Představujeme prosincové novinky Českého rozhlasu Olomouc

cro_olomouc_mrakyProsinec přináší na veřejnoprávní vlny Českého rozhlasu Olomouc několik zajímavých novinek. Zároveň vás pozveme na vánoční a silvestrovský program, v něm mimo jiné olomoucké studio vzdává hold zesnulému herci Ladislavu Lakomému, další pozvánka zamíří do Besedního sálu Muzea umění v Olomouci. Premiér České republiky Petr Nečas udělil čestné uznámí redaktorkám ČRo Olomouc za pořad „Léčba Baziliškem“.

Aby novinek nebylo málo, regionální studio se podílelo na vzniku filmového eseje Adam znamená člověk. Představme si čerstvé novinky z Českého rozhlasu Olomouc.

Vánoce s Ladislavem Lakomým

Letošní olomoucké rozhlasové Vánoce budou připomínkou velkého Hanáka, nezapomenutelného českého herce a člověka, jehož život před 80 lety započal v Náměšti na Hané. „Před rozhlasovým mikrofonem prvně stanul v roce 1946 a od té doby se stali doživotními přáteli. Z tohoto dlouholetého svazku vzešla celá řádka děl, která tvoří Zlatý fond Českého rozhlasu. Chceme se vrátit se kořenům, do světa, který má řád a kde dobro spolehlivě vítězí nad zlem,“ přibližuje ČRo Olomouc osobu Ladislava Lakomého, herce, který zemřel v letošním roce.

DOPORUČUJEME: Proběhl seminář od hudbě na Radiožurnálu a Dvojce Českého rozhlasu

Na Štědrý den pozve posluchače ČRo Olomouc na Hastrmanské pohádky a po nich humoresku Ondřeje Přikryla Zlaty prasátko. Sváteční večer bude od 20.05 patřit nastudování Břehule Aloise Zábranského. Štědrovečerní vysílání nabídne vzpomínky jeho žáka Igora Bareše. Božíhodové odpoledne zpříjemní od 15.05 Strašidla a strašidýlka Ladislava Lakomého, pověsti a legendy z Náměště na Hané a okolí. Svatoštěpánské dopoledne Českého rozhlasu Olomouc prozáří od 9.20 hodin Plke, plke, plkačke pro stréčke a tetičke, které sepsal Franta Lésko z Čehovic.

radiotv_face_n05

Moravský Silvestr natáčelo Brno, Olomouc a Ostrava

Marcela Vandrová, Zora Ježková a Dagmar Misařová, redaktorky Českého rozhlasu, vás provedou posledním večerem letošního roku. Společný projekt Moravský Silvestr 2011 vzniknul na základě spolupráce ČRo Brno, Olomouc a Ostrava. Galavečer z Janíkovy stodoly ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm představí Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů, Cimbálovou muziku Stanislava Gabriela a Hanácký pěvecký sbor Rovina.

RRTV: Rakovník do portfolia Radia Beat neputuje

Večer svými historkami a povídání zpestří herci Igor Bareš, Zdena Herfortová, Petr Kubes, cestovatel Richard Konkolski a manželkou Mirkou, osobitý malíř Libor Vojkůvka, znalec brněnského podzemí Aleš Svoboda, vinařka Irena Svobodová, záhadolog Arnošt Vašíček, sexuolog Radim Uzel, Duo Kuko, stréček Jura z Pivína a mnozí další. Režii měl Michal Bureš, všechna regionální studia odvysílají galaprogram v 19.00.

radiotv_googleplus_03

Causa Karel Sabina na divadle

Inscenace nazvaná Causa Karel Sabina přibližuje jednu z nejvýraznějších, ale zároveň nejkontroverznějších osobností naší kultury. Významný český prozaik 19. století, literární kritik, libretista a revolucionář z let 1848 – 1849 strávil ve vězení více než 8 roků, z čehož zhruba polovinu v olomoucké pevnosti. Po propuštění se dal zlákat do služeb tajné policie jako konfident s mezinárodní působností. V létě roku 1872 byl nad ním uspořádán národní soud. Byl prohlášen za zrádce národa a zbývající část života prožil o samotě, v bídě a opovržení,“ informoval server RadioTV.cz Michal Bureš, režisér.

PSALI JSME: Vánoce ON-AIR: Rádia již nadělují lety balonem, mobily a pomáhají dětem

Tato inscenace bude klást otázky týkající se spolupráce s tajnou bezpečností a to v jakékoli době. Uvedena bude v premiéře ve čtvrtek 15. prosince od 19. hodiny v Besedním sále Muzea umění v Olomouci.

ČRo Olomouc se podílí na „Adam znamená člověk“

Na vzniku filmového eseje „Adam znamená člověk“ se podílel také ČRo Olomouc. Autorem je kněz, publicista a spolupracovník olomouckého rozhlasu Jan Hanák, který napsal scénář a zároveň se ujal režisérské taktovky. Původně rozhlasový dokument, jenž pojednává o zrození Adama pravního, druhého i každého, se po třech letech proměnil ve snímek filmový. Gynekoložka, kněz a student v něm přemítají nad tématem narození člověka.Premiéra bude uvedena ve čtvrtek 15. prosince.

adam_croolomoucAdam znamená člověk, zdroj: Archiv Českého rozhlasu

Uznání redaktorkám ČRo Olomouc od premiéra

Čestné uznání obdržely z rukou premiéra České republiky Petra Nečase redaktorky ČRo Olomouc – Radka Kvasničková a Ivana Pustějovská. Předseda vlády ocenila jejich pořad „Léčba Baziliškem“, ten vypráví příběh Hany Mösnerové, která svůj život zasvětila canisterapii (výchově psů pomáhajících handicapovaným lidem). Ocenění bylo uděleno v rámci XVIII. slavnostního večera Vládního výboru pro zdravotně postižené občany.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .