Probíhá výluka tří FM stanic v Praze z vysílače Petřín

radio-mikrofon-651

České Radiokomunikace pro dnešní den naplánovaly výluku rozhlasového vysílání v Praze. Týká se stanic Evropa 2, Český rozhlas Dvojka a Radio France International. Výluka potrvá do 17:00 hodin.

Týká se vysílače Praha – Petřín a VKV frekvencí 91.2, 88.2 a 99.3 MHz a dotkne se zmíněných tří stanic, které nebudou mít v éteru náhradní šíření. Program Českého rozhlasu Dvojka je nicméně možné poslouchat i přes televizní DVB-T settopboxy, Evropu 2 a Radio RFI přes internet.

Další významná výluka FM vysílání proběhne 1. dubna v Plzni a 2. dubna v Ostravě.

Autor článku:

Komentáře (1)

  1. valve

    Poslouchat rozhlas přes settopbox nebo televizi se mi jeví jako mentální úchylka, i když po technické stránce je to proveditelné. V době, kdy každý prodejce energií radí, jak ušetřit, se mi jeví toto doporučení jako návod k plýtvání. Průměrný přenosný přijímač má spotřebu do 10 W, televize cca 50 – 100 W a zapínat Hi Fi soupravu s obdobným příkonem pro příjem zpráv trvajících 3 minuty přes settopbox, jen proto, že jeho audio výstup je do ní zaveden – je úchylka a plýtvání.
    Ovšem „moudrá“ rozhodnutí vedení ČR k takovým radám vedou – samozřejmě, měli jsme vysílání na AM rrozsazích, které se dalo přijímat i na primitivní bateriový přijímač – pro příjem mluveného slova nebo hudby jako kulisy to stačilo, ale díky „úsporám“ na nepravém místě se na těchto rozsazích ruší vysílače , nebo se jeich výkon drasticky omezuje – což je protiklad k situaci na pásmu např. středních vln.
    V Praze a velkých městech tento trend samozřejmě nelze posoudit z důvodů silného zarušení, ať už pochází z čehokoliv – ovšem na venkově (osobní zkušenost) počet vysílačů na (např.) středních vlnách rozhodně neklesá.
    Každý stát si chrání své, kdysi mu přidělené frekvence, jako „rodinné stříbro“. U nás je bohužel trend opačný – ruší se vysílače a prodávají se pozemky pod nimi a anténami.
    Potřeby obyvatel v regionech, postižených tímto „novátorstvím“ a poslechovost jsou pro vedení Českého rozhlasu zřejmě nezajímavé.
    Mám osobní zkušenost z místa, kde vlastním domek po rodičích (západní Čechy). Tam je příjem ČR v pásmu vkv na běžný přenosný přijímač obtížný, ne-li nemožný – lokalita je na nevýhodném místě s ohledem na dostupné vysílače. Příjem ČRo 1 Radiožurnál byl bezproblémový i na jednoduchý přijímač s rozsahem dlouhých vln.
    Nyní, po „úsporných opatřeních“ vedení ČR je příjem téměř nemožný. Pro příjem v pásmu vkv je nutná anténa (alespoň dipól) umístěný ve výšce (na půdě) – s dobrým tunerem je příjem kvalitní – ale proč mám zapínat celou sestavu s daleko vyšším příkonem jen proto, že chci slyšet zprávy nebo Zelenou vlnu ?
    Četl jsem zprávu, vypracovanou v 60. letech minulého století pro ÚV KSČ. V ní už tehdy bylo uvedeno, že pokrytí západních Čech signálem Československého rozhlasu je nedostatečné. Tehdy se poukazovalo na jazykové schopnosti obyvatel regionu, kteří spíše přijímají zahraniční (= německý) rozhlas a televizi, poněvadž příjem domácího vysílání je obtížný a zdůrazňovala se nutnost tento stav urychleně změnit.
    Pamětníci si určitě vzpomenou, že v té době bylo možné přijímat na středních vlnách oba programy ČR („Praha“, „Československo 1“ – později „Hvězda“), současně byl program „Hvězdy“ vysílán i na dlouhých vlnách.
    Od té doby uplynulo mnoho let, padlo mnoho krásných slov o naplňování potřeb občanů – ale výsledek je nulový – alespoň pokud jde o pokrytí jmenovaného území signálem.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .