Předseda vlády zastavil dávné odvolání bývalých členů RRTV

rrtv_perexPremiér Petr Nečas zastavil dávné odvolání několika bývalých členů Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, kteří byli zbaveni funkcí krátce po prohrané mezinárodní arbitráži týkající se televize Nova. Odvolací řízení radních několikrát zrušily soudy, současný premiér nakonec rozhodl o tom, že se v procesu nebude pokračovat.

Členy Rady pro vysílání odvolal v dubnu 2003 na návrh Poslanecké sněmovny předseda vlády Vladimír Špidla. Šest členů rady, konkrétně Zdeněk Duspiva, Pavel Foltán, Josef Musil, Jiří Novotný, Petr Štěpánek a Petr Žantovský, postup předsedy vlády zažalovalo. V květnu 2007 Městský soud v Praze v souladu s předchozím rozhodnutím Nejvyššího správního soudu odvolání jmenovaných zrušil jako nezákonné.

Odvolání ale nicméně opětovně učinil v roce 2009 tehdejší premiér Jan Fischer. Jenomže letos v červnu Městský soud v Praze i toto odvolání zrušil jako nezákonné. Hlavní chybou odvolání členů rady má být fakt, že bylo vykonáno bez udání důvodu. V rozsudcích se konstatuje, že v právním státě nikdo nemůže být odvolán z veřejné funkce bez udání důvodů. Uvádí to v tiskové zprávě Petr Štěpánek, který byl místopředsedou tehdejší Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Právě on informoval média o tom, že premiér Nečas svým usnesením před několika dny definitivně ukončil celou kauzu.

Tento krok nic nemění na současném složení a fungování Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Bývalým členům před několika lety vypršeli mandáty a RRTV tak může i nadále pokračovat v nynějším složení.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .