Evropa 2 bude znovu odpojovat večery

radiotv22Nejstarší hudební rádio u nás chystá od příštího pondělí docela zásadní programové změny. Evropa 2 se k nim ovšem nerozhodla sama, ale na základě rozhodnutí Rady pro RTV, která nařídila lokálům mimo licenci Evropy 2 tvořit také vlastné program.

Evropa 2 dnes pokrývá s výjimkou Brna všechna větší sídla v republice. Její síť ovšem pokrývají vysílače dvou typů. První skupinu tvoří standardní dokrývače patřící pod stejnou licenci: Praha, Votice, Liberec, Pardubice, Olomouc, Ostrava, Zlín a Znojmo. Do druhé skupiny patří samostatná rádia s vlastní licencí přebírající část programu Evropy 2: Plzeň, Karlovy Vary (Diana), Ústí nad Labem (Radioclub), Vrchlabí (Duha) a České Budějovice.

V první skupině žádný zádrhel není, dokrývače jsou prostě dokrývače, ale problematická je skupina druhá. Stanice, které přebírají program Evropy 2, totiž měly v licenčních podmínkách, že musí tvořit 5 a půl hodiny denně vlastní program. A tyto podmínky přestaly naplňovat v loňském roce, kdy Evropa 2 zrušila odpojování zpravodajství a čtyřhodinového večerního vysílání.

Evropa 2 vzápětí požádala Radu pro RTV o požehnání změnou licenčních podmínek, ale nepochodila. Rada po několika měsících tuto žádost zamítla. Od pondělka 5. února tedy posluchači na vysílačích z Plzni (101.3), Karlových Varech (93.8), Ústí nad Labem (88.0 a 107.2), Vrchlabí (99.3 a 106.4) a Českých Budějovicích (90.5) uslyší denně mezi dvacátou hodinou a půlnocí lokální vysílání.

Tato změna může být pro posluchače jak pozitivní (lokální vysílání je přece jen posluchači blíže), tak negativní (místní moderátoři většinou nedosahují kvalit mateřské Evropy 2). Pro Evropu 2 pak bude hlavně negativní, protože bude muset zaplatit několik dalších moderátorů a navíc nebude mít kontrolu nad tím, co se na těchto lokálech po večerech děje.

Podle ředitele Evropy 2 Petra Žižky budou důsledkem tohoto opatření další přesuny na postech moderátorů. Jeden ze stěžejních pořadů Evropy 2, Větrák s Honzou Musilem, bude zkrácen na polovinu a přesunut o hodinu dopředu (19-20), aby jej slyšel celý národ. Martin Mikuláš se posune z odpoledne právě na večerní odpojovací čas a jeho místo zaujme nová posila, Markéta Rachmanová z Radia City.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .