E2 i Bonton vyrukují na podzim s webovými rádii

bonton_e2ROZHOVOR – V dnešním rozhovoru vyzpovídáme hned dva programové ředitele. Nejprve si budeme povídat s paní ředitelkou Rádia Bonton Markétou Herfortovou, následně nás čeká rozprava s Petrem Vladykou. Letošní podzim se patrně ponese ve znamení webových rádií, Evropa 2 navíc vyrukuje s novým zvukovým obalem. Rádio Bonton pak chce posílit metropolitní zpravodajství, přinese i Horečku páteční noci.

Tentokrát jsme k rozhovoru pozvali dva ředitele rádií patřící pod křídla skupiny Lagardére Active ČR. Rádio Bonton vysílá v současné podobě něco málo přes tři roky, v březnu 2006 se českým éter dočkal znovuoživení značky Rádio Bonton. Zaměřuje se na posluchače ve věku 24-42 let a hraje převážně pop-rock. To Evropa 2 z počátku vysílala jen na omezeném území. V dnešní době se jedná o nejúspěšnější síťové rádio v České republice.  Hlavní cílovou skupinou jsou lidé o něco mladší (zhruba 12-39 let).

Markéta Herfortová (Rádio Bonton):
Pravidelně se ucházíme o nové kmitočty, zatím neúspěšně… Každopádně se nevzdáváme!

herfortovaProgramová ředitelka Markéta Herfortová působí v Rádiu Bonton prakticky od začátku. Bonton řídí po programové stránce od března 2006, kdy se Bonton vrátil zpět ke svému názvu, před rokem 2006 v éteru působil pod značkou Radia DeeJay. Paní Herfortová dříve pracovala i v Sony BMG.

RadioTV: Doslechl jsem se, že rádio Bonton připravuje od podzimu pro své posluchače řadu novinek. Přibližte nám je prosím. Na co nového se od září můžeme na vlnách rádia Bonton těšit?

S novou sezónou přichází Bonton s posíleným metropolitním servisem. Během celého dne od nás posluchači dostanou maximální množství informaci a tipů z metropole, tématicky rozdělených do jednotlivých částí dne. Ranní vysílání usnadní vstup do nového dne aktuálními informacemi o počasí a dopravě v Praze a to také živě přímo z pražských ulic, během dne budou tyto doplněny kulturními, společenskými i komunálními tipy a informacemi.

Další novinkou je „Horečka páteční noci“. Každý pátek od 20:00 se na 99,7 rozjede ta nejlepší párty na páteční večer – čtyři hodiny plné hitů 80, a 90. let, tipů na víkendové akce a rozhovory se zajímavými osobnostmi.

RadioTV: V rádiu Bonton dochází poměrně často k obměně moderátorského týmu. Odešel například Martin Vašíček. Jsou v plánu další změny v dohledné době? Navíc jste výrazně zredukovali počet členů moderátorského týmu. Je to důsledek ekonomické krize, nebo není poptávka po mluveném slově?

Na Bontonu rozhodně nedochází k častým změnám nebo dokonce k redukci moderátorského týmu, naopak si troufám říct, že náš tým je velmi stabilní. Za poslední rok nás opustil pouze Martin Vašíček a Hanka Koutná omezila své působení na Bontonu pouze na přípravu pravidelného filmového pořadu Bontongraf, ale pouze z důvodu mateřské dovolené.

Co se týče mluveného slova, Bonton je hudební rádio, takže se primárně soustředíme na dokonale vyladěný proud hudby, kvůli které nás naši posluchači také ladí.

RadioTV: Zatím neprovozujete žádné internetové rádio. Jaké aktivity chystáte ve spojení s webovou prezentací? Myslíte si, že by posluchači například ocenili rádio hrající devadesátky? Stačilo by například převzít jedno z webrádií na radio.lide.cz a změnit identifikační ident. Posílilo by to značku rádia Bonton?

Dobře si uvědomujeme si, že naši posluchači jsou aktivními a zdatnými uživateli internetu, proto na podzim chystáme i novinky v této oblasti. Zatím však mohu prozradit pouze to, že mimo nového webového streamu, se dočkají zaregistrovaní uživatelé speciálního věrnostního programu. Nově najdete Bonton na facebooku, twitteru a Kouli.cz.

RadioTV: Rádio Bonton se snaží expandovat i do jiných regionů, než ve kterých momentálně vysílá. Kde všude byste rádi vysílali? Jaká je podle Vás šance, že uspějete se ziskem dalších kmitočtů?

Pravidelně se ucházíme o nové kmitočty, ale bohužel zatím neúspěšně. Předchozí zkušenosti z veřejných slyšení RRTV mě nevedou k velkému očekávání, ale třeba budu překvapená. Každopádně se nevzdáváme! Primárně bychom rádi posíli v J, S a Z Čechách.

Srdečně Vám, paní ředitelko, děkujeme za rozhovor a přejeme úspěšnou sezónu.

Přečtěte si více o rádiu Bonton:
Radio Bonton upravilo zvukový obal
Radio Bonton je po třech letech zpátky a hraje poprock


Petr Vladyka (Evropa 2):
Ranní show Evropy 2 je bezesporu jedním ze zásadních hráčů v českém éteru.

vladykaŘeditel nejposlouchanějšího rádia pro mladé v České republice, Petr Vladyka (34), působí v tomto rádiu od roku 2004. Předtím působil například ve vydavatelství Universal Music.

RadioTV: Co nového si Evropa 2 přichystala pro své posluchače do nadcházející podzimní sezóny? Připravujete nové programové prvky či  moderátorské posily?

Vzhledem k tomu, že do začátku podzimní sezóny ještě zbývá pár dní a čert ani konkurence nikdy nespí, nebudu, s dovolením, zcela konkrétní, nicméně posluchači Evropy 2 se několika změn dočkají… První změnou je rozšíření moderátorského týmu, od kterého si slibujeme „osvěžení“ vysílání v podobě nového „holčičího“ hlasu. Druhým novým prvkem bude soutěž, středně- až dlouhodobý koncept, který (trpělivým) posluchačům opakovaně nabídne nejatraktivnější možnou cenu – hotové peníze. Třetí, a to nejspíš nejzásadnější, novou věcí v našem vysílání, je kompletní nový zvukový obal, který podle našich poznatků a zkušeností bezezbytku odpovídá aktuálním zvukovým, hudebním i marketingovým trendům. Na naši novou zvukovou kolekci, která je vyrobena „in house“, jsme opravdu hrdí!

RadioTV: V září vyrukuje web Evropy 2 s novým webrádiem „Vyndej to!“. Sdělte nám prosím bližší informace k tomuto projektu. Od kdy jej budeme moci naladit?

Webový stream „Vyndej to!“ spustíme prostřednictvím stránek www.evropa2.cz 1. září 2009. Celý koncept je založen na claimu „Pošli své demo a machruj, že tě hraje Evropa 2“ a jeho princip je velmi jednoduchý – posluchači-muzikanti nám zasílají svá hudební dílka (v definovaném formátu), která jsou následně zařazena do vysílání streamu „Vyndej to!“. Tento webový stream je tak svým způsobem založen na principu „user generated content“, což je jeden z dalších kroků Evropy 2 směrem k tomu, abychom byli co možná nejblíže novým, digitálním technologiím…

RadioTV: Vaše stanice kompletně zrušila odpolední zpravodajství. Myslíte si, že mladí lidé (resp.cílová skupina E2) nepotřebují ke svému životu informace? Nevrátí se informace zpět do vysílání? Vždyť v současné době je zpravodajství připravováno pouze mezi 6. a 9. hodinou ranní.

Zpravodajství jako takové Evropa 2 vysílá každý všední den skutečně pouze mezi 6. a 9. hodinou ranní, nicméně vzhledem k tomu, že primárně ani sekundárně nejsme „zpravodajskou“ stanicí, věřím, že tento objem „čistokrevného zpravodajství“ je dostačující. Co se týče informací relevantních pro naši cílovku, jsem si téměř jistý, že bez ohledu na absenci zpravodajského (mini)bloku „v celou“ naši posluchači ve smyslu informací dostávají napříč celým dnem to, co potřebují.

RadioTV: Po relativně krátké době skončilo odpolední MaXXimum dobrých zpráv E2 s hercem senegalského původu Paulo Nanque. Co vedlo k jeho zrušení? Posluchače neoslovil jeho nezvyklý projev?

Důvodů ke zrušení tohoto prvku bylo více, ale přiznávám, že polarizované názory na Paulovy „zprávy“ byly jedním z rozhodujících faktorů.

RadioTV: K vlajkové lodi rádia E2 patří Ranní show Leoše Mareše, Patrika Hezuckého a Lucie Šilhánové. Jaká je vlastně poslechovost tohoto formátu?

Podle výsledků posledního RadioProjektu poslouchá naši Ranní show s uvedeným moderátorským týmem 614 tisíc posluchačů denně.

RadioTV: Před rokem se spekulovalo o konci tohoto pořadu. Pohybovalo se tvrzení v rovině spekulací nebo jste zvažovali možnost zrušení? Jak dlouho jej budeme moci na vlnách E2 ještě slýchat? Dokážete si vůbec náhradu tohoto pořadu představit?

Tahle branže je podobných nepřejících spekulací bohužel plná, takže mě ani nepřekvapuje, že se jejich terčem pravidelně stává i naše Ranní show… Na druhé straně ale z podobných signálů usuzuji, že Ranní show Evropy 2 je bezesporu jedním ze zásadních hráčů v českém éteru… Leoš Mareš a spol. jsou bez diskuse unikátním fenoménem napříč celým českým éterem, čili případné zrušení našeho ranního drajvu je naprosto absurdní představa. Co se týče životnosti Ranní show Evropy 2, říkám upřímně, že ji nijak přesněji odhadnout nedovedu, ale dokud budou Leoš, Patrik a Lucie „národ“ bavit tak, jako je tomu doposud, nemám o budoucnost naší Ranní show nejmenší obavu.

I Vám, pane řediteli, děkujeme za Váš čas.

Další rozhovory uveřejníme na webu RadioTV opět v příštím týdnu, na řadu se dostanou v úterý. Pondělí je tradičně na našem serveru věnováno světu digitalizace.


Tento týden jste si už mohli přečíst:
Martin Maďarka:Nové webovky přinesou benefit v podobě hudební databáze všech songů… a hlavně překlad do češtiny
Marek Berger:Dokud nebude jasná koncepce rozdělování kmitočtů, bude se éter nesmyslně zahušťovat
Miroslav Škoda:Když máte obavy, nikdy nic nezměníte.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .