Hodina pravdy na rádiu … Contact

radiotv222To je osvěžení! Po všech těch profi a poloprofi rádiích narazit na tak krystalicky čistou amatérskou stanici! Ovšem pak se zhrozím, když vidím, že ji podle průzkumů poslouchá skoro …

Radio Contact Liberec – Dobré ráno s RCL

Datum: 26.5. 2000

Čas: 6:20 – 7:20

To je osvěžení! Po všech těch profi a poloprofi rádiích narazit na tak krystalicky čistou amatérskou stanici! Ovšem pak se zhrozím, když vidím, že ji podle průzkumů poslouchá skoro 100 tisíc lidí. Tahle skupinka posluchačů musejí být ale zarytí patrioti, když toho snesou víc než já. Tedy jednu hodinu.

MODERÁTOR

Jakýsi Petr. Tohle jméno jsem zjistil z vysílání a to až v 7:11, tedy po 51. minutě poslechu. Když jsem se snažil najít příjmení na internetu, tak na mě jukla čistě bílá, lidskou rukou nedotčená stránka.
Pojďme ale k Petrovi. Podobně jako Marka Bergera z „Rádio Uničov Baví Informuje“, ho snesu jen do doby, než přijdou slova jako: oblaČno a zataŽeno. Ruské Ž, Š, Č co tahají za uši, to opravdu nemůžu! Takže Petře i Tobě doporučení: upaluj k logopedovi, protože TO není normální. Navíc mluvíš jaksi přes nos. A až se vrátíš od odborníka, popros o frekvenci nejlépe mezi 22:00 a 4:00. Na uspávání jsi opravdu přeborník.
Vzhledem k unylosti hlasu i programu bych doporučoval vyvarovat se vět typu: „Dobré ráno s RCL, to je program, který vás tahá z postele a postrkuje k lepší náladě.“
Petrovou další velmi slabou stránkou jsou vtipné vstupy. Nebo alespoň pokusy o ně. Tak si představte: „Svátek má Filip, … BLA BLA BLA … a vězte, že je dobré míti Filipa (???).“ O tom si můžu jen myslet, že moderátor moc rozumu nepobral. Navíc tam funguje v podstatě jako „kukačka“, a to hodně čilá. To hodnotím kladně. Přehled o čase jsem měl po každé písničce.
Na komerční hudební rádio, jsem dostal překvapivě velkou porci informací. I když šlo jen o kulturní tip (otevření schodiště na věž Baba v Českém Ráji), kdo kam zavítá (kdosi z ministerstva dopravy kvůli silnicím na Semilsku), dopravu, počasí, a pranostiku.
Takže shrnuto: Ne špatný, ale zato nevýrazný hlas. Co mě ještě dostalo, byla intonace. Kvůli ní všechny informace vyzněly jako nepodstatná skrumáž. Představte si, že by vám někdo jako kolovrátek odvykládal (příklad): „Dnes jsem si koupil pěkné oblečení, protože mi umřela babička, která si chtěla jít k Jednotě koupit kuřata. Jsou totiž levná, i dnes v pátek 26. května v 7 hodin a 11 minut, kdy má svátek Filip.“
No takže takhle asi ne.

MUZIKA

Trošku hala bala, ale jak ukazují výsledky Blaníku, zřejmě to funguje. Mile mě překvapila vcelku svižná linka celého rána.
Elán, Alice Springs (Pondělí), Stevie Wonder (Chemical Love), ABBA (Take a Chance On Me), Žlutej pes (Tráva), Smokie, Sting (Desert Rose), Madonna (American Pie), M People (Moving On Up), Lighthouse Family, Lucie (Pohyby), Leona Machálková (Dej zpátky čas).
Jen bych práskl moderátora, který zahrál Madonnu v klubovém mixu (co ho hraje snad jen Evropa 2) a po ránu působí hodně depresivně.
V programu se taky objevily 2 české songy, které jsem – i přes svůj přehled – nebyl schopný identifikovat. Ta první byla nějaká folk-rockárna (Tichá dohoda?) a ta druhá spíš gotický rock. Poslouchat se to moc nedalo.
K popukání ovšem byla „Písnička pro dnešní den – Smokie“. Tuhle vykopávku bych v podobné rubrice opravdu nečekal. Zvlášť když po „mé“ hodině začal být hudební program vcelku tanečně našlápnutý. Zapadalo to do vysílání asi tak, jako kdyby se Iveta Simonová objevila na house party.

REDAKCE

Zprávy byly v 7:00. Co se ale dělo … No to byste nevěřili! Zprávařku zřejmě potkal někdo na ulici a řekl:
On: „Hele, nechtěla bys u nás dělat zprávy?“
Ona: „Nó..“
On: „Tak póď.“
Nepříjemný pisklavý hlas a ta výslovnost!!!
Příklad:
Místo „pět“ – „pjét“, „schůzi“ – „schůzí“, „republiky“ – „republiký“, „města“ – „městá“. No prostě pražanda jako vyšitá.
A zprávy samotné? Bez jinglů. Takže holka řekla: „ze světá“. Ovšem začínat na lokálním rádiu zprávou o demonstracích v Bělehradu … Originální, řekl bych.
Pak šla zpráva z domova o vládě, která jedná o vysílání vojáků do zahraničí. V regionu probrala, že Liberečtí radní schválili vyhlášku o odpadech (ta měla být druhá), že odjela delegace do Sydney kvůli jednání o uspořádání světových závodů v Jizerských horách (ta měla být první, protože jde o akci která velmi zasáhne celý region), podruhé za hodinu zpráva o otevření schodiště na Babu, a že přijedou němečtí studenti do Kamenického Šenova.
A formulace? Hrozně šroubovaná. Slečna z RCL mi neřekla, že se otevře zrekonstruované schodiště na Babu, ale že se „uskuteční otevření …(!)“ Fuj. To celé jaksi odhrkala a odešla od mikrofonu. Bohužel vám neřeknu, jak se jmenovala, protože chtěla (možná kvůli svému výkonu-nevýkonu) zůstat v anonymitě.

OBAL + REKLAMA

Tohle se mi opravdu nelíbilo. Kde to rádio zamrzlo? Před deseti lety? Navíc jingly jsou až nechutně odfláknuté, nenápadité a namluvené špatnými hlasy. Zarážející je, že se v celou ozve: „Rádio Contact Liberec, den plný hudby“, a potom jdou zprávy. Jak už jsem říkal, Z domova, Z regionu, Ze světa, mluví zprávařka.
Stejně je na tom reklama. Ta lokální ve srovnání s celoplošnou je jako nebe a dudy. Navíc si v RCL asi libují ve dvou hlasech. V jednom nepříjemném – ženském, a druhém nevýrazném – mužském. To znamená, že vám tihle dva popovídají o Jizerské dřevařské společnosti a hned potom vás pozvou do obchodního centra Dorin. Prostě zmatek.

ZÁVĚR

Muzika byla celkem fajn, až na ty dva excesy. Myslím, že slogan „Den plný hudby“ odpovídá, protože za hodinu stačili zahrát neuvěřitelných 14 písniček, ale v kombinaci s moderátorem to na probouzení pro aktivní lidi moc není. Mnohem horší je to s mixováním. Songy se hrají od A pěkně do Zet. To znamená, že ve chvíli kdy písnička spěje ke konci a čekáte, že už začne někdo mluvit, nebo se bude něco dít, tak nic. Je to tak na nahrávání. Nic její konec nepřeruší, a tak to prostě chcípá.

Jak tedy u mě RCL dopadlo?(1 je nejhorší a 5 je nejlepší)

  1. Moderování – 1
  2. Muzika – 4
  3. Redakce – 1
  4. Reklama a obal – 1

Celkové hodnocení: 1.75 bodu

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .