Demeterová: Kdo má zájem nás poslouchat, tak pro to něco udělá

radiotv22Už rok existuje čistě internetové romské rádio. Je to velmi profesionální projekt, kterému šéfuje Iveta Demeterová, šéfredaktorka Radia Rota. Sešli jsme se v sídle stanice, v centru Prahy, a podebatovali o minulosti, současnosti a budoucnosti rádia.

Co bylo impulsem, aby vzniklo české internetové romské rádio – Radio Rota?

S první myšlenkou přišel Ivan Veselý, který se jako romský aktivista po roce 1989 angažoval ve věcech Romů. V roce 1996 začal uvažovat o tom, že by mohlo vzniknout romské rádio. A aby mohlo vzniknout internetové rádio, tak dal dohromady žurnalistický kurs na Vyšší škole publicistiky v Praze. Tam bylo přijato patnáct lidí, kde se třičtvrtě roku školilo…

Kurs byl speciálně pro Romy?

Ano, byl speciálně pro Romy.

Povídejte, jak to bylo dál…

Na kursu bylo dvojí zaměření – do televize a do rozhlasu. Z kursu vzešel, pro zajímavost, i pan Samko, který je nyní v České televizi (čte zprávy v Dobrém ránu – pozn. aut.). Někteří nastoupili do Českého rozhlasu. Tam vlastně pracoval i Honza Mišurec, který navštěvoval také tento kurs (nyní působí v Radiu Rota – pozn. aut.). Po ukončení kursu se všichni rozešli. Dávala se dohromady myšlenka tohoto rádia a sháněly se hlavně peníze. Pak nějaké místo, aby se to dalo realizovat, technické zázemí a hlavně lidi. 18. listopadu 2002 jsme zahájili vysílání.

Tak to vám blahopřeji k narozeninám…

Děkujeme. V úterý jsme oslavili rok (rozhovor proběhl 20.11. – pozn. aut.).

Jak vypadá vaše vysílání?

Vysíláme česky, romsky a anglicky. Máme tedy tři jazykové verze. V pondělí jde čeština, ve středu romština a v pátek angličtina. Vyberu něco z programové nabídky. Začínáme zprávami. Ty jdou ve všech třech verzích. Dále v programu jsou zajímavosti o Romech, o čem se mluví, různé komentáře a především hudba.

Jakou hudbu hrajete?

Máme romskou hitparádu, kde jsou nasazováni romští interpreti. Potom je tady etnická hudba, což je hudba z celého světa. Je tu i romský tradiční proud. To je stará romská hudba – cimbály, housle. Další rubrikou je moderní romský proud, což jsou kapely jako Golo čar, Bengas, může být nasazena i Ida Kylarová. Pak je tu i náš výběr, kde nemusí být jen romská hudba. Určitě je hudba tahoun, protože když se řekne romské rádio, tak si jako první představíte tu romskou hudbu.

Upřesněme si ještě vaše vysílací časy…

Vysíláme pondělí, středa a pátek vždy od 14. hodin. Vysílá se předem připravený blok, nevysílá se tedy živě. Když jsme začínali, tak blok trval hodinu až hodinu a půl. Dnes jsou to hodiny čtyři. Nejaktuálnější jsou zprávy a vždy se s nimi začíná. Natáčejí se vlastně pár minut před zahájením vysílání… Jinak všechny pořady jsou k dispozici ve zvukovém archivu kdykoliv ke stažení.

Mohu se zeptat jakým způsobem jsou zprávy zaměřeny?

Zprávy jsou zaměřeny s ohledem na Romy a potom co se týká celé společnosti. Zprávy si děláme sami. Dále máme rubriku Čteme z tisku a do ní vybíráme články týkajících se Romů.

Ještě se vrátím k hudbě. V Chomutově místní Romové měli svůj hodinový pořad v tamním rádiu, v kterém vysílali také tradiční romskou hudbu. Zaslechl jsem však názor, že v takovém to vysílání, aby oslovili současnou mladou generaci, měli spíše hrát hip hop, rap či podobný styl, který je spíše osloví…

Rozumím, hrát to, co chytne mladé lidi. My reagujeme na to, co nám lidé píšou. A píšou všechny věkové kategorie. Denně nám dochází spoustu mailů a my podle toho sestavujeme hudební playlist. Nejlépe to otestujeme ve zmíněné hitparádě. Nasazujeme deset nových písniček, tři vypadávají a ty jsou pak znovu doplněny. Snažíme se to dělat, aby to bylo stylově barevné. A hlasováním se pozná, k čemu ty lidi více inklinují. Třeba úplně klasická hudba – čardáše, cimbál, nemá tolik hlasů. Samozřejmě je více žádán ten modernější styl. Pokud ale jde o pořad Záznamník, což jsou vlastně písničky na přání, tak zde posluchači už vybírají s citem. Pokud někdo blahopřeje starším rodičům, tak je žádaná stará klasická hudba a určitě nechtějí zahrát Golo čar.

Kdo jsou vaši posluchači, jaká je vaše cílová skupina?

Cílová skupina jsou všichni. My bychom samozřejmě chtěli oslovit třeba i Vás, ale měli by nás poslouchat především Romové. Dále si musíme uvědomit, kdo má přístup k internetu.

Právě, není ten internet příliš omezující?

Samozřejmě je, ale je hodně Romů co ten počítač a připojení na internet mají. A kdo skutečně má zájem nás poslouchat, tak pro to něco udělá. Jsou tu třeba internetové kavárny, školy apod. Nás třeba, abych to specifikovala, poslouchají romští asistenti, poradci… Hodně nás poslouchají Romové co odešli do Kanady, Británie, i v Irsku a Německu jsou Romové. Poslouchají nás, protože jsme takovým pojítkem k domovu. Je zajímá co je tady nového, kdo kde vystoupil, co se tady chystá. Třeba právě tihle lidé nám píšou takové ty srdceryvné dopisy. Sice jsou tam, ale pořád doma se cítí tady. I když si někdo myslí, že Romové jsou tady jenom na návštěvě. A těm právě vycházíme vstříc, když posílají vzkazy svým blízkým.

Jak Radio Rota funguje? Kolik máte třeba zaměstnanců?

Pracujeme tady dvě – já a kolegyně. Jinak máme externí spolupracovníky. Pro zajímavost, máme čtyři zvukaře, protože bez nich by to opravdu nešlo.

Prozraďte, co znamená slovo Rota v názvu vašeho rádia?

Rota je loukoťové kolo od vozu, se kterým se kočovalo.

Kdo je vlastníkem Radia Rota?

My spadáme pod občanské sdružení Dženo. A Dženo vlastně provozuje Radio Rota a časopis Gendalos.

A finance Dženo získává od sponzorů, kteří jsou uvedení na vašich internetových stránkách?

Ano. Klasickým způsobem – žádostí o grant. Každý pořad musí být maximálně podložený.

Jak to máte s marketinkem? Vím, nejste klasické rádio, přesto musíte nějakým způsobem dát o sobě vědět, že existujete. Třeba já jsem o vás nevěděl a dozvěděl jsem se o vaší existenci díky agenturním zprávám, jenž denně „projíždím“…

No vidíte… Zavzpomínám. V roce 2001 se konala tisková konference, která oznamovala, že měsíčník Gendalos bude prodáván na novinových stáncích a tam padla zmínka o tom, že se chystá internetové rádio. A v roce 2002, kdy jsme začínali, jsme dávali zprávu do ČTK. Jinak naším hlavním informačním kanálem je klasická šuškanda – ten to řekne někomu a ten dalšímu. Jinak na stránky Džena chodí spousta lidí a tam je odkaz na naše rádio.

Lze říci jakou máte poslechovost?

Jsme evidovaní v Toplistu a tam je evidováno padesát internetových rádií. A my se pohybujeme v tom pořadí na sedmém osmém místě.

Český rozhlas má také pořad pro Romy – Roma vakeren, spolupracujete?

Víme o sobě, ale nespolupracujeme.

Udělali vám nějakou publicitu?

Ano, když jsme začínali, tak si nás pozvali.

Uvažujete o nějaké výměně příspěvků?

Zatím jsme o tom neuvažovali. Ale výměnou jsme tady měli ve studiu z Českého rozhlasu jako hosta paní Polákovou.

Neláká vás terestrické vysílání? Dáte někdy žádost na Radu RTV?

To je všechno o penězích. Uvažujeme o tom. Samozřejmě by bylo příjemnější, aby si nás mohli zapnout na běžném rádiu a ne běhat kvůli počítači.

Sdělíte časový horizont, kdy tu žádost podáte?

Chtěli bychom do dvou tří let. Víc k tomu neřeknu.

První by byla Praha?

Nevím, tak dalece o tom nepřemýšlíme. Uvidíme, co se s tím dá dělat.

Tak jinak. Uvažujete o rozšíření Radia Rota do jiných zemí v Evropě?

V plánu je Slovensko, Maďarsko a Ukrajina. Ale zase, to má na starost pan Veselý.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .