Léto 2009 v českém éteru

leto09AKTUALIZOVÁNO V 13:55 – Okurková sezóna se rozbíhá. Zatímco televize oprašují po roce své archivy, rozhlasové stanice tak úplně volno nemají. Někteří moderátoři sice na nějakou dovolenou zajedou, přesto se většina rádií rozjíždí za posluchači a představuje se na různých akcích či festivalech. Přinášíme slibovaný přehled letních akcí českých rádií.

V rámci každoročního putování letním éterem vás i letos seznámíme se zajímavými letními soutěžemi, které se dostávají na vlny českého rozhlasového éteru. Ke slovu se ale více než kdy jindy dostávají také off-air akce. Na nich vysilatelé připravují buď vlastní program nebo propagují svou značku v rámci zaběhnutého festivalu. Přehled akcí nabízíme podle abecedního pořádku. V úvodu Vás seznámíme s již zveřejněnými aktualitami.

V přehledu se vyskytují ta rádia, která reagovala na e-mail. Ještě jednou všem srdečně děkuji za spolupráci. Pokud budou chtít i další rádia zveřejnit přehled svých akcí, mohou tak učinit na e-mailové adrese petera@radiotv.cz. Pokud kliknete na malé logo u jednotlivých stanic, zobrazí se plakát s vybranou akcí.


Rádio Zlín dává k lepšímu letní hity, slogan „Ještě lepší léto“ se objevuje několikrát v hodině. Partnerské rádio RockMax vsází především na své webové stránky, jejichž obsah byl nedávno obohacen, zároveň mapuje zajímavé letní festivaly. Ty bude mapovat také RockZone 105,9FM. Samostatný program ovšem nepřipravuje. Rádio Impuls toto léto hledá úsměvy po celé zemi, posluchači fotografují zajímavé momenty, v nichž se skrývá úsměv. Veřejnoprávní ČRo 1 Radiožurnál i letos vysílá česky z Jadranu. Velké množství turistů zajisté bohaté vysílání v češtině ocení. Kromě toho připravuje ve svém vysílání speciál Po Česku, vždy o víkendu v 13.10 provede Václav Žmolík českými hrady a zámky, počátkem července se navíc bude věnovat Filmovému festivalu v Karlových Varech – pořad Filmžurnál. Kiss 98 láká na Michala Davida a české exkluzivní pobyty s autem zdarma, regionální Kiss rádia vsází na akci „Za 3 songy k moři„. No a konečně rádio Krokodýl oslavuje své patnáctiny tím, že rozdá 600 tisíc korun, navíc do ulic vysílá své hlídky, jež upozorňují řidiče na dodržování předepsané rychlosti.


letoceskyRádio Blaník ve svém letním schématu nepřekvapí novou akcí, hra Hezky česky celé léto po loňském úspěchu u posluchačů brázdí program i letos. Pokud zazní tři české písničky za sebou, dostane soutěžící tři tisíce korun. Zazní-li další čtvrtá česká melodie, posluchač na lince vyhrává rodinnou dovolenou u moře. Rádio Blaník ale vyjíždí i do různých míst krajů, přehled více než 10 akcí najdete na webu stanice. Na slavnostech rádia Blaník vystoupí například Petra Janů, Vladimír Hron či Petr Vágner.

Country radio.gifCountry rádio hledá společně s posluchači zajímavá místa po celé Evropě. Každé pondělí uslyší posluchači několik indicií, kdo první najde hledané místo, vyhraje zájezd právě do oné destinace. Indicie se ve vysílání objeví vždy mezi 9. a 14.hodinou, posléze je vyhlášen vítěz, Country rádio rozdává celkem 9 zájezdů.

city_muzi_zenyRádio City pokračuje v tradici – „Muži versus ženy„. Každý týden se hraje o leteckou dovolenou v hotelu u moře. Dále pořádá pražské rádio „Léto hereckých osobností„. Stačí zodpovědět soutěžní otázku, mít štěstí při losování a vyhrát 2 vstupenky na některé z představení. Tento týden se hraje například o představení Dámská šatna. Navíc Rádio City zve na koncert U2 do Berlína, v týdnu od 6.července se hraje denně o dva lístky, výherním signálem je jejich píseň.

cas-logo.jpgRádio Čas vyjíždí do volných dnů se sloganem „Léto na Moravě„. Každou hodinu v rámci rubriky „Bezva tipy“ seznamuje rádio se zajímavými místy či akcemi, které se právě konají. Kromě brněnské mutace probíhá také prázdninová soutěž o navigace. V rámci každé hodiny je připraven (kromě klasických hitů) také jeden opravdu velký letní song (od intepretů jako Dr.Alban, Ace of Base, DJ Bobo a další) – pravidelně okolo 45.minuty v hodině (rubrika Svěží letní hity). České a slovenské hity zůstávají, důkazem je „Božský týden s Karlem Gottem“ (od 7. do 14.července), kromě jeho písní jsou připraveny zajímavosti ze života a s tím spojené soutěže. Rádio je rovněž partnerem několika moravských poutí, kompletní seznam jde k dispozici zde

ČESKÝ ROZHLAS – REGIONÁLNÍ STANICE

cro_hradec_kralovec_letoHRADEC KRÁLOVÉ – Lidé z rozhlasu na východě Čech se vydávají na pravidelné letní výjezdy na koupaliště. „Léto na rozhlasové vlně“ se nese ve znamení putování a poznávání. Posluchači mají tradičně možnost soutěžit o ceny, soutěže se týkají poznávání hradů a zámků kraje, mystika nechybí, vše je doprovázeno sloganem „Od brány k bráně„. Letní servis se zastavuje na koupalištích, v ordinacích ale i na dalších zajímavých místech. K létu neodmyslitelně také patří cestování, nedělní dopoledne se nese ve znamení pořadu „Všude dobře…“. Letní program je opravdu nabitý – dále uslyší lidé unikátní cyklus věnovaný Zuzaně Navarové, srpen nabídne 20.výročí od pádu komunismu. A to stále není vše.

rozhlas_olomoucOLOMOUC – I v Olomouci a okolí se věrní posluchači mohou těšit na několik zajímavých letních akcí. Během celého července běží soutěž „Rozhlas je Canon„, v pracovní dny rozdává rozhlas dva digitální fotoaparáty. Kompletní pravidla najdete na webu Rozhlasu. Plakát k akci můžete vidět, pokud kliknete na ikonku o ČRo Olomouc (vpravo). Srpen je zasvěcen akci „Chyťte štěně„, v ní se hraje o 4 pivní štěňata. Přes prázdniny se do éteru dostává knižní soutěž „Křížem krážem„.

ostravaOSTRAVA – Zde už tradičně nesmí chybět soutěž Křížem krajem, jedná se o akci spojenou s turistikou a cyklistikou. V informačních centrech jsou připraveny soutěžní karty, na něž se sbírají razítka z různých míst (například frýdecko-místecký zámek). Vítěz získá zájezdy, outdoorové vybavení a další ceny. Ve vysílání se objevuje stejnojmenná rubrika každý všední den od 9:15 a v neděli od 8:30.

cro_pardubicePARDUBICE – Zdejší regionální studio šetří síly především na podzimní měsíce. Programové schéma projde obměnou, posluchači se mohou těšit na projekt většího rozsahu – Osobnost Pardubického kraje po roce 1989, touto formou chce studio oslavit dvacetileté výročí od Sametové revoluce. Komornější léto přinese akce spíše v srpnu a září. Rádi o nich budeme informovat později.

regina_karlinskeletoREGINA – Stěžejní akcí je Karlínské filmové léto. Milovníci filmu se mohou těšit na překrásné prostředí zahrady Národního domu v Karlíně, promítat se budou nové filmy, zhlédnout můžete české i zahraniční tituly. Malostranské filmové léto je pak dalším filmovým projektem. Do třetice se nabízí „Koukej plavat na 92,6„. Reportáž z loňské plavecké soutěže najdete přímo na webu Rozhlasu. V průběhu prázdnin probíhá závod na 92,6 metrů. Závodník s nejlepším časem vyhrává cenu (loni to byl letecký zájezd).

cernahoraČerná Hora plánuje podporu některých z festivalů, nejbližším je Rock for People (4.-6.7.). To vše v rámci „Víc muziky Tour 2009„.Rádio propojí své vysílání s festivaly v rámci soutěží o volné vstupenky, chce pokrýt největší východočeské akce a koncerty. Hodinový program „Letní jízda“ se vyskytne na vybraných venkovních koupalištích, Černá Hora tak míří za svými posluchači.

expres-play2.jpgExpres Radio startuje příští týden (7.7.2009) soutěž Toure de Prague. Podle indicií hádají posluchači místo určení hodinek edice Le Toure de France. Právě v tuto dobu běží tradiční francouzský cyklistický závod Le Toure de France. Po celý červenec mohou lidé různá místa hledat, první „objevitel“ dostává kromě hodinek také dres a další dárky. 16.7. startuje nová klubová noc v klubu Phenomen – jednou za měsíc se můžete setkat s moderátory Expresu. Každý všední večer bude zaměřen na Latino hudbu, každé úterý pokračuje mezi devátou a jedenáctou večerní i reggae speciál s Admirálem Kolíbadlem.

hana-logo.jpgsexyletoRádio Haná chce dopřát svým posluchačům především tradiční servis. V rámci vysílání nebudou chybět informace o počasí v oblíbených turistických destinacích (Řecko, Španělsko, Chorvatsko či Tatry). Současné dává k dobru informace o mýtném na zahraničních cestách nebo o cenách dálničních známek. K dispozici je i přehled změn jízdních řádů MHD a vlaků nebo otevíracích dobách institucí. Informace Letního servisu Rádia Haná uslyšíte denně v 10:51, 14:51 nebo 17:51. Jako bonbón jsou základní fráze řečtiny, italštiny, španělštiny i chorvatštiny. Zájezdy na poslední chvíli se nabízí v 11:40 a 13:50.
Partnerské Rádio Rubi se převléklo do sexy hávu, i letos jsou prázdninové měsíce ve znamení Sexy léta. V hodině zazní letní jingly, i playlistu dozná změn – obohatí jej letní velké hity. V jednání jsou i některé off-air akce.

Helax150.jpgRádio Helax bude „kalit“, v regionu severní Moravy je připraveno deset akcí v rámci Summer Extaze. Nejblíže se koná v sobotu 4.července opavská Extáze. Známí DJs budou ale návštěvníky bavit i na dalších akcích, video najdete na webu. „DJs rádia Helax, zvuk, kterým se obvykle budí mrtvoly, posílené světlo a spousta dalších speciálních efektů. Plus výběr nejlepších aktuálních hudebních hitů i provařených pecek, sexy tanečnice, soutěže… klasika v podání Helax – Dance Music Radio,“ prozrazuje rádio na své webu.

hitradioHitrádia rozdávají desítky zájezdů k moři a to po celé léto. Hraje se každé všední ráno, to probíhá odvěký zápas „Muži versus ženy“. Do soutěže se můžete registrovat pomocí SMS, po telefonních linkách v přímém přenosu se určí vítěz. Stále se ještě v některých regionech hraje v soutěži Auto plné peněž, posluchači hádají lokaci kufru s penězi

radiojihRádio Jih provází akcí „Sbal kufry a leť„. Cílovými destinacemi jsou Rudé a Středozemní moře, zájezdy jsou pečlivě ukryty. Po zaznění výherního signálu (troubení parníku) se musí posluchači dovolat co nejrychleji. Od začátku března odcestovalo už přes 500 posluchačů.

Skupina Lagardére Active má opravdu nabitý program. Pojďme se podívat postupně:

bontonRádio Bonton je partnerem festivalu Okoř (22.8.), Letní Letné (19.-31.8.). Posluchači se mohou zapojit do několika soutěží. Asi nejatraktivnější je ta o Dárkový certifikát Žofín Garden, 5000Kč poukaz od firmy Apple anebo lístky na divadelní představení spolku Kašpar. Navíc můžete luxusně posnídat – Snídaně au Gourmand – v hodnotě 5000Kč, i o tuto akci se soutěží. V druhé polovině července je připravena Ladies Night s filmem Vdaná snoubenka (21.7.).

e2_chorvatstinaEvropa 2 projede hned několik festivalů, stává se partnerem několika zajímavých akcí – O2 Sázavafest, Benátská noc, Creamfields, HipHop Camp, HipHop Jam, Vysmáté léto Kadaň, Mácháč a další. Zároveň přináší koncerty Anastacii (16.7.) či Shaggyho (21.7.), tento víkend se ponese právě ve znamení prvně zmíněné interpretky. Pokud Vás potěšil vánoční dárek v podobě webové hry Ranní show, 13.července je připravena další nová hra! Ve vysílání se také nově objevuje místo čínštiny praktičtější chorvatština, obstarávají dvojice Bouček-Šilhánová.

foto_f1Frekvence 1 jde v loňských šlépějích a dává k dobru webovou fotografickou soutěž. Pro vítěze je připraven digitální fotoaparát. Pokračují i další soutěže – hudební k filmu „Piráti na vlnách“ nebo „Vtipnější vyhrává„. Rádio je i partnerem koncertu Leonarda Cohena (29.8.) nebo Českého rodinného festivalu na Lipně (25.7.) a Stodoly Michala Tučného (22.8.). Letenky a ubytování v Paříži, vstup na Fashion Show v Paříži a prohlídku bytu Mme Chanel – výhry k soutěži spojené s filmem „Coco Chanel„. Úpravou prošel i program – Sexy život dostal novou náplň (10:00 sexy téma, 11:00 Tajná láska, 11:30 Hodíme se k sobě, 11:45 Hodíme se k sobě – VIP speciál), noční proud trvá ve všední dny nově až do půlnoci, od desáté hodiny střídá Romantiku blok věnovaný kartám a numerologii, ve studiu jsou s Mírou Michálkem střídavě Ester Vosátková a Jana Skálová).

petrovRádio Petrov vyjíždí za posluchači na diskotéky a koupaliště. Zároveň se podílí na koncertu Hany Zagorové a Petra Rezka na Špilberku na konci srpna, před prázdninami podpořilo rádio koncert Boney M (v Břeclavi), chystá se podpořit i první ročník folkového festivalu Jam na Dářku. V éteru se připravuje soutěž „Prázdniny s českými písničkami„, ve hře je spousta alb českých interpretů, každý týden přijde na řadu jeden, v rámci akce se chystají i tzv. „Best of týdny„. Každý den se bude hrát o jiná alba hitů. Dočkají se i příznivci festivalů, mohou vyhrát lístky na některou z akcí.

radio1Radio 1 přichází s Festivalovým létem. Ke slovu se dostává Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech (3.-11.července.). Přímo v Thermálu je připravena „Radio 1 You Tube Lounge„, zde si mohou návštěvníci mezi projekcemi filmů oddechnout. S programem je připraven i klub Aeroport. S festivaly jsou neodmyslitelně spjaty i soutěže. Přehled najdete na stránkách rádia, posluchači mohou ve vysílání vyhrát možnost akreditace na jednotlivé festivaly, některé ze živých vystoupení pak nabídne dokonce i vysílání (například Orka v rámci United Islands).


AKTUALIZOVÁNO

ČESKÝ ROZHLAS – REGIONTuristické létocro_region a tradiční oslava narozenin rádia – dvě akce spojené s regionálním studiem Českého rozhlasu Region. Prázdninové vysílání se nese ve znamení turistiky, posluchačům jsou servírovány tipy na výlety, informace o turistických trasách či speciální vydání Pochoutek (trampská jídla – od ohně a grilu). Průvodcem je opět oblíbená dvojice Naďa Konvalinková a Patrik Rozehnal. Každou sobotu se navíc můžete vydat na pěší túru a poznat tak krásy středních Čech. Na výlety vyráží moderátoři, redaktoři či další pracovníci. Přizváni byli i odborníci z Českého klubu turistů. Rozpis najdete na webu. K tomu všemu jsou připraveny soutěže o outdoorové vybavení. Na poslední prázdninovou sobotu (29.srpna) se už pečlivě připravují narozeniny. Oslava vypukne v jednu hodinu odpoledne, poblahopřát přijdou známé osobnosti (například Petr Spálený), těší se ale i moderátoři (Jan Rosák, Eduard Hrubeš, Naďa Konvalinková či Kateřina Cajthamlová). Vstup na akci je zdarma, navíc ve spolupráci s Českými drahami budou vypravovány speciální vlaky. Jízdní řád bude k dispozici na webu stanice a zastávkách vlaků (nejpozději 14 dní před konáním akce).


foto: Martin Petera

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .