Šest vyvolených se přihlásilo do konkurzu na ředitele Českého rozhlasu

ceskyrozhlasvelkyGLOSAČeský rozhlas chce po odstoupivším generálním řediteli Richardu Medkovi vést šest kandidátů, které nominovali členové kontrolního orgánu rozhlasu. Těžko říct, o kolik by jich bylo víc, pokud by Rada ČRo otevřela výběrové řízení širší veřejnosti. Nicméně v situaci, když rada nemá dost hlasů, aby ředitele zvolila, je i konkurz o šesti lidech spíš prohlídkou osobností než vážně míněnou akcí.

Šest nominací, šest přihlášek

Jak jsme už informovali, do konkurzu na generálního ředitele Českého rozhlasu se přihlásilo šest lidí, které členové Rady předem nominovali. Na nejvyšší post tak kandiduje ředitelka zpravodajských stanic Hana Hikelová, prozatimní generální ředitel Peter Duhan, a kandidáti Jiří Franc, Petr Matoulek, Jan Menger a Karel Zýka. Tolik základní fakta.

A teď přichází zajímavější realita. Členové Rady Českého rozhlasu nominovali těchto šest kandidátů bez jakýchkoliv výběrových kritérii, jen tak podle sympatii. Z těchto šesti budou následně vybírat ředitele rozhlasu, byť zatím nemají k dispozici potřebný počet hlasů, protože Rada nyní disponuje jen pěti členy a ke zvolení nebo odvolání ředitele je jich potřeba nejméně šest.

Konkurz jen pro „vyvolené“?

Další zajímavostí je fakt, že radní neotevřeli konkurz širší veřejnosti. Vybrali předem kvalifikované kandidáty aniž by si ověřili, zda je k dispozici někdo zajímavý zvenčí. Podle místopředsedy a mluvčího rady Ladislava Jíši chtěli radní zabránit tomu, aby se přihlásili formální kandidáti, kteří by se chtěli jen mediálně zviditelnit. To je sice pochopitelné, ale když už Rada jednou výběrové řízení vyhlásí, měla by ho otevřít všem. Bez ohledu na to, jaké má kdo pohnutky.

K TÉMATU: Český rozhlas chce vést šest kandidátů

Představte si, že by podobně postupovala například Rada pro rozhlasové a televizní vysílání v otázce licenčních řízení. Aby si ulehčila práci, pozvala by do soutěže o nové frekvence jen několik známých firem. Čistě podle sympatii. To by způsobilo oprávněnou nevoli mezi těmi, kteří by se řízení nemohli účastnit, a celý proces by nejspíš zablokovaly soudy.

Rada ředitele nezvolí, konkurz ale musela vypsat

Podobné tahanice u volby ředitele Českého rozhlasu zřejmě nehrozí. Kritici by mohli namítnout, že výsledek je už předem jasný – Rada ředitele nezvolí, protože nemůže. Nemá dostatek členů. I samotní radní si nejspíš uvědomují, že celý konkurz bude jen formalitou. Ředitele ještě hezkých pár měsíců nezvolí jelikož se poslanci ještě dlouho nedohodnou na volbě nových členů rady. Jenže zákon říká, že rada musí konkurz vypsat, a tak ho radní vypsali.

Škoda jen, že nedali prostor novým myšlenkám. Když už nic jiného, alespoň si mohli prostřednictvím otevřeného konkurzu zjistit, kolik lidí se vlastně o tento post reálně hodlá ucházet, a jaké řešení můžou jednotliví kandidáti nabídnout. Místo toho jsme se jen dozvěděli, kteří kandidáti můžou mít u současných radních „protekci“. I to je svým způsobem důležité poznání.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .