Monopol Českých Radiokomunikací

radiotv22Většina rozhlasových a televizních vysílačů u nás je majetkem monopolní společnosti České Radiokomunikace. Tato společnost zdědila z dob komunismu většinu vhodných míst ke stavbě rozhlasových a televizních vysílačů.Většina rozhlasových a televizních vysílačů u nás je majetkem monopolní společnosti České Radiokomunikace. Tato společnost zdědila z dob komunismu většinu vhodných míst ke stavbě rozhlasových a televizních vysílačů. Anténní systémy a vysílače samotné většiny z nich nejsou zrovna nejmodernější a mají také velmi vysoké provozní náklady. Soukromá rádia si neustále stěžují na státem regulované ceny služeb, poskytovaných Českými Radiokomunikacemi, které neodpovídají úrovni poskytovaných služeb.
Například celoplošné radio Frekvence 1, stojí provoz vysílačů 23% všech výdajů. Některé stanice přestávají využívat služeb Českých Radiokomunikací a přecházejí na vlastní vysílače, což ovšem také není nejlevnější, ale z dlouhodobého hlediska nejvýhodnější možnost.
Například ostravská stanice Radio Hellax bude vyhlašovat výběrové řízení na realizaci projektu nového komplexního vybavení stanice, včetně vlastního vysílače. Vlastní vysílač v Ostravě – Plesné na frekvenci 92.8 MHz používá hned od svého narození v listopadu loňského roku také ostravské Rádio Čas.
Velké provozní náklady spojené s provozováním rozhlasových vysílačů může vyřešit až digitální vysílání T-DAB. T-DAB využívá nové poznatky z oblasti komprese a modulace signálu, které dovolují docílit vysokou kvalitu vysílání a hlavně úsporné využití frekvenčního pásma. T-DAB využívá dvě části kmitočtového spektra. První z nich je ve stávajícím třetím televizním pásmu, druhý je situován v pásmu L, cca 1,5Ghz. Do jednoho TV kanálu se vejde min. 24 rozhlasových kanálů rozdělených do 6 bloků. Velmi důležitý je také fakt, že dochází k úspoře elektrické energie. Pro přenos těchto 6-ti bloků stačí jediný vysílač namísto šesti, a to s menším výkonem. Tento způsob vysílání je již naprosto běžný v Dánsku, Švédsku, Německu a dalších zemích.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .