Radio and Television Luxembourg (RTL) dříve a dnes

radiotv22Radio Luxembourg – při vyslovení tohoto slova se zejména starším ročníkům rozproudí krev v žilách. Ano, legendární lucemburská rozhlasová stanice, která v padesátých a šedesátých letech ovlivnila život tisíců Čechů.Radio Luxembourg – při vyslovení tohoto slova se zejména starším ročníkům rozproudí krev v žilách. Ano, legendární lucemburská rozhlasová stanice, která v padesátých a šedesátých letech ovlivnila život tisíců Čechů. Mladí lidé znají tuto stanici pod zkratkou RTL ( Radio Television Luxembourg ) a asi těžko mohou tušit, co pro jejich rodiče toto radio znamenalo.
První skutečné vysílání začalo v lednu 1933 na kmitočtu 1.191 metrů ze všesměrové antény výkonem 150kW. Každý večer byl věnován jiné zemi. Vysílalo se pro Francii, Německo, Lucembursko, Belgii a Holandsko. Méně často pro Československo, Itálii, Švýcarsko a Polsko. Vysílání bylo jednoduché, vždyť i dnes se RTL řídí heslem KISS Keep it strictly simply – málo mluveného slova, hodně klasické hudby. Každý večer byl zadán pro jiného sólistu …

Německé hudební vysílání však začalo až 15. července 1957. „This is Radio Luxembourg – Your station of the Stars“ to byl hlavní slogan. Během let se za mikrofonem vystřídalo mnoho moderátorů např. Teddy Johnson nebo Barry Alldis a jeho „Top Twenty Show“.

Současná podoba společnosti RTL je úplně jiná než před lety. Vlastníkem RTL je německo-belgická společnost CLT-UFA The European Entertainment Enterprise, vlastnící kromě RTL také mnoho rozhlasových a televizních stanic ve Francii, Německu, Belgii, Holandsku a mnoha dalších zemích. Nejznámější je pravděpodobně rozhlasová stanice RTL vysílající pro Francii a Lucembursko, programově založená na Radiu Luxembourg. Již 18 let francouzské NUMERO 1 ( při 87% pokrytí – 18.5% posl. starších 15-ti let) před Evropou 1 a France-Info. Dále CLT-UFA vlastní např. 16% Antenne Bayern a přes 90% francouzského Fun Radia. V ČR vlastnila podíl v radiu City…

Oldies vysílání dnes přebrala stanice RTL (Die grössten Oldies). Ta nejde s dobou a vysílá hlavně hity od 50. do první poloviny 80. let. Vysílacím jazykem je samozřejmě němčina. Stanice vysílá převážně v německých kabelových sítích. Vysílání je určeno pro věkovou skupinu 25-54 let. Celé vysílání řídí hlavní počítač. V něm je přes 2000 skladeb z nichž žádná nesmí zaznít častěji než jednou za 24 hodin. Každou hodinu se také musí zahrát jedna písnička od legendárních Beatles. Stanice vysílá skoro 10 minut reklamy za hodinu a jednou za hodinu od 9 do 18 jsou zprávy.

… snad jednou i v České Republice bude radio, které by dokázalo tak strhnout posluchače a ovlivnit chod dějin …

Source:
* CLT-UFA The European Entertainment Enterprise 1999

* „Petite et grande histoire de Radio-Télé-Luxembourg“ by Gustave Graas

* Radio-Luxembourg 1953 – La Villa Louvigny

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .