak provinčně a amatérsky natočené reklamy, až to hezké není. A to množství! Chápu, že reklama rádio živí, ale není to někdy na škodu věci? Pokud budou nějaké námitky, mohu doložit přesná čísla.

Závěr

Jó, tak tohle rádio můžu. Snad až na „výkon“ Leoše Mareše, VELMI necitlivé zkracování muziky, a přemíru reklamy je to v pohodě. Ta muzika je na E2 hlavní a šlape to.

Jak tedy u mě Evropa 2 dopadla? (1 je nejhorší a 5 je nejlepší)

  1. Moderování – 3
  2. Muzika – 5
  3. Redakce – 2
  4. Reklama a obal – 3

Celkové hodnocení: 3.25 bodu

P.S.: Buď začínám měknout, nebo u nás nikdo neumí dělat lokální rádia (aspoň podle toho, co jsem zatím slyšel). Prostě ta větší rádia zatím dopadla vždycky líp.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .