VOLUME DOPRAVA? – Praha alternativní, poprvé!

volume_alternativaTentokráte se v seriálu recenzí zaměříme na alternativněji laděná rádia. Protože velká koncetrace jich je v Praze, tak se ve dvou dílech po sobě zaměříme právě na hlavní město. V prvním díle jsem zvolil k poslechu Radio 1 a Expresradio. Je dobře, že ne všude se hraje stejně uniformě a najdou se songy jinde pravděpodobně zcela nehratelné.

U každého z rádií najdete tradiční playlist odehraných skladeb a grafické hodnocení, nakolik je dobré zesílit v každém z případů úroveň hlasitosti přehrávače (škála 1-10). V případě kritéria „reklama” hodnotím odlišně než zbylá kritéria, čím více se blíží hodnocení k 10, tím méně reklamních bloků jsem ve vysílání zaznamenal. Při kliknutí na logo rádia budete přesměrováni na licenční podmínky každého rádia.

Ačkoli jsou tato rádia alternativní, není patrně nutné je jakkoli blíže představovat. Rozhodně se dostala obě rádia do povědomí i mimopražských posluchačů. A pokud ne, snad vás tato recenze přiláká. Teď se nezdržujme a vyjdeme se za první „pánem na holení“…


RADIO 1, středa 2.prosince, 08:00 – 10:00

volume_playlist

radio1_mainlogo

volume_hodnoceni

S velkou chutí jsem naladil Rádio 1. Znal jsem jej sice už déle, přesto k delšímu a souvislému poslechu jsem se dostal až dnes. A rozhodně jsem rád, že jsem tuto stanici pro své slechy vybral. Především hudba jim ladila, vlastně jediná… no o to tu jde.

Nejprve odbudu to horší. A to moderátorské projevy zúčastněných. Během poslechu jsem měl tu čest seznámit se hned s několika spíkry. Libor Lisý, průvodce ranního bloku, se pohyboval v éteru jako typická šedá myška. Jen matně si jeho hlas člověk vybaví. Na druhou stranu vám život neotráví a vlastně jeho společnost je docela i milá. Ovšem následující 50minutovka (hned zdůvodním, proč ne 60minutovka) se Zdeňkem Hnykem mne neoslovila, ba naopak.

Moderátor by se nejspíše hodil na některou z rockových stanic, v nichž také někteří každou chvíli odejdou z toho světa jinam. Sice bylo dopoledne, ale i tak jsem měl chuť usnout. Navíc mi stále vrtalo hlavou, odkudže ho znám. No asi neznám, ale až nápadně mi připomínal hlasem kuchaře-amatéra Babicu (prosím neberte to jako urážku, pane Hnyku). Příliš dobře se neposlouchá ani někdo, kdo se s prominutím neumí vymáčknout a zadrhává se. Jeho celkový projev mi tak trochu kazil dojem, ale najdou se horší.

Neotřelým počinem byl desetiminutový blok Disegno s Janou Zielinski a Jiřím Mackem. Magazín o stylu a módě je podle webu vysílán dvakrát týdně. Povídání o módě mne příliš nezaujalo, no na druhou stranu tolik mluveného slova v kuse? Bez reklam? Bez hudby? Jednoduše tleskám :). Příznivci se najdou

Moderátorských vstupů celkově nebylo mnoho, povětšinou se omezily na informaci o času či interpretovi, zaznamenal jsem i soutěž či kulturní přehled. Reklamy sice nebylo skromně, na to už jsme si ale zvykli (že?) a čtyřminutové bloky jsou standardem.

Hlavní složkou vysílání Radia 1 je však bezesporu hudba. A ta je naprosto bezchybná. Nemá smysl blíže komentovat. Ovšem mám pár varování. Jste-li vyznavači silného popu či tanečních hrůz, neposlouchejte! A to ani v případě, že máte rádi známé kusy. Českých interpretů jsem moc nezaznamenal, česky zpívaná skladba zazněla jen jedna (Sporto – Nacochatu). Ke slovu se dostávají spíše anglicky zpívané písně (a to i českých interpretů jako Skyline – Ladies). Což nemusí být na škodu.

Zajímavý byl i zvukový obal. Prakticky žádné jingly mne nerušily, občas se jen ozval staniční hlas, aby mi řekl, jaké to rádio vlastně poslouchám. Jinak velmi netradičně řešený přispívá k celkové originalitě rádia.

ZÁVĚR: Jednoduše řečeno, hledáte-li kvalitu a hudbu, která není popová, nýbrž alternativněji zaměřená, okamžitě nalaďte. Rozhodně neprohloupíte. Ale nezalekněte se, alternativní nerovná se neposlouchatelná. Ještě dostat podobné rádio na Moravu…


EXPRESRADIO, středa 2.prosince, 11:00 – 13:00

volume_playlist

expresradio_logo

volume_hodnoceni

Závistí jsem zblednul rovněž u Expresradia. Proč éter neobohatí i další kmitočty v barvách tohoto rádia? Co například Morava? Ne, že by tu nebyl dostatek kvalitních stanic, jsou tu, ovšem tato hudba tu chybí. Kdo ví, zda by se našla dostatečně silná základna zaručující rentabilitu investice. Myslím, že by se jich našlo i dost. Minimálně o dvou vím na 100 procent… ;-)

Na straně moderátorů jsem povětšinou s nadšením vítal absenci šedivých myšek (možná se jich pár najde, no nebudu hnidopich). Marek Malík se moderátorského mikrofonu zhostil se ctí. Dvě hodiny ani jednou snad přes reproduktory nevypustily jedinou hrůzu, koktání ani přeříkávání. Obsah vstupů dopoledního vysílání mě nijak neohromil, čtení zpráv z internetu moc originální není. Trocha nápaditosti by neuškodila. Ohlédnu-li od tohoto faktu, když se inspiruje zájmem-budícím článkem, rád si poslechnu.

Ve vysílání jsem kromě tradičních reklam (nijak nevybočujících ze standardu) zaznamenal ještě zprávy v pravé poledne. Krátký souhrn zpráv (domov, svět, sport, počasí, doprava) značí, že ani tady není prim mluvené slovo, ale především muzika. Než se budu věnovat hudbě, ještě drobná odbočka za zvukovou grafikou.

Ta patří k těm lepším v českém éteru. Nový jingl signalizující začátek každé hodiny (tzv.otvírák) se vyvedl na výbornou. I celkový staniční hlas se nese v duchu celého vysílání. Jedinou výtku (za to silnější) dávám na vrub oznámení výher v pořadu „Expres Brunch,“ tedy pásmo, které jsem poslouchal. Snad každých 10-15 minut mne vždy toto oznámení vylekalo. Skupina 15-35 let (tedy cílová skupina) netrpí sklerózou a lze tedy snížit rotaci. Lze uznat fakt, že někdo naladí později. V tom případě nechť to oznámí moderátor,… ale i tak.

A nyní už jen k tomu příjemnému. Hudbu lze opětovně hodnotit samými pozitivními slovy. Britpop bych patrně označil za dominující žánr, líbivý leč menšinový žánr v českém éteru značně opomíjený. Nebudu vést polemiku s tím, proč je tento žánr jako alternativní, ale například Coldplay kdosi význačný za alternativu označil… jeho věc. Mezi hranými jsem nezaznamenal česky zpívanou píseň a možná je to dobře, na druhou stranu se určitě najdou kvalitní jedinci a „jedinkyně“.

ZÁVĚR: Závidím řekám, že mohou téct… to zpívá Naďa Urbánková. Osobně závidím Praze (nejen) toto rádio. Ještě, že v dnešní době existuje internet.

Autor článku:

Komentáře (9)

 1. Jose

  Nevím.Tento server má tendence neustále porovnávat RADIO 1 a RADIO EXPES. Asi to cítím jinak. Zatím co RADIO 1 je pro mne přijatelné a dokonce si ho označuji nálepkou. NEJLEPŠÍ ČESKÉ RÁDIO. Tak EXPRESU jsem na chuť nikdy nepřišel a v podstatě mne nezajímá. Uznávám a jsem ochoten akceptovat jeho vyjímečnost. Uznávám a chápu, že se zaobírá trochu jiným druhem popu. A souhlasím i s tím, že takových stanic, které pozvedají pop na trochu vyšší úroveň by mělo být v ČR více a je škoda, že všichni ostatní popaři na rozdíl od EXPRESU se drží buď v těch nejtendenčnějších kolejí anebo dokonce těch ještě horších, nacionalisticko-normalizačních. V tom je EXPESS opravdu jedinou vyjímkou na území ČR a pochvalu si z tohoto hlediska určitě zaslouží. To v každém případě. Nic méně není to a nikdy nbude moje parketa. I když uznávám, že jsou dobří, neposlouchám to. Nelíbí se mi to. RADIO 1 to je něco jiného. To je stanice. Ano tam naleznu mnoho žánrů, které se mi doopravdy líbí. Toto rádio si opravdu hraje s různými druhy alternativy. A takové rádio by určitě mělo vysílat ve více městech a nikoli pouze v Praze. Takto ho bohužel musí všichni poslouchat netem. Když by tak bylo alespoň na satelitu vedle Beatu. No není. Škoda. Ale nechci široce rozebírat Radio 1 a už vůbec nechci rozebírat Radio Expres. Jen chci říct, že pokud měl být první díl věnovaný tomu, co kdo dělá jinak. A o tom koho lze nazvat alternativním a kdo bezesporu měl být uveden vedle sebe na prvním, čelním místě. Tak to mělo být jiné rádio. Tedy mělo být uvedeno RADIO 1 a ČESKÝ ROZHLAS RADIO WAVE. Ano tomu bych rozuměl. Takovému článku a rád bych si přečetl, co nejvíce různých porovnání a srovnání RADIA 1 a RADIA WAVE. Myslím si totiž, že WAVE šlape RADIU 1 pěkně na paty. V něčem je i lepší, v něčem je horší a někdy mám potíže rozpoznat, které z nich je doopravdy celkově lepší. Myslím si tedy, že u RADIA 1 mělo být především RADIO WAVE. Toť vše.

  1. Martin Šinkovský

   Dobré dopoledne,
   opravdu neporovnáváme Radio 1 a Expresradio. To by skutečně jablka a hrušky, ale v této minisérii Volume se jednak zaměřujeme na stanice jiné (nerad v tomto směru používám slovo „alternativní“) – Radio 1 je klasickým příkladem. Expresradio je alternativou pro ty, co mají rádi pop z jiného pohledu (zjednodušeně řečeno). Proto je v tomto bloku zahrnuto i Expresradio.

  2. Jose

   Tak je mi celkem jasné, že hledat alternativu v ČR na FM je asi totéž jako hledat na poušti studnu s pitnou vodou nebo jako hledat jehlu v kupce sena a je nutno aby šlo vůbec něco napsat, maximálně snížit kriteria, jak je to jen možné aby to ještě vyloženě netahalo za vousy. Takže jsem předpokládal, že samozřejmě použijete i Expresradio. Ovšem očekával jsem, že se začne prostě R1 a bude pokračovat Wave a pak v dalším díle bude Expres a pomalu ta ,,jinnost“ (souhlasím, že slovo alernativní není úplně tím nejvhodnějším), bude postupně odeznívat a odeznívat až do úplného ztracena. Osobně jsem docela zvědavý až jak vysoká bude hladina této tolerance nebo, co vše dokážete vyšťourat, že si záslouží, alespoň špetku nálepky, lišícího se…. Takže se na ty typy docela těším… To nebylo míněno jako nějaká závažná kritika, jen podotýkám, že by jsem pozměnil osobně pořadí. Tedy začal Radiem 1, pokračoval rádiem Wave a k Expresu se dostal až trochu později… Samozřejmě kontinuita R1 a Expresu je v tom, že jsou obě pražské a obě privátní a obě jsou na FM. Wave na FM v této chvíli ani není. Ovšem bylo tam a snad se jednou dočkáme toho, že tam zase bude. A na víc je veřejnoprávní. Ovšem kontinuita stylu vůči R1 je vyšší, nežli zmíněné podobnosti R1 a Expresu. Takže, bych upřednostnil žánr nebo formát nebo, jak se tomu moderně říká… Zatím, co server radiotv upřednostil polohu a provozovatele. To je jediná různost. Předpokládám, jako samozřejmost, že se v dalším díle objeví i Wave. Jen mi prostě spojení Wave a R1 přišlo logické a to logičtější, nežli R1 a Expres.

  3. Jose

   Dodatek. A ještě je trošku problém v tom samotném pojetí článku, tedy nadpisu samotném, tj. ,, Praha alternativní…“ , tak sice R1 i Expres korespondují s Prahou, ale já tedy doufal, že si všimnete všeho v ČR a nikoli pouze hl. města…

  4. owen jimmy

   Můžete mi ukázat, kde autor článku srovnává tyto dvě rádia? Pokud dobře čtu tak jasně píše „Tentokráte se v seriálu recenzí zaměříme na alternativněji laděná rádia.“ Slovo recenzí bych asi z předchozí citace podtrhnul, nechápu tedy z čeho posuzujete, že je v recenzi něco porovnáváno.
   Autor asi začal prvním rádiem, které je v ČR alternativní tedy R1, pak pokračoval druhým rádiem, které se snaží být jiné než 90 radií v ČR, takže Expres a asi bude pokračovat rádiem Wave, které bylo na trhu jako třetí a ve stejné recenzi bude asi i Spin, které vzniklo jako poslední. Pokud by byla recenze oddělená a o rádiích se psalo samostatně, tak Vás ani nenapadne psát Váš postřeh! V recenzi jsem nenašel ani jedno srovnání R1 vs. Expres neporovnává se ani zvukový obal ani hudba ani moderátor….. proto nenůže být o srovnávání ani řeč!
   Pokud by tak ovšem autor činil, tak pak máte pravdu Ovšem situace je naprosto jiná.

 2. Jose

  Tak čistě technicky vzato je autor nikterak neporovnává. Ovšem už tím, že jsou tedy takto dána na jednu hromadu, tedy v stejném článku, se porovnávání čtenáři, samo o sobě, nabízí. To s tou časovou osou je správná připomínka. Jistě v této časové posloupnosti, by to takto šlo, tedy, jak říkáte např. R1, Expres, Spin, po té třeba Ethno rádio. Je to možné pojmout i takto. Nic méně říkám, osobně bych se to snažil ladit spíše po stránce programu, tedy přijde mi programové řazení logičtější i když jistě je to jejich článek a mohou to řadit třeba polohou, kterou již vymezili nadpisem, doufám tedy, že pak přejdou na Brno (Free) nebo Ostravu (Helax) nebo jinam a zda tam něco najdou. A mohou to samozřejmě řadit i časově. Já pouze podotkl, že se mi zdá programové řazení víc logické.

  1. Jose

   Rozhodně nemám nejmenší tušení, co zamýšlel autor. Takže držme se spíše, jen toho, co víme, tedy info o jiných pražských stanicích, dle názvu… Pak ovšem je otázkou, zda lze Wave považovat, za pražskou stanici, což nejspíše, nelze… A pak je otázkou, zda tam tedy vůbec bude ? Dále je otázkou, co jsou jiné pražské stanice, protože pak mezi takové lze řadit třeba i Oldies radio nebo Classic FM. Ale ti by měli mít své vlastní kategorie, tedy oldies v zastoupení pouze Oldies radio. A Classic FM, tedy kategorie vážná hudba a tam už by jich bylo více, tedy třeba D-Dur ovšem to zase není na FM, ale je tam třeba Český rozhlas 3 Vltava, ovšem ta zase není pražská, ale celonárodní a na víc to není ani už vážná hudba, ale označení, stanice kulturní by sedělo lépe. Takže ono je to poněkud složitější. I Ethno by si spíše zasloužilo vlastní rubriku, tedy WORLD MUSIC, kde by opět bylo svým vlastním a jediným zástupcem. Stejně tak nejspíše SPIN jako jediný zástupce v zemi RHYTHM AND BLUES. Takže ono je to složité… Pokud by se mělo hovořit o alternativních stanicích doopravdy, byly by zase zástupci jen dva a to R1 a Wave, což by se právě hodilo a bylo hezké srovnat. Expres by pak šel použít v rubrice lepšího nebo vznešenějšího popu, kde by nejspíše byl sám. Tedy pokud by se nepoužilo zahraničí, stačilo by jen rozsah Československa, pak by šel hezky srovnat s Radiem FM atd. Nebo by se musela použít velmi vysoká míra tolerance a pak by možná šel srovnávat s něčím na Moravě. Takže ona je to otázka, co vlastně chtěl autor přesně říci. I když to svým způsobem není důležité. Důležité je, že si těch jiných stanic všiml a hodlá o nich psát. Což zřejmě hodlá a což už část realizoval.

 3. Ovi

  V roce 2002 server RadioTV velmi trefně napsal: „Expres přinesl alternativu pro lidi, kteří jsou unavení nekonečným omíláním největších komerčních hitů na většině pražských rádií, ale stanice typu Radia 1 je pro ně příliš.“
  Tato charakteristika platí dodnes. Expresradio je vůči průměrným komerčním stanicím alternativou, byť jinou než Radio 1, jinou než DJ, Ethno, Classic FM, Spin. A je to tak dobře.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .