Ethno rádio dokryje Prahu Brnem, co to znamená?

radiovelke1GLOSA: Zastíněná zprávou o Radou pokutovaných nadávkách televizního zlouna Zdeňka Pohlreicha téměř zcela zapadla zpráva o přidělení brněnské frekvence dosud pouze pražskému Ethno rádiu. I když Zoro mstitel českých restauračních zařízení je nepochybně na první pohled zpravodajsky zajímavější, tak přidělení frekvence Brno – Petrov 99,4 FM Ethno rádiu může mít pro českou mediální scénu daleko fatálnější důsledky než nadávky deseti kuchařů.

Dokrývač až doposud dokrýval

Dosavadní praxe Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, při přidělování tzv. dokrývačů, byla jasná a předvídatelná. Dokrývač byl přidělen pouze v případě, kdy dokrýval, nebo rozšiřoval stávající pokrytí signálem. Tento systém, přesto že nemá v zákoně přímou podporu, byl respektován jak broadcastery, tak odbornou veřejností jako poměrně logický a pro zachování alespoň nějakého řádu v rozhlasovém frekvenčním spektru nezbytný.

První narušení tohoto zaběhnutého systému jsme měli možnost zaznamenat už v případě udělení frekvencí projektu Radima Pařízka Rádio Dálnice. Vytvoření této koncepčně naprosto nesouvisející sítě frekvencí ještě nepochybně vzbudí nemálo problémů a iniciuje nejeden soudní spor.
Definitivně se RRTV se systémem přidělování dokrývačů, ale rozloučila minulý týden, kdy přiklepla brněnskou frekvenci 99,4 FM pražskému Ethno rádiu.

Praha dokryta Brnem

Jaké je předměstí Prahy na čtyři? No přeci Brno. Ne, to není hloupý vtip, ale realita, kterou se začala řídit RRTV. Jinak si totiž nelze vysvětlit přidělení brněnské frekvence, jako dokrývače, rádiu, které stěží pokrývá signálem Prahu. Nic proti pomoci malému alternativnímu rádiu k většímu pokrytí, jenže tento postup má hned několik ale.

Tím nejméně podstatným je fakt, že držitelem licence na vysílání Ethno rádia je společnost Ultravox s.r.o., jejímž vlastníkem je bývalý člen RRTV Petr Žantovský (členem RRTV 12.12.2000 – 3.4.2003). Česká republika je sice malá země, každý zná každého, a pokud někdo není kamarád, pak to bude příbuzný, jenže v tomto případě už podobné rozhodnutí přeci jen působí až příliš nešťastně i s přihlédnutím k tomuto specifiku Česka. Prvním kdo podobnou vyjímku ze zaběhnutých pravidel získá, by zkrátka rozhodně neměl být bývalý člen RRTV.

Daleko závažnější je ale druhý problém, který z rozhodnutí RRTV vyplívá. Pokud je přidělování frekvencí v oblastech nesouvisejících s původním pokrytím stanice novou strategií Rady, potom může požádat kterýkoli ze stávajících vysílatelů a jakoukoli frekvenci a není důvod, aby mu nebyla přidělena. A to pouhou změnou licenčních podmínek.

Na licenci není právní nárok, ale…

…všechno by mohlo být ale i jinak. Přidělení brněnského dokrývače Ethnu by mohlo být i znamením, že Rada začala uplatňovat nepsané pravidlo, kdo si frekvenci zkoordinoval, ten ji i získá. Tento postup sice nemá žádnou podporu v zákoně, protože jak jeho litera říká; Na udělení licence není právní nárok, ale rozhodně by byl pozitivním impulzem pro všechny, kteří vyhodili za koordinaci frekvencí hromadu peněz a nakonec je nepřímo věnovali konkurentům.

Pokud je toto pravým důvodem podivného rozhodnutí RRTV, potom jde sice o signál pozitivní, ale velmi nešikovně provedený. Podobné nepsané pravidlo by totiž měla Rada prosazovat ideálně u licenčních řízení a nikoli u přidělování dokrývačů, které nemají s původním pokrytím stanice nic společného.

Chaos na rozhlasovém trhu

Ať už byl tento krok Rady myšlen tak, nebo onak, může způsobit na rozhlasovém trhu pěkný chaos. Když mohlo dostat pražské rádio brněnskou frekvenci, tak proč by to nešlo naopak? Ostravská regionálka by tak mohla znít třeba v Českých Budějovicích, vždyť tam by chtěl přece vysílat každý, a naopak takové rádio Dragon by se dobře vyjímalo třeba na východě ČR. O pár dokrývačů by mohl požádat i Radim Pařízek pro Dálnici, vždyť i silnice první třídy si své rádio zaslouží, a František Krpenský by mohl stanici pro mikroregion Rokytnice rozšířit šmahem až do Plzně.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání zkrátka dala broadcasterům jasný signál. Zapomeňte na licenční řízení a na vysoké poplatky. Změna licenčních podmínek stojí pouhé tři tisíce, oproti patnácti za licenční řízení. Od teď může žádat kdokoli a jakoukoli frekvenci, ať už je kdekoli. Pokud si jí sami najdete, potom (možná) bonus pro vás.

Autor článku:

Komentáře (25)

 1. Jose

  Ale no tak. Tento článek se mi hrubě nelíbí. Není první. S touto otázkou začala už dříve Digi Zone a ještě před ní patrně Jihlavský DX and Hi-Fi Club. Nic méně není na místě. Sice v Jihlavském DX and Hi-Fi Clubu zazněla zajímavá otázka. Proč Ethno rádio v Brně, ano. A proč Country rádio v Brně, ne. Ale tam jde prostě o protekci Radima Pařízka, nad kterým drží RRTV ochranou ruku. Nad jeho country mutací Rádia Čas a nedovolila tam ani vznik country rádia Haná ani příchod Country rádia z Prahy. Ale pokud by se tady hovořilo o dokrývačích, tím způspbem, jak je presentován tento článek a to i jeho předchůdce na Jihlavském DX and Hi-Fi Clubu i na Digi Zone. Byl by to naprosto šílený a zcestný krok zpět. Protože pak by asi těžko mohlo mít licence v Brně nebo Opavě i třeba rádio Beat. Nebo Country rádio v České Lípě, to je také dokrývač ? Není ? Takže. Ne. Ne. Jen ať se tato rádia šíří. Po velice dlouhé době udělala RRTV něco přínosného a rozumného. Chápu, že na p.Žantovského se tu útočí. Ostatně jako se útočí i na p.Krpenského. Oba mají zjevné spojení s RRTV. Nic méně. Oba jsou PŘÍNOSEM a to je podstatné ! Ostatně si myslím, že ohledně RRTV se lobuje v daleko horších případech. Tedy například ohledně Radia Dobrý Den, které nepřináší a nevysílá nic zajímavého, ale přesto dostává nesmyslně frekvenci za frekvencí, no jistě lobuje za ní poslanec Tomáš Hasil z ODS, jehož otec byl agentem StB, takže patřičné styky jsou všude. Takže p.Žantovskému mi nepřijde až tak vhodné, jít, takto po krku. Jsou tu všude horší. Ethno Rádio je velmi přínosnou stanicí a provozuje ji fakticky p.Pýcha o kterém by se také dalo říci, že je RRTV pronásledován. Tedy jeho Limonádový Joe skončil. Jeho Sázava také /mimochodem též v souvislosti s Radimem Pařízkem/ jeho Simple Music Radio nikdy, nikde žádnou licenci nedostalo, ač se hlásilo do výběrových řízení po celé zemi několikrát. A tak se takto, alespoń přes p.Žantovského na FM, konečně dostal. A dělá to dobře. Jsou tu horší, kterých bych si všímal, jak to, že mohou mít licence ? Namátkou. Dálnice. Orlík. Dobrý den. Ethno bych osobně nenapadal.

  1. Petr Kružík

   José…určitě není pravda, že by kluci z RadioTV Ethno radiu nepřáli! Právě naopak, vždyť je to v šedomyší ČR jedinečný dobře profilovaný hudební formát. A ať se šíří! Ale jde o to, že lokální kmitočet pro Prahu by neměl být dokrýván lokálem pro Brno a takto zkoordinovaný kmitočet by měl jít určitě do licenčního řízení.Tak jak to (asi) bude v případě Country 98.1 též v Brně. I kdyby tam mělo být nakrásně jasně vymalováno.
   Odborníkům z branže spíše vadí netransparentnost a nesystémová rozhodnutí rady RRTV! Vždyť tu třeba povolila dva programy na jedinou licenci (Čas Country, Čas rock Třinec, Haná Sky rock), což je podle soudu v rozporu se zákonem. Dalším průšvihem jak Brno je Dálnice, která nýčko jak víme sestává z 99.4 v Jihlavě a ostatní je u soudu. Dodatečně usadila do éteru právě Čas Country Brno, dodatečně povolila rok a půl vysílání Magicu v rozporu s licencí..atd..atd.
   Další otázkou je: Nevím jak se Ethnu daří ekonomicky, ale co se mu nedaří vím určitě – nedodržuje licenční podmínky. Klidně se může stát, že Ethno jednou skončí stejně jako AZ-ko v Brně. A bude z toho nějaký Fajn, Blaník? Klidně…
   A pokud je nesystém a absolutní plýtvání spektrem 100% dublování pokrytí Hitradia Most a Labem, co z toho druhého urobit něco jiného, nějaký pátý formát Media Bohemia. A když už jsme v té benevolenci, požádat o dokrývače v krajských městech, zkusit jej rozšířit po celé ČR?!
   Tenhle článek jako řada jeho předchůdců není o jednotlivci – Ethnu, ale o nesystémech, tak je třeba jej myslím chápat…

  2. Jose

   No, jako já bych osobně našel u RRTV také rád logiku nebo je donutil k logice např. tento styl v tom a v tom místě ještě není, ten to tedy dostane, nežli ten styl, který je tam 5x. Pokud by pak šlo o firmy. Tak stejný způsob. Tahle firma už je tam 2x. Támhle ta i když má stejný styl, tam ještě není, tak to tedy dostane ona. Takto by se měli chovat. Ale třeba Brno koordinovalo Haná a nedostalo to. Takže není pravda, kdo koordinuje, ten dostane. Taky třeba nedostane, když se RRTV chová divně, tedy ochraňuje Pařízky. Ale jinak o dokrývačích si myslím zhruba to, co p.O.Baránek, prostě. Když by se jelo dle dokrývačů, tak nám sem hodí nějaké svinstvo a to budou roztahovat a dobrého se nikam nic, nikdy nedostane. Takže systém dokrývač, nedokrývač, na to kašlu. Klidně ať si Ethno dokrývá v Ostravě a Krpenský třeba v Ústí nad Labem, hlavně, když tam přinesou něco, co tam v éteru na dokrývačích místních lumpů, není. Takže na hru dokrývač, nedokrývač bych si vážně nehrál. Hrál bych hru STYL a hru FIRMA. Radní stejně hrají hru, kdo namaže, ten jede. To je jediná jejich logika.

  3. Jose

   Ještě dvě poznámkay. Kdybych mohl, ovšem nemůžu, tak bych navrhoval některá pravidla změnit. Např. firma by měla STOP STAV a nic by nedostala, pokud by byla ve při. Např. Pařízek. Je tam stále problém po Presstonu. Ta frekvence stále mlčí, nic by nedostal pokud by se to už uspokojivě nevyřešilo a nezačal tam někdo vysílat. To samé Lagardere, něco má ještě u soudu s E2, dokud by se to nevyřešilo. Nic by nedostali pro žádné své rádio. Ty mlčící frekvence mě točí a teď si Pařízek s Dálnící zadělal asi na dost žalob.
   Co se týče licencí a formátů. Tak by se asi měla snížit pravidla na to kolikrát se stanice ohlásí během dne a kolik procent je české a kolik zahraniční a kolik procent má mluveného slova a takové a podobné hovadiny. Ale naopak by měli býti důslednější ve stylu. Tedy hraje HEY ještě rock nebo už hraje do toho rocku, příliš popu ?

  4. Barka

   Rádio Dálnice jasně dokazuje, že systém neexistuje. Neexistují ani odborníci,
   protože Dálnice když byla na papíře měla jít okamžitě do koše. Takhle to jde pořád
   dokola. Všechno svinstvo se schová za slovíčka odborníci, systémovost atd.
   Je úplně zbytečné hledat viníky, celý systém je prohnilý. Neexistují žádné zákony,
   které by pomohly FM oživit, jenom ty , kdy se dává malá domů.

  1. Petr Kružík

   Trošku jinak. Sekundární brněnský dokrývací kmitočet o stejné frekvenci 105.5 MHz se 100kW primárem na Voticích šel udělit pouze a jen Evropě 2. Trošku cílená kulišárna od é-dvojky, stejně jako nýčko paralela Znojmo-Třebíč 106.7 MHz. Prostě vázaná frekvence, doplněk stávající.

  2. UPC

   No to už je jedno jak to pojmenujete, ale kde jsou Votice a kde Brno… přidám-li k tomu, že tenkrát dostali 400W a dneska má 1,5 kW, tak není co řešit…

  3. Petr Kružík

   Já to jinak nazývat nemusím. Pokud se kouknu do starších tabulek GE-84, tak plánovaná frekvence pro Brno byla 105.6 MHz (40dBW). Desetina vedle právě kvůli zachování rušících poměrů se 100kW Voticemi. Že to E2 ve své žádosti modifikovala na 105.5 MHz je její legitimní právo, spíše devíza. Nevyfasovala žádné omezení na Wien a kmitočet mohl být udělen pouze a jen jí. Jen doplňuji, nechali si to zkoordinovat na 2kW. Nejsou to paranormální hrátky rady RRTV, je to pouhá řeč čísel…

 2. Barka

  Ale to je velice zajímavé. Kdyby v radě neseděli blbci, tak mohlo být všude všechno.
  To tedy znamečná , že u nás na východě bude pořád přidělovaný jen pop, do Zlína dají
  Beat , který má minimální výkon a ostatní rádia budou čučet. Jenom aby se pánům v
  radě náhodou neublížilo, kdyby zapnuli mozky. Celá rada je sice jenom pěkná sviňárna,
  ale tak zoufalý článek jste ani nemuseli zveřejňovat. A ještě házet k přidělování
  logiku nebo systém. To je naprosto směšné.

  1. Ivo Rottenberg

   Je naivní se domnívat, že v Radě rtv sedí blbci. Jsou to pěkní kulišáci, na které nikdo nestačí, protože ti, kteří by jim mohli „domluvit“, profitují z jejich prasáren. Je to trochu modifikované: kdo nekrade….

  2. Barka

   No oni kdyby blbci nebyli , tak mohli mít 2x tolik a my také.

 3. P

  Celkově manipulační a od pravdy na hony vzdálená je podstata sdělení pana Boučka… cit: „Dosavadní praxe Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, při přidělování tzv. dokrývačů, byla jasná a předvídatelná…“ Zbytek článku je opět zcela mimo… Takto tomu možná bylo do konce 90 let. První kdo porušil smysl dokrývačů byla Evropa 2, která byla a je první stanicí, která Prahu 88.2 dokryla na celoplošku. (následuje v posledních několika letech řada dalších dokrývačů nahony vzdálených od původního pokrytí)

  Člověk se tedy jak vidno může dnes divit čemukoli, pochopitelně i tomu, že se Praha dokrývá Brnem. V kontextu s praxí poslední doby to není však žádná vyjímka. Já osobně se ale však nejvíc divím tomu, jak může vyjít na tomto „odborném“ serveru tak nesmyslný článek, který má buď snahu manipulovat skutečností a nebo je to vytrysknutí naprosté neznalosti historie českého rozhlasového rybníčku.

  1. juko

   Pane P, myslím že směšujete dohromady dokrývače a frekvence nabyté ve standardním licenčním řízení. Je možné, že některé dokrývače Evropy 2 byly mimo pokrytí, ale nebylo jich mnoho. Spíš bych řekl, že narážíte na stav, kdy Evropa 2 vybudovala celoplošku i za pomoci frekvencí, které získala standardní cestou v licenčním řízení. Proti tomu nelze nic namítat.

 4. Jaroslav Eret

  Dobrý den já si přeji ať je tu digitální radia 7 až 12 kanálu to vyřeší ty spory s frekvencemi na FM – VKV NE . Bude tu volno pro nová i součestná rádia ne ahoj Jarda Eret z Habartova u Sokolova

 5. UPC

  U toho Ethna není podle mě zajímavé to, že to dostali jako „dokrývač Prahy“, jako spíše ten Petrov, protože pochybuji, že to šupnou přímo do zvonice Petra a Pavla (to by povolili maximálně Proglasu nebo NOE), takže z jiných míst to bude mít ještě více omezené vyzařování do okolí (minimálně Špilberk tomu každopádně bude clonit solidně) – takže se asi rovnou počítá, že si časem zažádájí o změnu vysílacího stanoviště…

  1. Václav Kadlček

   Dobré upozornění na tu blbost. Budu rád za to rádio, i kdyby měla anténa nahradit kříž na kostele a hizdila by to, ale pokrytí stejně bude naprd. Nejlepší udělalo rádio Čas taky s 200W s Barvičovou, která je nejvyšší kopec uprostřed města, těžko říct, jestli by se to ETHNU povedlo, jistotou by byly Kohoutovice. Dosti vysoký je i Maloměřický komín, ale kdo by tam lez.

   Dobře, že RRTV dělá chyby při všem. Kdyby dělala jenom v něčem, mohla zrušit radio triangl a ještě teĎ nepovolit ETHNO. Nařídila by času v brně ať hraje zagorky tak jako na celé moravě a bylo by po country byť pseudo. SIce by tam mohlo mýt pravé Country, ale to by končilo 5 m za Brnem. Mohl forentík provozovat ten nejnudnější pop na 20 vysílačích v OL kraji, tak je aspoň někde SKYrock zas odlišný od ostatních rockových rádií, konečně se nebude dublovat Čas v třinci a na Ostravsku taky na 20 vysílačích, aspoň na jedné frekvenci tam bude odlišný s čas rockem. Nebo bych tu neměl ani beat ani E2, zbyla by tu jen F1 IMP a kočkopsi.

   Dálnice dostala stategicky Jihlavu a směr brno a směr praha jsou to dokrývače, jeden navazuje na druhý, to jediné by nemuselo být v rozporu se zákonem.

 6. Jakub Bouček Autor příspěvku

  Jsem rád za všechny čtenáře, kteří pochopili, že tento článek nebyl mířen proti Ethno rádiu, ale měl za cíl upozornit na nekoncepčnost kroku jakým je dokrývání pražské frekvence frekvencí brněnskou.
  Je mi líto že je tato událost spojena právě s Ethno rádiem, které je mi osobně sympatické, ale mám za to, že právě osobními preferencemi by článek měl být ovlivněn co možná nejméně.

  A jen ještě drobná poznámka. Nepochybně došlo v minulosti ze strany regulátora k řadě minimálně rozporuplných rozhodnutí (a to jsem velmi diplomatický), ale opravdu není možné každý nový článek začínat jejich výčtem, nebo jejich porovnáváním se současností. Takže vězte že i my o těchto rozhodnutích víme, ale článek dlouhý 50 tis. znaků by nám nikdo, nikde nezaplatil. A krom toho by to bylo trochu nudné pro většinu čtenářů.

  1. Jose

   Ale čím jiným je ovlivňované rozhodování RRTV, nežli osobními preferencemi ??? Má snad nějakou striktní, suchou, uřednickou, nalajnovanou logiku, nějakou přesnou tabulku, či schéma ? Nemá. Jinak by nemohlo být někde 5 stanic popu a ani 1 rocková a ani 1 country. A nemohla by být někde 3x stejná firma a jiná by tam nebyla ani 1x. A už vůbec, by nikde nemohla být, 3x ta samá stanice. Atd. Takže oni fungují, jen čistě podle svých osobních preferencí. Jestli už jde o ,,známosti“ nebo ,,úplatky“ nebo ,,nějaké potické hrozby a vydírání“ rozebítrat, nebudu. Ale jednají, čistě ,,dle osobních preferencí“ . A to od vzniku první RRTV, až do dnes. Jen ,,osobní preference“ se mění, dle osob, zrovna, působících, v RRTV. V tom případě. Jak nás ,,naučili“, tak bude. Také se ve svých příspěvcích, posluchače, rozhlasového vysílání v ČR, hodlám chovat, striktně, dle svých, preferemcí. Rozdíl je pouze v tom, že já , jen poslouchám rozhlasové vysílání, v roli konzumenta. Oni to přidělují. A toto rozkrádání je ,,zlatý důl“. A samozřejmě, že o nic jiného, nežli o ,,komunistické rozkrádání“ , nejde. Protože pokud by šlo o trh. Tak by se ty licence řádně prodávaly. Ony se neprodávají. Tak by to bylo jejich a mohli by si s tím, majitelé, dělat, zcela libovolně, co chtějí, třeba tam, na té koupené licenci, vysílat 24 hodin, kapání vodovodního kohoutku. Ony se, ale neprodávají, ony se přidělují. Tedy ,, po soudružsku, rozkrádají“. Když by šlo o službu veřejnosti. Tedy nešlo o ,,rozkrádání“. Ale opravdu o službu veřejnosti. Pak by LICENCE PLATILY. To znamená, že stanice by to dostala na nějaký ,,formát“ a nemohla by ho libovolně měnit. Když by ho chtěla změnit, musela by vrátit licenci a jít znovu do výběrového řízení o jinou licenci. Když by zkrachovala. Nemohla by to koupit jiná firma. Prostě by ta frekvence, šla po krachu, nějaké firmy, znovu do výběrového řízení. Takže NEJDE ANI O TRH. A NEJDE ANI O ZAJIŠTĚNÍ NÉJAKÉ SLUŽBY VEŘEJNOSTI. JDE POUZE O KOMUNISTICKÉ ROZKRÁDÁNÍ A TUNELOVÁNÍ NÁRODNÍHO BOHATSTVÍ a na to nabalený business a ,,zlatý důl“. Takže opravdu, chtít ještě řešit nějaké otázky dokrývačů… To by mohlo přijít na řadu, když by se vyřešily podstatnější věci. Třeba, jak je možné dát 60 frekvencí Dálnici ?
   Nebo licence, tak naivním projektům jako je Orlík nebo Dobrý den ? Nebo jak to, že může být, ze všech bývalých, lokálních stanic, buď Fajn rádio nebo Hitrádio ? Atd.

  2. Jakub Bouček Autor příspěvku

   Nemluvil jsem o osobních preferencích rady, ale preferencích při psaní článku.
   Mimochodem rada schéma pro udílení licencí pochopitelně má a to v podobě zákona, který celkem jasně říká podle jakých kritérií by se měla rada rozhodovat. Tím ovšem netvrdím že se tak vždy děje.

   Prodej licencí je sice zajímavý nápad, jenže ne úplně dokonalý. V takovém systému by mělo jakékoli malé rádio typu Ethna naprosto nulové šance. Ve stávající systému alespoň nějakou šanci má.

   Okleštění licencí nemožností změny formátu, nebo prodeje podílu by ale taky nefungovalo. Formát je čas od času třeba pozměnit téměř u každého rádia, protože preference posluchačů se mění a občas je třeba i stanici finančne posílit jako jakýkoli jiný podnik. Znemožnění používání tak základních nástrojů jako je upravení produktu a spojení se s investorem ať už pro záchranu, nebo pro rozvoj, by z rádií udělalo jakési polokomerční, živořící organizace.
   Tím ale netvrdím že by byl stávající systém dokonalý :)

  3. Jose

   No, však ano. Pokud RRTV může mít preference při samotném udělování a má je. Pokud je mám já, jako posluchač. Tak po té je může mít i pisatel článku a nemusí být článek suchý a může ,,předvést vlastní duši“. /Z toho důvodu se mi třeba i líbily recense p.Šinkovskjého, protože jasně ukazovaly, určité vkus a nebyly ,,suché“ i když jim po té byla některými čtenáří vyčítána ,,přílišná subjektivita“, ale to je zase věc těch, čtenářů. Někomu to hold sedne a někomu to hold nesedne. Mě nesedlo to, že, to, že se tady udělají dokrývače, celou dobu, ale teď v případě, Ethna si na to zrovna, někdo, vzpomene. To s těmi malými šancemi pro žánr to není, až tak úplně pravda. Naopak malé rádio může jen obtížně jet kvalitně, nějaký méně komerční žánr i když samozřejmě jsou takové případy jako GAMA v Mostě nebo ETHNO. Ale má to taková stanice obtížné. Právě naopak ve spojení s velkou firmou má větší naděje. Tedy vznik a rozvoj Beatu. Sice pozdní, ale rozvoj Country rádia. Existence Spinu a Radia 1. Nebo u jiné firmy Expresu nebo Classic FM. Takže ,,malost“ neznamená DOBRO. Spíše ZLO ! Tisíce stejných a stejně naivních kočkopsů o ničem a jak dopadly ? Všechny do jednoho ? Jsou z nich Kiss a Evropa 2 a Fajn Rádia a Hitrádia a nejsou a nebyli nikdy k ničemu ! Takže žádná ochrana malých nikdy, nikam nevedla. Naopak ti velcí jsou pak schopni nabídnout i jiné žánry. Ti, co mají Impuls nabízí i Rock Zone. Ti co mají Fajny a Blaník, nabízí i Oldies Radio. Atd. Takže ochrana by měla být žánru nebo FORMÁTU nikoli MALOSTI. A samozřejmě pokud by byla mapa, kde by byly různým městům na různé frekvence přiděleny různé žánry. Tak by tam prostě byl pop, rock, country, jazz, techno atd. A dostal by to jen ten, kdo by jel v daném žánru. A pokud by takový nebyl, tak by tam bylo volno, dokud by se takový nenašel. A pak by samozřejmě ani nemohl ten žánr měnit. Prostě, když by na to neměl, by odešel a přišel by jiný, kdo by ho splňoval. Anebo, tedy zahájit normální prodej. A pak samozřejmě, si mohou, každý majitel, vysílat, co chce, mimo propagace fašismu, komunismu a sexismu. A může si produkty upravovat a modifikovat třeba, co týden, dle průzkumu vkusu a módních vln. Ale tady je HYBRID. Šílený nefunkční systém. Který na jednu stranu nutil TRIANGL do vysílání DANCE montovat pohádky aby byl zachován podíl mluveného slova, vysílat F1 v noci, kdy to nikdo neposlouchá, české píeničky aby byl zachován podíl nacionální tvorby.A podobná zcela nesmyslná buzarece, kde koho. A na druhou stranu, když HEY začne místo ROCKU na Moravě hrát POP, je to každému, úplně putna. Tak buď jedno nebo druhé. Ale sedět na dvou židlí, tedy částečně v komunismu a částečně v kapitalismu, dost dobře NEJDE. Pak z toho vždycky vyleze, jen to, co to je. Tedy rozkrádání. Ještě, co se týče těch nejmenších, kde tedy řekněme by nešlo o malý styl, ale o malé rádio s většinovým stylem, jen o technickou chuť vysílat nebo něco takového. Tak na to stačí jen vyčlenit nějaké mini frekvence pro OCHOTNÍKY. Nezisková rádia, kde se to mohou učit a hrár si studenti nebo i starší zapálení amatéři a konec konců i velké firmy si tam potom mohou chodit vybírát, když se jim někdo bude zdát tak dobrý, že ho budou ochotni platit. I takové věci se přeci dají nastavit zákony tak aby šlůy dělat. Ale my máme nastavený, jen systém rozrádání a oblbování s RRTV. Nic víc a nic míň.

  4. Jose

   cituji: ,,…Znemožnění používání tak základních nástrojů jako je upravení produktu a spojení se s investorem ať už pro záchranu, nebo pro rozvoj, by z rádií udělalo jakési polokomerční, živořící organizace….“

   Jenže přesně takto je to zde nastaveno. Ano můžete vysílat, když vám RRTV dá frekvenci. Ano můžete se spojit s investorem, když Vám to RRTV dovolí. Ano můžete modifikovat produklt, když Vám to RRTV dovolí ano můžete měnit název, když vám to RRTV dovolí atd. atd. A někomu to dovolí a někomu to nedovolí. Třeba Beatu nedovolila odpojováky, třeba Trianglu nedovolila změnit podíl mluveného slova. Atd. Atd. Čili jak je to nastavena ? Pouze tak aby si úředník mastil kapsu. Neboli ukazoval koho má v libosti a koho v nelibosti. Tedy svoje osobní preferenci, vy jste moje koně a vy moje koně nejste. Tak buď prodej. A pak bez buzerace. Anebo buzeraci, ale takovou, která ochrání posluchače. Tady je zavedena buzerace, jen proto aby se ještě lépe a výkoněji kradlo.

  5. Jose

   A ještě doplním. A protože ,,vnitřně a intuitivně“ jsou zase všichni defakto proti buzeraci. Tak vlastně ,,jakoby soucítí“ se subjektem. ,,Protože jakoby, nelze bránit v hrrr…podnikání..“ Takže, vzniká takový určitý ,,šedý prostor“ tolerance, nebo-li vlastní ,,libovůle“. A to jsou ty ,,preference“ o krerých mluvíme. Tedy, to, čemu se v ČR, říká, ,,hezky česky“ ,,strejčkovství“ a jinde ve světě, prostě a jednoduše, mafie.
   No a toto, je u nás, takto, zcela ůmyslně nastaveno a zřízeno. Protože, kde je ,,chaos“, tam se nádherně krade. Nikdo, vlastně neví, co platí a neplatí. A pak je to vlastně, tlak na tolerenci i vůči, jiným věcem. Nebo-li ono se i ví, co platí a neplatí, ale protože se ví, že platí kraviny, tak vzniká v podstatě ,,lidový odpor všech“, kraviny obcházet. Protože, nebudeme si přeci úmyslně házet všichni klacky, pod nohy. Tedy Magic místo AZtka, pak jede v jiném formátu aniž to má povoleno. Sky Rock je vyhnán z FM aby vzápětí mutace Času country, mohla na FM ! A také to má jako doplnění, že ? A to je daleko horší rozhodnutí, nežli dokrývač v Brně, Ethna. A tak vzniká znovu Sky Rock v Olomouci aby se jako řeklo, že tedy ano a zacpala se huba a kritika. A následně i Čas Rock v Třinci. Atd. Jde pouze o uměle vytvořený chaos. Který po té staví, radu do pozice komunistického mocipána, neboli diktátora a pokud vnímáme komunismus jako ruské pokračování nevolnictví a v podstatě návrat z kapitalismu,zpět, do feudalismu až otroctví. Tak to je přesně to, co zde probíhá. RRTV je všemocný car, který rozhoduje, jen dle svých preferencí nebo jak se její členové zrovna vyspí atd. atd. Proto nemá opodstatnění kritizovat nyní přidělení dokrývače v Brně. To by se muselo začít tím, že by policie nebo někdo podobný prověřil zcela všechny zániky licencí od vzniku první RRTV. V mnoha případech by se asi přišlo na to, že odebrání nebo neprodloužení bylo zcela neopodstatněné a zjistilo by se, že RRTV je takový nenápadný zakuklený, několikahlavý soudce Berka. Atd. Atd.
   Nedávno jsem zde četl nádherný hlod, který zněl takto, volně cituji: ,,.. ještě, že RRTV dělá chyby, tak se lze občas, někde, dočkat i něčeho, dobrého..“ Konec citace. Jenže ono je to takto děláno úmyslně. Protestujete proti Dálnici ? Dobrá, zařídíme aby mělo máslo na hlavě i třeba Ethno atd. To je opět pokračování přesně promyšleného komunistického systému. Účelem je zcela každého zkorumpovat. Když jsou všichni zkorumpovaní nemůže vzniknout kritika. Dostal jsi ? Dostal, tak drž hubu. Víš, že to nebylo tak úplně… A dostal jsi. Že jiný dostal více ? To víš více namazal nebo má lepší kamarády…Atd.Atd.Ale ty jsi dostal. Tak mlč. Atd. Atd. A v celém tomto komunismu se nenajde nikdo, kdo by se potom postavil i takové Dálnici. Ano jsou žaloby. Ale za normálního stavu by jich bylo 10x tolik. Tady je jasně vidět, jak je to celé propracované a promyšlené. Ne, RRTTV nejsou vůbec žádní blbci.

 7. Jakub Bouček Autor příspěvku

  Vážně jsem si říkal že zareaguji, ale minimum odstavců a hlavně ta délka příspěvku, respektive příspěvků, mě dostala. Tohle je opravdu skoro nečitelné a textu je tolik že vlastně nevím na co reagovat.

  1. Jose

   No, nejlépe, to brát, bod po bodu. Nemožnost tvořit odstavce si musíte vyřešit s pány z radiotv. V DISKUSI jako takové, to lze zcela bez problémů. A také to hojně využívám. Zde, příspěvky pod články, to bohužel to neumožńují a vždy se to takto sleje, v jeden monolitý text, plus se zde ještě čeká ,na jakýsi schvalovací proces. Není mi jasný, jediný, logický důvod, proč je diskuse udělána jinak a lépe a příspěvky, pod články, takto. Osobně by mi daleko více vyhovovalo, když by příspěvky, byly zcela shodné s možnostmi, v DISKUSI. Tedy netřeba čekání na schválení, možnost tvorby odstavců. Možnost zpětné editace atd. atd. Tedy všechny výhody, které mají pouze diskuse, proti tomuto, podivnému, dosti nefunkčnímu.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .