Co je jádrem sporu dvou brněnských rozhlasových stanic?

radio-r-brnoAKTUALIZACE – Na českém trhu se rodí kuriózní spor. Studentské Rádio R, které působí v rámci brněnské Masarykovy univerzity se veřejně ohradilo vůči terestrické licencované stanici shodného názvu, která působí v oblasti Brno-východ. Obě strany používají tentýž název, vzájemně ale nespolupracují. Jeden má licenci, ale nemá relevantní web ani vysílání přes internet. Druhý má obojí, ale nemá licenci. Oč tedy ve sporu jde?

“Není Erko jako Erko“

Obě strany se přou o to, kdo má na označení svého rádia písmenem „R“ morální právo. Studentské rádio Masarykovy univerzity, které začalo využívat název Rádio R jako první, trvá na přejmenování své konkurence, k čemuž chce podniknout i patřičné kroky. Provozovatel terestrického Rádia R František Krpenský zas tvrdí, že učinil druhé straně nabídku ke vzájemné spolupráci, ze které by mohla profitovat. Svoji malou stanici pojmenoval názvem „R“ čistě náhodně – písmeno má symbolizovat mikroregion Rokytnice, pro který toto rádio vysílá.

O projektu Františka Krpenského nedávno informoval server RadioTV.cz v exkluzivním článku, v němž jsme přinesli informace, které získal redaktor Jakub Bouček v osobním rozhovoru s Františkem Krpenským. Toto rádio je v mnoha směrech unikátní. Jde o první komunitní stanici, která získala pro svůj provoz oficiální terestrickou licenci od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Dalším unikátem je, že rádio vysílá jen pro několik stovek posluchačů ve třech obcích. A v neposlední řadě je unikátem i samotné financování projektu.

Financování z měsíční výplaty majitele

Rádio R vysílá ze soukromého rodinného domu v obci Mokrá-Horákov, a v plné výši jej dotuje majitel a vlastník licence František Krpenský ze své měsíční výplaty, kterou vydělá jako interní zaměstnanec jedné z českých televizních stanic. Provozní rozpočet rádia činí necelých 20 tisíc korun měsíčně, a zahrnuje především poplatky autorským organizacím a náklady na energie. Peníze na provoz mají v budoucnu zajistit částečně i starostové a obyvatelé pokrytých obcí – pochopitelně na dobrovolné bázi.

Naproti tomu, i provoz studentského Rádia R v rámci Masarykovy univerzity funguje na dobrovolném principu. Peníze na základní vybavení a zahájení provozu získalo díky finanční podpoře z projektu Inovace výuky na FSS MU – Katedra žurnalistiky, podpořeného z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost Evropského sociálního fondu. I provoz tohoto rádia ale zajišťují studenti a obslužný personál dobrovolně bez nároků na honorář. Celý spor dvou znesvářených stran tím dostává zcela nový rozměr.

PŘEČTĚTE SI: Nejmenší rádio v Česku měří poslechovost v hospodě

radior_pokrytiTeoretické pokrytí terestrického Rádia R, zdroj: Rada pro rozhlasové a televizní vysílání

Posluchačský potenciál není nejdůležitější

Komerční potenciál obou stanic přitom čítá jen stovky potenciálních posluchačů. Terestrické Rádio R s pokrytím tří malých obcí na Brněnsku může být jen stěží někdy ziskové z reklamy. Sám majitel František Krpenský se netají, že zdroje pro dotování stanice má omezené, a pokud se nepodaří nalézt dodatečné příjmy u obyvatelů dotčených obcí, dříve nebo později bude mít jeho rádio existenční problémy.

Potenciál studentského Rádia R přitom není výrazně vyšší. Jde jen o jednu z mnoha stanic dostupných přes internet, kterou musí posluchač cíleně hledat, aby ji vůbec mohl poslouchat. Počet posluchačů je tedy omezen velikostí studentské komunity na Masarykově univerzitě, ochotou této komunity své rádio dobrovolně podporovat a poslouchat. V obou případech se tedy nedá předpokládat výrazný potenciál ze strany zadavatelů reklamy.

Masarykova univerzita požádala o registraci ochranné známky

Masarykova univerzita si chce pojistit značku Rádia R registrací u Úřadu průmyslového vlastnictví. Registrace byla podána 1. března 2010, tedy už v době, když vysílalo i terestrické Rádio R vlastněné Františkem Krpenským. Ten zatím o registraci nepožádal, datum práva přednosti tedy bude náležet Masarykově univerzitě. Registrace ochranné známky ale zatím není ukončena, a tudíž si ji žadatel nemůže výhradně nárokovat. Navíc, internetové Rádio R nevlastní terestrickou vysílací licenci, provozuje pouze webovou stránku a stream, zatímco vysílací licenci pro FM má k dispozici jen František Krpenský.

Ten zas pro změnu neprovozuje internetovou stránku projektu, nemá k dispozici ani on-line stream, a s jeho jménem se nespojuje žádná doména, která by odkazovala na terestrické Rádio R.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

AKTUALIZACE – 11:00: Komunitní rádio pro mikroregion Rokytnice, které provozuje v obci Mokrá-Horákov František Krpenský, má k dispozici i jednostránkovou webovou prezentaci a vlastní logo projektu. To se dosud v médiích neobjevovalo. Internetová stránka obsahuje základní informace o rozhlasové stanici, která v náběhové fázi vysílá 13 hodin denně od 6. do 19. hodiny. Za novou informaci děkujeme čtenáři RadioTV Lukáši Satlerovi. VÍCE INFORMACÍ ZDE.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

DALŠÍ INFORMACE: Studentské Rádio R protestuje proti FM stanici shodného názvu

radio-r-studio-masarykovaStudio studentského Rádia R v Brně, foto: www.radior.cz

Dvě rádia „odsouzena“ ke spolupráci?

Spor obou stran o název je tedy do značné míry paradoxní protože nejvíce by oběma stranám prospěla vzájemná spolupráce. František Krpenský vlastní vysílací licenci, ale chybí mu produkční zázemí a obslužný personál, který by dokázal vyrábět moderovaný program na obstojné úrovni. Brněnští studenti zas disponují produkčními i personálními kapacitami, ale nemají terestrickou licenci, ani dostatečné vyhlídky pro její získání. Pokud by obě strany navázali spolupráci, studenti by mohli terestrickou frekvenci využít pro vlastní zviditelnění, i jako přidanou hodnotu pro případné sponzory ve vysílání. Těžil by z toho i potenciální posluchač, který by na frekvenci 89,2 MHz dostal k dispozici kvalitnější program. František Krpenský navíc hodlá vysílání postupně rozšířit do dalších obcí v oblasti, jeho cílem je do budoucna pokrýt celé Brno – východ.

Právě shodný název by mohly obě strany využít ke vzájemné spolupráci. Pokud by se terestrické rádio přejmenovalo, jakákoliv idea další spolupráce by z programového hlediska ztrácela smysl. Zatím to ale vypadá tak, že obě strany můžou vzájemným sporem o značku Rádio R víc ztratit než získat. Tedy pokud za zisk nepovažujeme jen krátkodobé zviditelnění v médiích, k němuž nyní dochází.

Autor článku:

Komentáře (3)

 1. Jose

  Možná to bude ten problém, proč spor začíná až teď a nikoli dříve.
  Dokud byl p.Krpenský jen na FM a ,,studenti“ jen na netu.
  K žádné kolizi prakticky nedocházelo.
  Ale nyní jsou na netu, již dvě ,,R“.
  Studenti zde http://www.radior.cz/ a p.Krpenský zde http://www.rradio.cz/
  a to jedno společné místo, tedy, net, už samozřejmě konflikt vyvolává.
  Ovšem jednoznačně v neprospěch p.Krpenského.
  Udělal jsem několik testů v různých vyhledávačích a vždy to
  s přehledem našlo ,,studentyů a ani jednou to nenašlo
  p.Krpenského, dokud jsem adresu nezadal natvrdo, ručně.

  1. UPC

   a)Vzhledem k tomu, že Mokrá-Horákov není součástí Brna, nejedná se o spor dvou
   brněnských rádií – tzn. titulek je zavádějící. b) to „R“ jako Rokytnice je špatné alibi, protože bylo žádáno jen o pokrytí obce Mokrá-Horákov a nikoliv pro tento region…

  2. Jenda

   Proboha, proč zase takový analýzy. Vyhledávací slepota Krpenského webu je daná tím, že se jedná o naprosto triviálně zbastlený stránky. Sice proč by se s tím mazal, je to sice jen pro tři vesnice, ale vědět by ve světě o tom mohli. K ověření tohoto není třeba děla žádný ukrutný testy, stačí pouze správně natagovat hlavičku stránky. K upoutání pozornosti webových vyhledávačů slouží naprosto jednoduchý meta tagy, zakomponovaný právě do tý hlavičky. Práce na minutu, ani ne. Podival jsem se jak jsou obě stránky kódovány. Študáci jedou v nějakým CMS, hlavičku mají O.K. Maestro Krpenský tam nemá vůbec nic, mimo příkazu na kódování ve Win-1250, což je povinný, tedy ta znaková sada. Spor jako takový jde mimo mne, pouze je škoda, že p. Krpensky dává o svém unikátním rádijku tak málo vědět. Škoda, zasloužilo by si to. Ale to je jejo věc.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .