Poslech rádia klasicky a přes internet: na revoluci to zatím nevypadá

Poslech rádia přes internet je díky mobilním telefonům a mobilním aplikacím na vzestupu. Zvláště u mladých posluchačů a technologických nadšenců může internetové rádio zcela nahradit klasický příjem. Na revoluci v poslechu rádia to ale zatím nevypadá.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

Rádio na klasickém přijímači poslouchá až 94 procent

Většina posluchačů přirozeně nejradši poslouchá a ladí stanice na svém standardním VKV/FM přijímači nebo na autorádiu. Počítače a mobilní telefony jsou co do oblíbenosti na druhé příčce. Konkrétní výstupy v rámci dlouhodobých průzkumů přitom indikují zajímavé hodnoty zejména pokud jde o oblíbenost poslechu rádií přes internet.

Podle RadioProjektu, který kromě poslechovosti rozhlasových stanic zkoumá i popularitu jednotlivých platforem, se až 94 procent všech posluchačů přiklání ke standardnímu poslechu rádia na běžném přijímači doma nebo v autě. Tato hodnota přitom nerozlišuje, zda se jedná o poslech na FM nebo DAB přijímači. Můžeme však předpokládat, že drtivá většina respondentů poslouchá rádio tradičně přes FM.

A nyní přichází ona zajímavá hodnota týkající se poslechu rádií přes internet. Tento způsob poslechu v prohlížeči podle Radioprojektu využívá 23 procent české populace. Dalších 6% respondentů uvádí, že rádio poslouchá na mobilním telefonu „přes aplikaci“, a 3% poslouchají rádio na mobilu díky streamu v přehrávači.

Platformy poslechu rádií – v procentech

Alternativní poslech rádií - využívané platformy v procentech. Zdroj: Radioprojekt (IV.Q 2015-I.Q 2016). Realizace: STEM/MARK, Median

Alternativní poslech rádií – využívané platformy v procentech. Zdroj: Radioprojekt (IV.Q 2015-I.Q 2016). Realizace: STEM/MARK, Median

I na internetu poslouchají lidé stanice, které důvěrně znají

U posledních dvou hodnot můžeme předpokládat, že poslech přes aplikaci a přes stream na mobilním telefonu rovněž využívá internetové připojení. Hodnoty ale nelze jednoduše sečíst, jelikož jednotlivé skupiny se mohou překrývat. Pokud ale bereme v úvahu hlavní hodnotu poslechu rádia v prohlížeči na úrovni 23 procent, i to je velice zajímavé číslo.

Zajímavé rovněž je, že na předních příčkách v poslechu na internetu a v mobilních telefonech se umísťují stejné značky jako v klasickém FM vysílání, tedy Evropa 2, Radiožurnál, Rádio Impuls – až poté následují zahraniční rádia. Z regionálních stanic jde o Radio Beat, Rádio BLANÍK, Country radio nebo Fajn radio.

Výsledky průzkumu potvrzují, že i v rámci internetového prostředí poslouchají lidé převážně ty stanice, které už důvěrně znají. Pokud má jednou poslech rádia přes internet nahradit klasický příjem, vyžádá si to nejprve výraznou změnu v návycích u většinové populace. A to může trvat několik let, případně i desetiletí.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .