Mapujeme regiony I. – Olomoucký kraj

radiotv22RadioTV dnes zahajuje nový seriál reportáží o rozhlasovém trhu v Česku. Každé úterý se budeme věnovat historii a současné situaci rozhlasového vysílání v jednom kraji. Dnešní první díl je věnován Olomouckému kraji, pořadí dalších krajů zatím nebudeme prozrazovat, s výjimkou Prahy, kterou si necháme na úplný závěr.

Vysílače v Olomouckém kraji
Frekvence Lokalita ERP kW Stanice
88.1 MHz Jeseník – Praděd (1492 m) 10 Radio Orion
88.7 MHz Jeseník – město (590 m) 0.2 ČRo 2 – Praha
88.7 MHz Lipník n./Bečvou – Helfštýn (377 m) 0.1 ČRo Olomouc
89.3 MHz Bystřice – K. Javorník (856 m) 0.5 Radio Apollo
90.0 MHz Šumperk – Temenice (418 m) 1 Radio Rubi
90.6 MHz Bystřice p./H. – Hostýn (734 m) 0.5 Radio Proglas
91.3 MHz Jeseník – Praděd (1492 m) 20 ČRo 1 – Radiožurnál
92.3 MHz Olomouc – Pohořany (633 m) 5 Radio Haná
92.8 MHz Olomouc – Radíkov (435 m) 0.8 ČRo Olomouc
93.3 MHz Jeseník – Praděd (1492 m) 20 Radio Proglas
94.4 MHz Libina – Bradlo (429 m) 0.5 Radio Hity
95.4 MHz Přerov – silo (210 m) 0.1 Radio Rubi
95.6 MHz Olomouc – Tabulovy vrch (260 m) 0.2 Radio Apollo
96.0 MHz Olomouc – Tabulovy vrch (260 m) 0.5 Radio Hity
96.5 MHz Šumperk – Kolšov (383 m) 1 Kiss Morava
97.1 MHz Olomouc – Pohořany (633 m) 5 Radio Rubi
97.9 MHz Hranice – město (??? m) 0.1 Radio Čas
98.2 MHz Jeseník – Praděd (1492 m) 20 ČRo 3 – Vltava
98.6 MHz Přerov – silo (210 m) 0.1 Radio Haná
99.3 MHz Jeseník – Praděd (1492 m) 10 Evropa 2 – Morava
100.2 MHz Prostějov – Drľovice (225 m) 0.1 Radio Haná
100.9 MHz Jeseník – Praděd (1492 m) 12.5 Radio Impuls
102.8 MHz Prostějov – město (218 m) 0.1 Radio Hity
104.3 MHz Jeseník – Praděd (1492 m) 20 Frekvence 1
105.3 MHz Přerov – silo (210 m) 0.1 Radio Hity
105.6 MHz Olomouc – Pohořany (633 m) 0.5 BBC World Service
106.1 MHz Olomouc – Tesco (214 m) 0.1 Kiss Morava
106.8 MHz Jeseník – Praděd (1492 m) 20 ČRo Olomouc
107.2 MHz Olomouc – Pohořany (633 m) 0.5 ČRo 2 – Praha

Historie

Přestože uničovské Radio Rubi (Radio Uničov Baví Informuje) získalo licenci podle svých internetových stránek „jako vůbec první soukromá stanice v tehdejším Československu v roce 1991,“ jako první zahájilo vysílání na Olomoucku v roce 1992 Radio Haná. Rubi jej následovalo po několika měsících „až po legislativním schválení volných frekvencí pro soukromé vysílání v únoru roku 1993.“ Vývoj v regionu v následujících letech poznamenaly také zlínské stanice AZ Rádio a Publikum. V roce 1996 zahájilo vysílání Radio Pro, které nejdříve vysílalo z horských Králíků pro všechny a zároveň nikoho a v roce 1999 překoordinovalo svůj vysílač pod novým názvem Radio Hity na střední Moravu.

V druhé polovině devadesátých let si značnou část Olomoučanů získalo opavské Rádio Attack!, které pokrývalo celý kraj z Pradědu. Po své transformaci se jako Evropa 2 v roce 2000 dokonce přemístilo přímo do Olomouce, ale podobných výsledků už nikdy nedosáhlo. Poslední novinkou je v Olomouci samostatné studio Radia Apollo, které vzniklo v loňském roce.

Domácí rádia

Olomoucký kraj v současnosti považují za svou domovinu tři komerční stanice a jedna veřejnoprávní. Všechny místní soukromé stanice jsou stoprocentně ovládány místními broadcastery, žádná z velkých sítí dosud na Olomoucku rádio nepostavila. Radio Rubi má jako jediné sídlo mimo krajské město, stanice Josefa Hejla sídlí v Uničově. Radio Haná Pavla Foretníka má hlavní stan na olomouckém Dolním náměstí, nejmladší Radio Hity Josefa Podstaty sídlí v Olomouci na Horním náměstí, odkud vysílá také lokální studio Českého rozhlasu.

Rádia s místním vysílačem

Mimo domácích a celoplošných stanic má vysílač na území olomouckého kraje v současnosti pět rádií. Jedná se v první řadě o ostravský Orion a brněnský Proglas, které z vysílače Jeseník – Praděd pokrývají téměř celý region, a valašskomeziříčské Apollo, které region zásobuje signálem z vysílače Bystřice – Hostýn a navíc má lokální dokrývač přímo v Olomouci. Ostravský Kiss Morava vysílá třetí rok na Šumpersku a na jaře získal stowattový kmitočet v Olomouci. Radio Čas získalo na jaře stejně slabou frekvenci v Hranicích, ale brousí si zuby na Olomouc.

Rádia z okolí

Olomoucký kraj díky své poloze uprostřed Moravy a rovinatému terénu nabízí navíc příjem řady stanic z okolí. Dlouhodobou tradici má zde poslech zlínských rádií Kiss Publikum a AZ Radio, na severu regionu lze naladit ostravský Helax a Hey!, na západě Černou Horu a Radio OK z Hradce Králové a nečekaně dobré příjmové podmínky má přímo v Olomouci břeclavské Radio Jih. Kromě toho lze na značné části kraje dobře naladit regionální studia z Ostravy, Brna, Hradce Králové a Pardubic.

Program

Tři místní stanice se v základním programovém schématu nijak zásadně neliší, jde o typické hudebně-informační stanice, jaké známe z ostatních krajů. Rozdíly ovšem nalezneme ve formátu hudby a obalu stanice.

Radio Rubi je dlouhodobě vnímáno jako „diskotékové rádio“ a vysílá formát oscilující mezi AC a Hot AC. Jeho výsledky kulminovaly v době, kdy program vedl Marek Berger, od té doby klesají. Jeho vliv je největší na cílové skupině 20-39 let a ve středně velkých městech s 20-50 tisíci obyvateli.

Radio Haná s formátem Soft AC je nejkonzervativnější stanicí regionu, v jeho programu dochází ke změnám jen výjimečně, stagnuje hudební obal a moderátoři plní dosud také funkci zprávařů. Haná slaví největší úspěchy na cílové skupině 40-59 let v obcích s 1-5 tisíci obyvateli a stejně jako Rubi na středně velkých městech.

Radio Hity jako nejmladší stanice v regionu působí také nejdynamičtěji, moderní zvukový obal doprovází hudební formát Hot AC. Radio Hity má jasnou cílovou skupinu – nejvíce příznivců nachází na cílové skupině 12-29 let přímo v Olomouci. V obcích pod 20 tisíc obyvatel a ve věkové skupině nad 30 let je jeho poslechovost neměřitelná.

Radio Apollo coby nejvlivnější stanice z okolí nabízí tzv. blaníkovský formát a se značným podílem country a české muziky konkuruje nejvíce Radiu Haná. Stejnou funkci obstarává na severovýchodě regionu Radio Čas. Orion přináší AC formát, se kterým jde po krku Rubi a Hity se musí vyrovnávat se silně hitovým formátem Kiss Morava. Jinde úspěšný rockový formát nabízí jako jediné zlínské AZ Radio, ale ve výsledcích se to neprojevuje.

Promotion

Dlouhodobé lokální jedničky Rubi a Haná v posledních letech promotion poměrně zanedbávají, nejvíce jsou na ulicích vidět mladší rádia Hity a Apollo. „Vidět jsou rozhodně nejvíce Hity, ale nikdo si nedokázal uvědomit kde a jak nějakou reklamu viděl, určitě tu jezdí auto a snad reklama na tramvajích, ale jistě můžu říct, že mrtvé je rádio Haná a Evropa 2, jako by už nebyly,“ shrnuje stručně pocity z promotion Martin Joukal se svými přáteli z Olomouce. Překvapivý je zejména ústup z pozic v případě Evropy 2, která byla před několika lety na Olomoucku vidět velmi dobře.

Výsledky

Následující graf ukazuje výsledky týdenní poslechovosti rádií v Olomouckém kraji, červeně jsou zobrazeny poslední výsledky Mediaprojekt I.-II.Q 2003 (GfK a Medián), oranžově a žlutě výsledky staré dva a tři roky (GfK, STEM/MARK a TNSF). Srovnání se staršími daty není statisticky zcela korektní, protože byla změněna metodiky průzkumu a výsledky přepočítány podle nového sčítání lidu.

Týdenní poslechovost v Olomouckém kraji

Olomoucký kraj je, co se poslechovosti týče, českým unikátem. Přes velmi slušnou nabídku lokálních a regionálních stanic, zde odjakživa kralovala celoplošná rádia, kterým výjimečně dokázalo konkurovat jen Radio Rubi. To ovšem v posledních dvou letech vyklidilo pozice, takže o místa na bedně se přetahuje Radiožurnál s Impulsem a F1. Přes úctyhodné pokrytí zde nikdy neprorazil ostravský Orion a výsledkově se nedaří ani Radiu Hity. Svou pozici si pomalu, ale jistě buduje Radio Apollo, které loni v Olomouci zřídilo vlastní studio.

Budoucnost

Co čeká Olomoucko v dalších letech? V první řadě plnohodnotný vstup Radia Čas. Stanice, která postupně ovládla Ostravsko, Slezsko a Valašsko, v současnosti vstoupila na zlínský trh a na stole RRTV leží její žádost o dokrývač v Olomouci. Pakliže ji Rada posvětí, bude to znamenat poplach, pro rádia Apollo a Haná, na jejichž posluchače Čas zaútočí svým osvědčeným programem a masivními promoakcemi.

V řadě druhé Olomoucko čeká spojování místních malých provozovatelů s většími sítěmi. O tom, že by zdejší trh dlouhodobě uživil čtyři samostatné malé vlastníky, si tito mohou nechat jen zdát. Pokud se nespojí s někým silnějším, ostatní je převálcují. První vlaštovky symbolizuje nástup Kiss Morava a Radio Čas na sebe nenechá dlouho čekat…

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .