Stamford a City Multimedia si vyměnili rádia

Mediální skupiny Stamford Managing a City Multimedia se dohodly na vlastnických převodech v rozsahu, který česká rozhlasová scéna dlouho nepamatuje. City Multimedia získává pražské Rádio Olympic a za to se vzdá podílu v Rádiu Most a možná i v jihomoravském Blaníku. Stamford navíc vlastnicky vstupuje do City Multimedia, která kromě zmiňovaných stanic provozuje rádia Blaník a City.

I když vlastnické změny ještě formálně neproběhly, na svém posledním zasedání je předběžně schválila Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Z tiskové zprávy Rady lze vyčíst následující transakce: City Multimedia může převzít 100 procent licencované společnosti První rozhlasová (Rádio Olympic) od Stamford Managing. Stamford Managing může převzít 50 procent licencované společnosti Českomoravské rádio (Rádio Blaník jižní Morava) od firmy City Multimedia. Stamford Managing může převzít 23 procent licencované společnosti Radio Most od Pro Media Group a 33 procent od City Multimedia. Po uzavření těchto převodů bude Stamford obě stanice stoprocentně vlastnit. Kromě toho RRTV schválila i vstup Stamford Managing do City Multimedia, předmětem převodu je 17procentní podíl Lukáše Nádvorníka.

Ani jedna z transakcí není mimořádným překvapením. Již v podzimním rozhovoru pro RadioTV (viz Petr Dvořák: Nemusíme prodávat, můžeme nakupovat!) řekl generální ředitel City Multimedia Petr Dvořák, že se chce z regionů stáhnout a soustředit se na Prahu. „My jsme specialisti na Prahu a střední Čechy. Takže já tady vidím možnosti, které jsme ještě nevyčerpali a jdeme do toho naplno. Rozhodně  nevzdáváme, ale  chtěli bychom se dále rozvíjet tady, v Praze a středních Čechách. Myslím si, že máme schopnosti generovat a vyrábět i jiné programy, než jsou ty stávající,“ uvedl tehdy.

V tomto duchu probíhají všechny transakce schválené tento týden Radou pro rozhlasové a televizní vysílání. O změnách na Rádiu Most jsme informovali již v listopadu (viz Rádio Most směřuje do rodiny Hitrádií), kdy Dvořák potvrdil, že o převodu svých podílů na Stamford požádá do konce roku. „Provozování této poměrně vzdálené stanice bylo dosti složité a málo efektivní. Pro Stamford – a to je zcela zjevné – je naopak Most příležitostí k rozvoji a stabilizaci AC formátu v Ústeckém kraji. Vždyť dosavadní výsledky rádia Labe tamtéž jsou  neuspokojivé. Po pravdě přiznávám, že tzv. „ztráta“ Mostu je pro naši společnost z hlediska nároků na řízení a provozování jediného našeho mimopražského AC solitéru spíše vnímána jako úleva,“ řekl Dvořák RadioTV po schválení transakce. Stamford managing již na podzim avizoval, že v případě souhlasu RRTV je Most žhavým kandidátem na zařazení do rodiny Hitrádií. Stanice by se mohla přejmenovat na Hitrádio FM Most a rozšířila by dosah této skupiny do jižní části Ústeckého kraje.

V případě jihomoravského Blaníku je situace poněkud odlišná. I když RRTV převod vlastnického podílu schválila, k definitivní dohodě podle Dvořáka ještě nedošlo. „Schválení neznamená dokončení transakce, ale její možnost. O možnosti jednáme, valnou hormadou to ještě neprošlo. Více k tomu zatím nemohu uvést,“ vysvětluje Dvořák.

Zcela jasno je naopak v případě Rádia Olympic. Stanice, která už léta sídlí ve stejné budově jako Rádia City a Blaník, přejde pod City Multimedia i vlastnicky. „To, že se chceme (City Multimedia) ještě více zaměřit na pražský trh jsem již uvedl dříve. Akvizice Olympicu je tedy logickým krokem v naplňování této strategie,“ dodává Dvořák.

Poslední a pravděpodobně nejvýznamnější změnou je vstup Stamford Managing do samotné City Multimedia. Stamford získá 17 procentní podíl v této společnosti od jejího bývalého obchodního ředitele Lukáše Nádvorníka. „Vlastnický vstup do společnosti CITY MULTIMEDIA s.r.o. je pro nás vyvrcholením akvizičního procesu z roku 2006. Naše skupina je dnes vlastnicky propojena s 26 rozhlasovými stanicemi a svým podílem 20,2% patří nejen k leaderům rozhlasového trhu, ale je i jedním z nejsilnějších českých mediálních investorů,“ komentuje tuto akvizici předseda představenstva Stamford Managing Daniel Sedláček a dodává: „Naším úkolem pro nejbližší období bude konsolidovat situaci v jednotlivých regionech, zatímco se CITY MULTIMEDIA soustředí na pražský trh . Důležitou roli bude v tomto procesu hrát námi vybudované programové zázemí Fajn Rádií a Hitrádií, stejně jako přístup k programovému know-how Blaníku.“

Vstup Stamfordu do City Multimedia je důležitou zprávou pro český rozhlasový trh. Prohlubuje se totiž spolupráce mediální skupiny s nejsilnější pozicí v mimopražských regionech a rozhlasového domu City/Blaník, který dominuje v Praze a středních Čechách. Stamford může navíc využít know-how Rádia Blaník – nejúspěšnější regionální stanice u nás – pro svou vznikající třetí rodinu rádií formátovanou jako czech conservative.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .