RRTV vzkazuje Helaxu: Zmonitorujeme klipy HOB, nelíbí se nám

radiotv22Radio Helax má problémy. Radě pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) se nelíbí reklamní předvolební spoty do Evropského parlamentu politické strany Helax – Ostrava se baví (HOB). Jak již RadioTV informovalo, ostravské rádio je s touto partají pevně spjato.

RRTV se hlavně nelíbí logo strany Helax – Ostrava se baví, které je nápadně podobné s logem stejnojmenné regionální severomoravské rozhlasové stanice. To se totiž objevuje v předvolební agitaci na veřejnoprávní České televizi (ČT), kde strana Helax – Ostrava se baví má ze zákona vyhrazen reklamní čas v bloku předvolebních spotů. Rada RTV se domnívá, že tím Radio Helax zneužívá bezplatný prostor veřejnoprávního času pro reklamu.

„Musíme si nechat ty volební klipy zmonitorovat. Problémem se Rada musí zabývat především z hlediska vysílacího zákona. Zatím nejsem schopen říci, jestli zákon na takovou specifickou situaci pamatuje,“ řekl Právu předseda RRTV Petr Pospíchal.

Místopředseda RRTV Jiří Šenkýř zase míní, že existenci strany HOB lze považovat za politický folklór. „Je to přesně ten typ strany, která nevznikla proto, aby uspěla, ale aby se někdo zviditelnil. Nepřikládám tomu žádnou vážnost, i když by se tím Rada asi opravdu měla zabývat,“ řekl.

Doplněno: Rada pro rozhlasové a televizní vysílání ve své tiskové zprávě uvádí: RRTV rozhodla obrátit se na Státní volební komisi s podnětem k posouzení, zda nedošlo ze strany volebního subjektu Helax – Ostrava se baví k porušení zákona při odvysílání spotů kandidujících politických stran, politických hnutí a koalic před volbami do Evropského parlamentu dne 26. května 2004.

RadioTV 21. května přineslo rozhovor s tiskovým mluvčím a zmocněncem strany HOB Danem Rojanem, který popírá, že „by strana HOB spojovala své aktivity s komerčními subjekty typu Radio (Helax).“ Navíc dodává, proč HOB vlastně vznikla: „Podstatou bylo, přejít od hospodských keců a ‚blbé nálady‘ k činům. Helax-Ostrava se baví si tehdy dala úkol vyvětrat ostravský magistrát. To nyní platí dvojnásob. Současná politická reprezentace našeho státu a potažmo i zdejšího regionu si zaslouží nastavit co nejdrsnější zrcadlo.

Ostravská politoložka: HOB je kořením politické scény

Ředitel Radia Helax Miroslav Pifka přiznává, že název strany je záměrně kontroverzní. „To nepopírám. Počítali jsme s tím, že jméno naší strany vyvolá diskuse a kontroverze,“ uvedl.

Ostravská politoložka Jiřina Pavlíková existenci strany vítá. Podle ní jsou podobná uskupení kořením politické scény. „Jejich hesla jiskří vtipem a intelektem, určitě to nejsou hloupí lidé. Jde vlastně o ostravskou obdobu Balbínovy poetické strany,“ míní. Podle ní si voliči díky podobným stranám alespoň všimnou, že se nějaké volby blíží. „Oni rozhodně dokážou upoutat pozornost a donutit lidi k zamyšlení, zda k volbám jít. A to je dobré,“ dodala.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .