Poslanci by měli Rozhlasové radě pomoci, aby nedocházelo k porušování zákona

ceskyrozhlasvelkyNáhlé úmrtí člena Rady Českého rozhlasu Ladislava Jíši opětovně zkomplikovalo probíhající volbu generálního ředitele této instituce. Nejprve měla regulační rada problém s dostatečným počtem hlasů. Poté co radní přivítali nového kolegu se však dostavilo nečekané úmrtí místopředsedy rady. Jak bude volba pokračovat?

Ze zákona devět členů. V radě jich sedí pouze pět

Rada Českého rozhlasu má ze zákona devět členů. Nicméně už celý jeden rok jich bylo v tomto orgánu pouze pět. Členy rady totiž volí a odvolává Poslanecká sněmovna a volba kandidátů na uvolněná místa v radě nepatřila zrovna mezi priority bývalé i současné sněmovny. Zákonodárci totiž po loňském odstoupení generálního ředitele Richarda Medka a vypršení mandátu několika radních nedokázali zvolit náhradu. V praxi to znamená, že Rada Českého rozhlasu nemůže v současném složení schvalovat některé významné kroky, k nimž patří i volba generálního ředitele této instituce. Po odstoupivším Richardu Medkovi instituci dočasně vede jeho zástupce Peter Duhan, nicméně ten je v současné situaci prakticky neodvolatelný. A Rada jej zároveň nemůže zvolit ani jako řádného ředitele protože pro tento úkon potřebuje ze zákona nejméně šest hlasů.

Jak z tohoto kruhu ven? Jedinou instancí, jež může situaci rozřešit, je Poslanecká sněmovna. Zákonodárci si ale už před rok nedokáží vybrat z nabídky různých kandidátů. Letos po dlouhé diskuzi zvolili za řádného člena rady pouze Milana Badala, jež měl být potřebným šestým hlasem, který by přispěl k volbě nového ředitele Českého rozhlasu. Ovšem pouze za předpokladu, že by se všichni radní konsensuálně shodli na jednom kandidátovi.

Ladislav Jíša nečekaně zemřel. S jeho hlasem se počítalo

Což ovšem nikdo nepředpokládal bylo náhlé úmrtí jednoho z členů. První místopředseda Rady ČRo a její mluvčí Ladislav Jíša minulý týden zemřel po hospitalizaci kvůli komplikacím se srdcem. Zanedlouho měl podstoupit operaci no místo toho přinesla média smutnou zprávu. Poslední rozlučka s panem Jíšou se uskutečnila v úterý 29. března 2011 ve 12.40 hodin v malé síni Strašnického krematoria.

Neočekávaná situace zamotala již probíhající konkurz na generálního ředitele. Zákon s podobnou variantou nepočítá, ale připouští fakt, že Rada ČRo nemusí vždycky jednat v úplném složení. I proto je pro zvolení nového generálního ředitele potřeba pouze šest z devíti hlasů radních. Co ale udělat v případě, kdy Rada nového ředitele zvolit nemůže protože nemá dostatečný počet hlasů? V tu chvíli by měli problém urychleně řešit poslanci tak, aby nedocházelo k porušování zákona o Českém rozhlase.

PSALI JSME K VOLBĚ GENERÁLNÍHO ŘEDITELE ČESKÉHO ROZHLASU:
Šest vyvolených se přihlásilo do konkurzu na ředitele Českého rozhlasu
Důležitý úkol nové Rady ČRo – volba nového ředitele rozhlasu
Rada ČRo nového ředitele nezvolí, chybí jí jeden člen
Nekompromisně kompromisní volba nového šéfa ČRo

rada-cro-slozeni-rijen-2010-screen-z-rozhlas_czSložení Rady Českého rozhlasu na podzim loňského roku. Tehdy byla Rada pětičlenná. Letos k ní přibyl šestý člen Milan Badal. V minulém týdnu ale náhle zemřel první místopředseda Ladislav Jíša. Rada tudíž nemůže zvolit nového generálního ředitele.

Měli zvolit ředitele do tří měsíců. Před rokem

Zákon totiž stanovuje, že „Nového generálního ředitele je Rada povinna jmenovat nejpozději do 3 měsíců ode dne, kdy se uvolní funkce generálního ředitele.“ K uvolnění funkce došlo v únoru loňského roku, bývalý ředitel Richard Medel odstoupil 24. února 2010. Dnes máme 29. března 2011 a nový ředitel stále nebyl jmenován protože ho nemá kdo zvolit. Znamená to, že zákon je porušován už minimálně devět měsíců.

Můžete namítat, že Poslanecká sněmovna si svoji povinnost splnila tím, že nedávno zvolila do Rady ČRo šestého člena Milana Badala. A náhlé úmrtí jiného člena Ladislava Jíši lze považovat za zásah vyšší moci, jež se nedal předvídat. To je pochopitelně možná interpretace. Jenže poslanci měli k dispozici více než dva tucty kandidátů na členy Rady ČRo, z nichž vybrali jenom jednoho. Pokud by zvolili alespoň dva nebo tři členy, mohli dnešní situaci hladce předejít. Pochopitelně by bylo nejlepší, kdyby dovolili všechny zbývající členy Rady tak jak to káže zákon. Rada ČRo má mít devět členů a nepočítá se s tím, že by rada byla z politických důvodů nekompletní.

Zodpovědně by se měli chovat nejen členové rady, ale i jejich volitelé

Poslanecká sněmovna má přitom nejen zákony schvalovat ale je také dodržovat, podobně jako kterýkoliv občan České republiky. V extrémním případě by se mohlo stát, že dojde k zpochybnění důležitých managerských rozhodnutí prozatimního ředitele Českého rozhlasu Petera Duhana a to jen proto, že zatím nebyl jmenován jeho řádný nástupce.

Český rozhlas by se konečně po delší době mohl dostat mezi priority poslanců. Nelze se spoléhat na to, že se situace vyřeší sama. I kdyby měla Rada ČRo ještě dnes šest členů, ředitele by zvolila jen s potížemi. Všichni radní by totiž museli ve stejném momentu dát hlas jednomu vybranému kandidátovi. A to rozhodně není dostatečný prostor pro jednoznačné vyvážení názorů v Radě. Pokud chceme, aby se členové rady chovali při volbě generálního ředitele zodpovědně, musíme totéž očekávat i od jejich volitelů.

Autor článku:

Komentáře (2)

  1. Barka

    Takže je tady někdo zbytečný, pravděpodobně posluchači. Podobný blaf tady byl
    publikovaný desetkrát a mě by spíš zajímal jejich plat. Nějak totiž nerozumím
    tomu, co to je :ekonomická kontrola:. Co takhle tento ansámbl rozpustit? Nejlépe
    v S 6006.

  2. Ivo Rottenberg

    Od lidí, kteří chtějí ovládat rozhlas nemůžete čekat nic dobrého. Se smíšenými pocity vnímám odchod Jíši. Mě by stačilo, kdyby neodcházel nohama napřed, ale po svých. Jistě se rojedou pikle, jak tu Radu doplnit, aby nedej Bože, nepotvrdili ve vedení soudružku Jaklovou.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .