Petr Sznapka: „Nechceme nikoho kopírovat, upřednostňujeme svou vlastní cestu.

sznapkaROZHOVOR – I dnes pokračujeme v maratonu rozhovorů s programovými řediteli českých rádií. Tentokrát je hostem Petr Sznapka (34), programový ředitel poměrně mladé rozhlasové rodiny RockRádií. Tato rádia zahájila pouť rozhlasovým éterem v prosinci roku 2008.

Z rozhovoru jsme se dozvěděli, že se chystá novinka s názvem Rockové referendum či Rockový vibrátor. Řeč přišla na další rozšiřování pokrytí či chystané webové aktivity. Neopomenuli jsme ani pondělní speciál s patrně nejmladším moderátorem českého éteru Robíkem. Podle programového ředitele Rumpíka jsou ohlasy na pořad „Známka Punku“ spíše pozitivní. Původně měla pořad moderovat známá osobnost, nakonec se vše změnilo. Proč? To už se dočtete v následujících řádcích středečního rozhovoru.

RadioTV: Září je tu a Vy jste si zajisté připravili nějaké novinky pro své posluchače. Prosím, seznamte nás s nimi.

Ano s končícím létem Rock Rádia opravdu připravují několik novinek. Snažíme se tak reflektovat  některé potřeby našich posluchačů a trendy, které jsme vypozorovali v rámci výsledků poslechovosti a našich vlastních průzkumů.

Jednou ze zajímavých novinek bude možnost pro posluchače zasahovat do našeho playlistu. V rámci „Rockového referenda“ budou moci rozhodovat o albech a nahrávkách rockových interpretů, které poté zařadíme do víkendového vysílání. Jde nám o to dát našim fanouškům více prostoru a možnost volby. Nejlépe to vystihují slova anonce, kde říkáme „Zajímá nás to, co zajímá vás“.

Jsme rádio, které je svým charakterem již od počátku zaměřeno více na mužskou část populace. To ovšem neznamená, že bychom na dámy zapomínali a protože na ně myslíme čím dál tím víc, připravujeme pro ně opravdovou lahůdku. Hudební speciál plný rockových balad a romantických písní s ještě romantičtějším názvem „Rockový Vibrátor„. Nebude to však pouze o těch několika notoricky známých hitech, ale naopak zabrousíme hluboko do vod rockové hudby a napříč žánry. Nabídneme posluchačům a hlavně posluchačkám písně, na které by v běžném vysílání asi jakéhokoli rockového či jiného rádia těžko narazili. Nepůjde jen o hudbu, ale také formu a styl moderování. Jde o originální programový prvek, který si během podzimních měsíců, doufejme, najde své pevné místo v rámci nedělního večerního vysílání.

Když už se bavíme o novinkách, které nás čekají, tak musím ještě zmínit nedělní zprávy, které budou sumarizovat uplynulý víkend a také připravovat posluchače na blížící se pracovní týden.

Nové budou bezesporu některé rubriky, které v budoucnu obohatí zejména ranní vysílání. Například mohu zmínit „Voráčkův svět„, kde bude jeden z našich moderátorů glosovat velmi specifickým způsobem dění kolem nás.

RadioTV: V českém éteru jsme stále relativními nováčky. Vybudoval si za tu krátkou dobu nějaký pořad pozici pevnou jako skála? Co je největším hitem Rock Rádií?

Máte pravdu. Jsme ještě pořád nováčky, a proto je velmi těžké hovořit o nějaké pozici pevné jako skála. Myslím, že největší radost máme  ze samotného Rock Rádia, které si v regionech svou pozici kontinuálně buduje a upevňuje. A pokud bych měl přeci jen zmínit některé pořady, tak mezi ty nejúspěšnější patří pondělní pořad o punkové hudbě „Známka punku„, úterní „Metalománie“ a čtvrteční „Rocková Abeceda„, která je průřezem toho nejlepšího z rockové hudby od A do Z.

RadioTV: Každý den od osmi večer uvádíte ve vysílání rockové speciály Jsou v hledáčku kromě metalu a punku i další žánry? A jak si vlastně u posluchačů tyto speciály vedou?

Samozřejmě do budoucna uvažujeme i o nových pořadech. Jedním z nich bude i zmiňovaný „Rockový vibrátor„, přemýšlíme  také o speciálu, zaměřeném na lokální či začínající interprety a stranou nezůstanou pravděpodobně ani příznivci SKA nebo Blues, ovšem to není úplně hudba nejbližší budoucnosti.

RadioTV: Váš moderátorský tým začleňuje patrně nejmladšího moderátora v českém éteru vůbec. Jak se podle Vás a posluchačů daří Robíkovi? Co říkají výsledky poslechovosti? Rád bych se také zeptal, co Vás k tomuto nápadu vedlo?

Díky za optání. Pokud vím, Robíkovi se daří výborně a je pravdou, že je zřejmě nejmladším moderátorem v českém éteru. Pondělní speciál „Známka Punku“ si našel ohromné množství příznivců a pozitivní ohlasy od nich nás opravdu těší. Setkali jsme se dokonce s požadavky některých hudebních klubů, zda bychom jim neumožnili pouštět tento speciál v rámci jejich hudební produkce.

A co nás k tomu vedlo? Víte, již od prvních dnů našeho vysílání se snažíme přistupovat k tomu, co vysíláme, poněkud odlišně. Nechceme nikoho kopírovat, upřednostňujeme svou vlastní cestu, máme ambice být sami tvůrci trendů. A také se nechceme brát nějak příliš vážně a hrát si na „tvrdý rockery“. Rádio a tvorba programu není obsluha jaderného reaktoru, ale hlavně zábava, a pokud vás vaše práce baví, vždy to někdo ocení. Koneckonců i samotný název „Známka punku“ je inspirován asi nejznámější punkovou písní posledních let od skupiny Visací Zámek. Oni to vystihli úplně skvěle a přímo mistrně si udělali legraci sami ze sebe a z celé té „No Future“ komunity a to se nám líbilo. Při přípravě „Známky punku“ jsme původně uvažovali o nějaké známé osobnosti, ale nakonec to vyhrál desetiletý Robík, který přes den chodí do školy a večer uvádí na Rock Rádiu punkový speciál. Ano, děláme si z toho trochu legraci, ale rozhodně nikoho neurážíme. A navíc se nám líbí kontrast mezi dětským hlasem a mnohdy drsnou punkovou muzikou. Není to však jen pro efekt, vše pečlivě připravujeme. To platí jak o výběru hudby tak o mluveném slově.

Dalším důvodem, proč jsme si vybrali Robíka, byl také následný a očekávaný talk-about. Čili asi by se dalo říci, že nám Robík přijde zajímavý nejen z programového, ale i marketingového hlediska. Je pravidlo, které říká „Když bojujete s obry, musíte být chytřejší a nebo aspoň hodně jiní„. A to se snažíme dělat. Ostatně nejlepší asi bude, když si Robíkovo „Známku Punku“ sami poslechnete naživo každé pondělí po 20 hodině a nebo v rámci podcastu na www.rockovyradio.cz.

RadioTV: Další otázka směřuje k webovým aktivitám, nemá smysl ptát se na novou webovou prezentaci. Zajímá mne však, zda nepřipravujete něco nového. Rád bych znal Váš názor na webová rádia. Mají podle Vás smysl? A nechystáte se na pole webrádií vstoupit i Vy? Například dát více prostoru speciálům.

Pokud jde o internet, tak opravdu něco připravujeme, ale víc vám zatím nebudu prozrazovat, snad jen to, že půjde o zajímavé rozšíření naší prezentace na internetu, které doufejme bude žít posléze samo svým vlastním životem. Své místo v rámci komunikace s posluchačem na  internetu bude mít také stále více využívání sociálních sítí, i když to mi přijde už trochu jako obehraná písnička všech broadcasterů.

Webová rádia považujeme za zajímavý doplněk nejen webové prezentace, ale také samotného on-air vysílání. Výhodou takového rádia je, že nemusí být svázáno kompromisy, kterých se musíme dopouštět v běžném vysílání a zejména můžeme takovým speciálním webovým rádiem oslovit a zacílit velmi specifickou komunitu posluchačů.

Tudíž na pole webrádií se opravdu vstoupit chystáme a s klidem na srdci mohu prozradit, že tato rádia budou vycházet z některých programových prvků a speciálních pořadů, které mohou posluchači naladit již dnes ve vysílání Rock Rádia.

RadioTV: Na závěr bych se rád zeptal, zda plánujete své vysílání rozšířit i do dalších regionů České republiky. Jsou tyto úvahy aktuální, nebo podle Vás už v současné době není prostor pro další výraznější rozšiřování pokrytí.

Samozřejmě, že bychom rádi šířili program našich Rock Rádií i v jiných regionech, ale jak jste sám řekl, prostoru už není mnoho. Máme velkou radost z toho, že se náš program brzy dostane do Českého Krumlova, kde nám byl čerstvě přidělen kmitočet 89,3 MHz. Doufejme, že takových míst bude v budoucnu jen více. Je stále hodně regionů, kde posluchači i přes množství stanic nemají,í pokud jde o rockovou hudbu, stále příliš na výběr.

Děkujeme Vám, pane řediteli, ještě jednou za Váš čas a za rozhovor.

Zítra opět pokračujeme se seriálem rozhovorů, našimi hosty budou tentokrát dva pánové. Jako prvního vyzpovídáme Michala Pistolase, programového ředitele Rádia Čas. Dále se můžete také těšit na výpověď Jiřího Wienera z Rádia Krokodýl. Na starosti má program a hudební dramaturgii této brněnské stanice.


Na webu RadioTV jste si mohli přečíst tyto rozhovory:

Daniel Rumpík (Rádio Blaník):
Je na místě otázka, zda naši posluchači chtějí obal plný umělých kudrlinek a efektů.

E2 i Bonton vyrukují na podzim s webovými rádii
(rozhovor s ředitele E2 Petrem Vladykou a ředitelkou Rádia Bonton Markétou Herfortovou)

Martin Maďarka (síť Fajnrádií):
„Nové webovky přinesou benefit v podobě hudební databáze všech songů… a hlavně překlad do češtiny”

Marek Berger (Rádio Haná, Rádio Rubi):
„Dokud nebude jasná koncepce rozdělování kmitočtů, bude se éter nesmyslně zahušťovat”

Miroslav Škoda (Frekvence 1):
„Když máte obavy, nikdy nic nezměníte.”

Autor článku:

Komentáře (1)

  1. Entidge

    Role of Adding Phytoestrogen to Clomiphene Citrate in Improving Endometrial Thickness in Woman with Unexplained Infertility levitra en francais 5 to 2 hour delay in their nighttime rise in melatonin after going to bed in the dark, and this will have an important negative impact on their breast cancer or other malignancies

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .