V Brně vysílá Radio Hey, v Praze začne brzy také!

radio-hey-rock-sport-651

Předpovědi ohledně budování programové sítě rádií skupiny GES se beze zbytku naplnily. V nejbližší době bude ve čtyřech městech republiky vysílat Radio Hey. Koncem loňského roku tomu požehnala Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.

Fajront, Špica a Tón? 3x Hey!

Skupina GES (nově Czech Media Corporation) se na rozhlasové scéně poprvé objevila v listopadu 2001, když prostřednictvím společnosti Fajront BS zažádala o licenci Ostrava – Slezská 94.7 MHz/1kW. Licenční řízení v březnu loňského roku senzačně vyhrála a tím zahájila nevídaně úspěšný rok.

V následujících licenčních řízení o kmitočty v Praze, Brně, Opavě, Vyškově a Ústí nad Labem se společnosti s vazbami na GES objevily hned čtyřikrát a tři z nich byly opět úspěšné. V Opavě slavila už druhý triumf společnost Fajront BS s projektem rockového Radia Fajront. V Brně Rada pro RTV mezi téměř třicítkou zájemců upřednostnila Radio Špica firmy Star Promotion a jeden ze tří pražských kmitočtů získala společnost Czech Radio Praha pro své Radio Tón.

Spekulace o tom, že GES buduje plnohodnotný mediální dům zahrnující i silnou rozhlasovou síť se začaly záhy naplňovat. V červnu RRTV odsouhlasila přejmenování ostravsko/opavského Radia Fajront na Radio Hey a tento název se stal základním pilířem při budování dalších rádií. Brněnský projekt společnosti Star Promotion sice v červenci začal pod názvem Radio Špica a pokračoval jako Radio 96.8, ale v prosinci RRTV schválila žádost o přejmenování na Radio Hey Brno a v lednu tento název poprvé zazněl na brněnské frekvenci 96.8 MHz.

Na posledním prosincovém zasedání ovšem RRTV schválila ještě jednu žádost, když povolila společnosti Czech Radio Praha změnit název dosud nevysílající stanice na Radio Hey Praha.

Pražský Hey zahájí do týdne

Zatím poslední z rádií skupiny GES zahájí své vysílání pravděpodobně přímo pod názvem Radio Hey Praha. A mělo by se tak stát v nejbližších dnech. Podle mediálního zákona totiž provozovatel musí zahájit vysílání do 180 dní od nabytí právní moci rozhodnutí o udělení licence a tato lhůta v případě Radia Tón/Hey Praha vyprší v pondělí 13. ledna.

Brzkému startu nasvědčuje také pohyb na frekvenci 95.7MHz. Už několik dní je vysílána nosná vlna ve stereu a pokud máte štestí, zachytíte občasnou modulaci, většinou se jedná o písně Stinga.

UPDATE: Zajímavý bonbónek se na frekvenci 95.7 MHz objevil v sobotu před sedmou večer – pražské Radio Hey vysílá dechovku.

Pražský Hey ale nevysílá z Petřína ani z Rošického stadionu, jak se původně předpokládalo. RRTV totiž schválila žádost o přesun na kótu Pankrác. Podle informací členů DX clubu je příjem nečekaně kvalitní a signál byl zachycen dokonce v několika středočeských městech. „I tady v Kladně je signál velmi silný, jako by měl 10 kW a ne 500 W. Totiž hned vedle vysilá Radio Classic na 98,7 ze sousedního Motokovu a toto Radio Classic, které ma 5 kW je o 6 dB slabší, než Hey na 95,7 MHz,“ píše v e-mailové konferenci jeden z členů klubu a jiný potvrzuje příjem až z Plzně: „Příjem je na hranici únosnosti, možný jen po odladění na 95.775 MHz a citlivém nasměrování antény (Y9), aby bylo co nejvíc potlačeno značné rušení z okolních kmitočtů, hlavně od ČRo Plzeň na 95.6 MHz.“

Získá GES celoplošku?

Radio Hey, které je společným projektem vlastníků TV Prima a ostravského Radia Čas, bude v nejbližších dnech pokrývat Prahu, Brno a z vysílačů Ostrava a Opava většinu obyvatel Moravskoslezského kraje. Dohromady jde o více než 2 miliony lidí, což je solidní základ celoplošného rádia. Co bude následovat? V licenčním řízení o lukrativní kmitočet Benešov – Kozmice 89.3 MHz/5kW GES překvapivě nic nezískal a další volné kmitočty momentálně na obzoru nejsou. Zbývá tedy jedině možnost pohltit některé ze zavedených rádií, ale to ukáže až budoucnost.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .