AWrádio – internetové rádio jinak chystá svoji vlastní radionovelu

radiotv22„Když jsme se rozhodli spustit naše internetové rádio, chtěli jsme přijít s něčím novým, co v Česku a vlastně i v Evropě není až tak obvyklé. Prostě nabídnout alternativu všemu, co tady doposud existuje,“ říká Bedřich Jetelina, ředitel AWR studia, které provozuje AWrádio.

AWrádio proto hraje hudbu žánru, kterou u nás téměř nikdo nevysílá, a když, tak jen občas. Jedná se o tzv. Contemporary Christian Music, což je volně přeloženo soudobá křesťanská hudba. Zejména v USA nyní patří mezi velmi populární hudební žánry. „Je to samozřejmě dáno i tím, že zaměstnanci a většina spolupracovníků rádia jsou křesťané. Jsme přesvědčeni, že křesťanství není mimo realitu světa, pokud tedy lidé dokáží překročit hradbu předsudků, která se kolem něj poslední doubou navršila. A právě k odstranění této hradby bychom svým vysíláním chtěli přispět,“ vysvětluje záměr rádia Jetelina.

Většinu vysílácího času AWrádia, které vysílá 24 hodin denně, tvoří hudební proud současných křesťanských hudebních skupin a interpretů, a také hodinové bloky jednotlivých stylů (Gospel, Worship, Jazz atd.). Redaktoři AWrádia postupně pracují na vytvoření pevného vysílacího schématu.

Kromě hudebních pořadů patří do programu také komponované tématické pořady. V pondělí je to četba na pokračování, nyní z knihy Cheri – zázrak z ulice, která je autobiografickým románem Ann Petersové – od dětství sexuálně zneužívané dívky závislé na drogách. V úterý AWrádio vysílá lehce duchovní zamyšlení „Na hlubinu“ a ve čtvrtek pořad mapující osudy dávno zaniklých civilizací – Konce divů světa. Od října pak mimo jiného přibude například středeční Portrét – rozhovor se zajímavým hostem.

„Nemohli jsme samozřejmě zůstat stranou ani současného boomu seriálů a telenovel, proto i my budeme od října vysílat svoji vlastní radionovelu pojmenovanou cimrmanovsky Dědeček. Tím však podobnost s dílem Járy Cimrmana končí, i když ne tak úplně,“ poznamenává tajuplně Jetelina, který je zároveň spoluautorem scénáře chystané radionovely.

Posluchači, kteří některý z autorských pořadů AWrádia nestihli, mohou také využít archivu a poslechnout si svoji relaci ze záznamu. AWrádio vysílá ve dvou formátech – mp3 (95 a 22 kb/s), a prostřednictvím ABrádia ve formátu Windows Media (32 kb/s). Jakožto internetové rádio má i svoje vlastní webové stránky www.awr.cz, kde je kromě informací o vysílání možné si přečíst i fejetony, aktuality, hlasovat v anketě a podobně.

AWrádio se samozřejmě potýká i s řadou problémů, které jsou společné všem internetovým rádiím. Ať už je to stále velmi drahé připojení k internetu, které stále mnoha lidem brání pořídit si domů rychlou linku anebo přemrštěné poplatky autorským organizacím, zejména sdružení Intergram – to vše blokuje další rozvoj internetových rádií. AWrádio však navzdory tomu vidí svoji budoucnost optimisticky. „Každý den zaznamenáváme nárůst posluchačů, což nás motivuje k práci na nových programech a dalšímu zkvalitňování vysílání. V nejbližší době nás dokonce čekají příjemné starosti – budeme muset řešit navýšení kapacity linky, přes kterou vysíláme ve formátu mp3,“ uzavírá Jetelina.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .