Rádio Čas jižní Morava stále porušuje zákon, k nápravě nemá moc času

Uběhlo již více než čtrnáct dní od chvíle, kdy Rada pro rozhlasové a televizní vysílání na jednom ze svých pravidelných zasedání rozhodla o kauze Rádia Čas jižní Morava. Ani po této době, která uplynula, nedošlo k požadované nápravě. Provozovatel po převzetí rozhodnutí RRTV bude muset zjednat nápravu urychleně.

Rádio Čas spustilo v Brně formát, pro který nezískalo licenci

Když společnost JUKE BOX provozující Rádio Čas spustila v pátek 2. ledna 2009 vysílání na třech nových frekvencích, téměř vzápětí se objevily ostré reakce. Rádio Čas totiž frekvence 95,5 FM (Brno), 97,7 FM (Blansko) a 95,8 FM (Vyškov) nevyužila k původnímu účelu – jako dokrývače stávajících vysílačů, ale začala vysílat Rádio Čas jižní Morava s country zaměřením. „V playlistu je větší důraz na country a folk. Přicházet v této době s úplně stejným playlistem Času na území silného rádia Petrov by zřejmě nemělo význam.“ Takto nám na počátku ledna odpověděla Renata Červená, ředitelka marketingu a PR. V tomto hudebním směrování nového Rádia Čas jižní Morava je právě celý problém.

V současné době probíhá licenční řízení na kmitočet 105,1 FM, který svým signálem pokrývá právě brněnskou oblast. O tuto frekvenci se uchází i Radim Pařízek, s projektem Rádio Dálnice. Právě Pařízek vlastní i Rádio Čas, a je tak přímo propojen i s tímto licenčním řízením. Spuštěním Rádia Čas jižní Morava se zaměřením na country a folk položila jeho společnost před RRTV otázku, zda jsou v Brně potřebné dvě stanice hrající country. Ve stejném licenčním řízení je totiž také společnost Intertrade Moravia (dceřiná společnost Rádia Haná), která projektem Rádio Brno chtěla do moravské metropole přinést právě country vysílání. Provozovatel Rádia Čas je svým krokem nečekaně předběhl, což samozřejmě nezůstalo bez odezvy.

Jsme velmi překvapeni tím, co Rádio Čas v Brně vysílá. Je třeba připomenout, že rádio Čas získalo dokrývač v Brně bez licenčního řízení. Tedy by se mělo jednat o dokrývač pro jeden jediný stávající program, který již toto rádio vysílá z Ostravy, i když jinde na Moravě vysílá také několik jiných programů. V Brně se ale ozvalo zcela jiné rádio a navíc s jiným programem a formátem. Domníváme se, že Rádio Čas tak zásadně porušuje licenční podmínky, protože vysílá zcela jiný program v Brně, než-li je tomu jinde, navíc zřejmě neplní ani licencí pro daný podíl mluveného slova. Na jiný další program Rádio Čas licenci nemá, a proto považujeme toto vysílání za protiprávní. Jsme tím velmi pobouřeni. Věřím, že to RRTV sleduje a zjedná brzkou nápravu.“ Těmito slovy reagovali na nastalou situaci David Foretník, generální ředitel Rádia Haná a Marek Berger, programový ředitel Rádia Haná a Rádia Rubi.

Samozřejmě jsme o reakci na toto vyjádření požádali i zástupce společnosti JUKE BOX. Michal Pistolas, programový ředitel Rádia Čas však reagovat odmítl s tím, že by se rád vyvaroval ukvapených reakcí.

RRTV požaduje okamžitou nápravu, přebírání programu z Ostravy

Problém byl tedy jasně nastolen a nyní se jen čekalo, jak se zachová RRTV. Ta na svém 5. zasedání, které se konalo 10. a 11. března tohoto roku, rozhodla jednoznačně: „Rada pro rozhlasové a televizní vysílání vydala provozovateli JUKE BOX, spol. s r. o., upozornění na porušení licenčních podmínek, neboť na programu RADIO ČAS – FM, na frekvenci Brno 95,5 MHz, odvysílal ve dnech 5. a 8. ledna 2009 odlišný program než je uvedeno v licenčních podmínkách licence 004/98 provozovatele JUKE BOX, spol. s r. o. a stanovila mu lhůtu k nápravě ihned.

RRTV tak dala za pravdu stěžovatelům. Důležitý je závěr rozhodnutí, jenž vyžaduje okamžitou nápravu. To znamená, že jakmile si dotčená strana rozhodnutí RRTV převezme, nebo pokud uběhne správní lhůta na převzetí rozhodnutí, bude muset sjednat urychlenou nápravu. Zatím po více než 14 dnech od rozhodnutí nepřišly žádné změny, čímž lze dedukovat, že provozovatel buď ještě rozhodnutí Rady oficiálně nepřevzal, a nebo jej nedodržuje. Rádio Čas jižní Morava stále vysílá stejný (totiž odlišný) program a jednoznačně tak porušuje zákon. Chtěli jsme dát prostor na vyjádření i samotnému majiteli a řediteli Rádia Čas Radimovi Pařízkovi, zatím ale na naši zprávu nereagoval. Pokud se vyjádří, doplníme sem jeho reakci, podobně očekáváme i reakci zástupců projektu Rádio Brno, kterého se situace na jižní Moravě dotýká nejvíce.

O dalším vývoji této kauzy vás budeme samozřejmě na stránkách RadioTV informovat.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .