Rádio Česko zůstane na vlnách BBC, z DVB-T bude muset pryč

Po téměř půlroce vysílání zpravodajské stanice Rádio Česko na VKV síti vysílačů BBC World Service získal tento projekt legální statut. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání totiž schválila žádost společnosti BBC Radiocom o změnu licenčních podmínek, která šíření tohoto programu umožňuje. RadioTV to potvrdil místopředseda RRTV Petr Pospíchal.

Po zrušení české redakce v důsledku rozsáhlé reorganizace zahraničního vysílání BBC vysílá tato stanice od 15. března šest hodin denně  program zpravodajské stanice Rádio Česko patřící pod Český rozhlas. S tím však Rada pro rozhlasové a televizní vysílání esouhlasila, podle jejího výkladu měla BBC vysílat původní program, zatímco pořady Rádia Česko vysílané jako součást BBC v Česku považovala za převzaté. Kompletní stanovisko RRTV k původní žádosti BBC jsme zveřejnili v článku RRTV zakázala vysílání Rádia Česko na vlnách bbc.

„Upravili jsme žádost tak, aby lépe vyhovovala představě rady,“ řekl v pondělí ČTK jednatel BBC Radiocom Vít Kolář. To podle něj znamená mimo jiné to, že se do programu vrátily archivní pořady BBC z minulosti, které vznikaly přímo pro BBC, například jazykové kurzy. Zároveň se podle Koláře upraví status vysílání Rádia Česko. „Původnost by měla být v tom, že Rádio Česko by bylo k dosažení jen na vlnách BBC,“ dodal Kolář ke změnám proti původní zamítnuté žádosti.

„Jednak se české vysílání na vlnách BBC nyní ohlašuje opravdu jako BBC a hlavně ten program v českém jazyce může být vysílán pouze a jedině na síti přidělené BBC World Service,“ shrnul místopředseda Pospíchal hlavní důvody, které RRTV vedly k tomu, že přepracovanou žádost o změnu licenčních podmínek schválila. Rádio Česko v současnosti vysílá v DVB-T multiplexu A Českých radiokomunikací v Praze, Brně a Ostravě a přes internet. Z digitálního multiplexu tedy Rádio Česko pravděpodobně zmizí. „Myslím, že to je logický krok,“ uvedl Pospíchal pro RadioTV. Na internetu stanice zůstat může, protože podle nové mediální legislativy internetové šíření není vysíláním ve smyslu zákona.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .