DJ Radio – už třetí alternativa v Curychu

radiotv22Curyšské DJ Radio obdrželo licenci a může tak konečně do éteru. Původně internetové rádio, které se straní mainstreamu, se teď dostane k většímu okruhu případných posluchačů. Department pro životní prostředí, dopravu, energii a komunikaci UVEK (Eidgenössisches Departement für Umwelt, Verkehr, Energie, Kommunikation) tak podpořil kontrastní program, který zaručuje žurnalistickou kvalitu. UVEK nevidí pestrost programu jen v nabídce elektronické hudby. Jeho přednost spatřuje hlavně v ochotě iniciátorů projektu zabývat se trendy mládeže.

Licenci k pozemnímu vysílání obdržela stanice loni v prosinci. DJ Radio ale není žádným zelenáčem. Na internetu se už objevilo před čtyřmi lety. Jako první internetové rádio ve Švýcarsku nabídlo ze začátku jistou platformu elektronickým tónům. Protože hudební scéna se stále mění, mění se i DJ Radio. Hudební nabídka se stále rozšiřuje. Další změny v programu má na svědomí i spuštění terestriálního vysílání. Stanice je dnes profesionální, mladé Rádio, které si na sebe samo vydělává. Jeho nezávislost zaručuje podle německého serveru Radiowoche.de to, že za ním nestojí žádný vydavatelský dům.

O vedení rádia se starají profesionálové, kteří společně se studenty a mladistvými dělají rádio pro mladé obyvatele Curychu. Ve vysílání se tak objeví témata, která zajímají mladou generaci. Jedná se o platformu pro mladé lidi, takže zde nebudou moderovat žádné hvězdy.

Zakladatel stanice Blatter si ale naklonil některé hvězdy, které se při svých veřejných vystoupeních o projektech pochvalně vyjadřují. Chválu tak na DJ Radio pěl například bývalý hráč národního fotbalového mužstva Alain Sutter. Podle tvůrců celého projektu jsou zde hvězdami mladí. Mladí a studenti mají na DJ Radiu možnost nasbírat první zkušenosti s prací v rádiu. Výcvik zajišťuje Institut pro užitá média Curyšské vysoké školy Winterthur, který se stará o výcvik a coaching všech zájemců o práci v DJ Radiu. Institut užitých médií se tak i stará o profesionalitu stanice. Aby stanice mohla držet krok s životem ve městě a vešlo se do hudebního vkusu svých posluchačů, bude spolupracovat i s DJs curyšských klubů.

Nová stanice nabízí urbanformát. Curych tak dostává mladé a inovované rádio, které díky tomu že nehraje tituly z hitparád, obohatí nabídku stanic. Zakladatel DJ Radia Egon Blatter se raduje, že úřady poznaly silnou stránku jeho projektu, do kterého Blatter se svým týmem dal veškeré své nasazení a své odhodlaní. Zájem proniknout do curyšského éteru přitom projevlio celkem 5 projektů, které se přihlásily u Spolkového úřadu pro komunikaci BAKOM (Bundesamt für Kommunikation). Při rozhodování o udělení licence představovalo podle úředníků jediné DJ Radio přínos pro curyšský éter.

DJ Radio ale není první alternativní rádio, které se v curyšském éteru objevilo. UVEK už udělil koncesi stanicím Radio LoRa a Radio Tropic. DJ Radio je tak třetím alternativním rádiem v Curychu, který má 364 tisíc obyvatel. Celá aglomerace čítá 990 tisíc a kanton Curych dokonce 1,2 miliónu obyvatel. Na tento přístup si stěžuje jeden z neúspěšných žadatelů o koncesi Radio 105. To se cítí být úřady poškozováno a permanentě šikanováno. Radio 105 proto žádá odstoupení lidí z vedení departmentu UVEK a Úřadu BAKOM. Licenční řízení začalo už 27. května 2003 a mezi neúspěšnými žadateli byli takový hráči jako Music First (žadatel Giuseppe Scaglione, provozovatel Radia 105), Groove FM (žadatelka Suzanne Specih, zakladatelka VivaSwizz), RadioMAX (žadatel Mike Gut) a Radio 3fach (žadatel Sdružení věrčin Radio 3fach Luzern).

UVEK si zakládá na tom, že DJ Radio se bude opravdu orientovat na mládež. Velký důraz se kladl na to, že stanice je stavěna tak, aby si i v budoucnosti udržela své zaměření na cílovou skupinu 15 až 24letých posluchačů. O kvalitu programu a žurnalistické know-how se bude starat už zmiňovaný Institut užitých médií Curyšské vysoké školy Winterthur. Posluchači si jen budou muset zvyknout na určitou fluktuaci moderátorů, kteří zde bude pobývat hlavně při výkonu svých praxí.

Koncese (ve Švýcarsku používaný pojem pro licenci) bude platit ještě pět let po začátku platnosti nového rozhlasového a televizního zákona, nejpozději ale do 31. prosince 2014. Vysílač na Zürichbergu by měl signálem pokrýt přibližně stejnou oblast jako už zmiňovaná alternativní stanice Radio Tropic.

Hlavním akcionářem společnosti Beril AG, která stanici provozuje, je zakladatelů DJ Radia Egon Blatter. Na nápad založit takové rádio přišel Blatter na Winter Music konference, která se konala v Miami na Floridě v USA. Po návratu domů do Švýcarska se rozhodl, vysílat i v této alpské zemi styly jako Techno, Ambient, UK Garage, Drum’n’Bass, HipHop.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .