Černá Hora expanduje do dalšího regionu

radiotv22Tak nám ten éter v Liberci zase o něco zhoustne! Už to dávno není to město s třemi lokálními rádii, jako kdysi. Za chvíli jeden ani nebude vědět, co že si má vlastně naladit. Touto dobou je to zhruba rok, co se tu – a řekl bych velmi dobře – uhnízdila Evropa 2, od letošního září může Liberec poslouchat i Rádio Kiss, byť je jeho existence v regionu zatím více než rozpačitá a ještě letos by chtěl svůj liberecký dokrývač rozjet i Impuls.
Mezi shora uvedenými zvučnými jmény ale jedno chybí – Radio Černá Hora. A proto jsem si dal dostaveníčko s jeho ředitelem, Martinem Černým, abych pro vás zjistil, jakéže má toto ambiciózní, východočeské rádio, v Liberci plány …

Rádio Černá Hora (RCH) provozuje v ČR již provozuje několik frekvencí – jak probíhá technicky vysílání na těchto kmitočtech – jedná se jen o dokrývače nebo regionální studia?

Jde o dokrývače a regionální pracoviště jsou pouze v lokalitách, kde to má smysl z hlediska programu (nyní Hradec Králové a Pardubice) a v Liberci tak bude samozřejmě také. Program je odbavován centrálně, ale jako první rádio máme změnou licenčních podmínek možnost připojit lokální program.

Proč se start vysílání neustále posouval a kdy se budou moci posluchači těšit na oficiální start Černé Hory?

Brzy – do nového tisíciletí čekat nebudeme.

Jaká bude programová struktura vysílání? Bude mít Liberec vlastní program nebo se bude jednat o cosi kombinovaného po vzoru např. Evropy 2 nebo Kissu? Bude se nějak lišit liberecké vysílání od hlavního programu?

Liberec bude vysílat program Černé Hory s připojením lokálního programu, jak je uvedeno v licenci – jinak ani nelze. Formát ani hudba se nemění, jde tedy stále o program Rádia Černá Hora. A cosi kombinovaného, to nelze. Není mi třeba jasné, na základě jakých licenčních podmínek vysílá KISS, kde je různá hudba i moderace, proto nemůže být řeč o dokrývači Prahy.

Jaký technický systém RCH používá pro odbavování svého vysílání?

Využíváme HD systém Audiovault.

Kolik lidí pro vás bude v Liberci pracovat a do jaké míry bude vaše liberecká redakce nezávislá?

Redakci tvoří cca čtyři lidé. kteří mají své kompetence i povinnosti a dá se říci, že v rámci formátu pracují zcela nezávisle.

Předpokládám, že v tuto chvíli je již definitivně stanovena kóta, kde bude vysílač fyzicky umístěn…. Je v této souvislosti v budoucnu reálné navýšení vyzářeného výkonu ze současných 200 W? Mám na mysli hlavně hledisko koordinace a hygienických norem.

Koordinace a každé vylepšení signálu je velmi zdlouhavé, navíc v tak složitém terénu, jakým je Liberec. Samozřejmě se budeme pokoušet, ale doufám, že stanoviště na Bezové pokryje město Liberec slušně.

Jaký cíl jste si dali v souvislosti s libereckým dokrývačem a jaká poslechovost by vás uspokojila v Liberci?

Nám jde o nový pohled a nový pocit v Liberci – a tak chceme najít hlavně nové hlasy a nové „tváře“ – půjde o velký konkurz hledaní nových moderátorů. Aby se Rádio Černá Hora stalo Libereckým radiem, aby program posluchače bavil a poslechovost byla taková, aby se uživili. Stačí na to 25 tisíc posluchačů včera?

Chystáte v Liberci nějakou masivní promo kampaň? Jak chcete přesvědčit liberecké, aby si naladili právě Černou Horu?

Bez komentáře

Plánujete jako rádio kontakt s posluchači i mimo rozhlasové vlny? Například spolupráci s nějakým libereckým klubem?

Samozřejmě, a nejenom s kluby.

Jak ovlivní přidělení frekvence 87.6 MHz design loga? Bude mít liberecké studio vlastní jingly?

Na obojí odpovídám: Ano.

Nepochybuji o tom, že jste si pečlivě prozkoumali terén. Kdo bude tedy podle vás znamenat pro RCH v Liberci největší konkurenci?

Označit největší konkurenci si netroufám, každý má nějakou přednost. Věřím, že obstojíme.

Hodláte rozšířit své vysílání ještě do dalších lokalit? Vysočina, Praha,
Olomouc…

Nemyslím, že bych chtěl konkurovat kolegovi Vostálovi na Vysočině.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .