Patnáctý ročník ankety Neviditelný herec zná vítěze, téměř trezorová Koule má zlato

neviditelnyherec

VIDEO UVNITŘ – V sobotu se na Dvojce Českého rozhlasu v rámci pořadu Tobogan, který připravuje Aleš Cibulka, vyhlašovaly výsledky ankety „Neviditelný herec“, v 15. ročníku uspěli Luděk Munzar a Lucie Vondráčková. Nejpopulárnější herecké výkony doplnila nejúspěšnější rozhlasová hra „Koule“. Nominováno za účinkování v rozhlasových hrách a četbách bylo jednatřicet herců a hereček.

Aleš Cibulka vyhlásil v sobotu 22. října ve své talk-show Tobogan vítěze letošního ročníku ankety Neviditelný herec. Ceny vítězům předali šéfredaktor Týdeníku Rozhlas Milan Pokorný a generální ředitel ČRo Peter Duhan. Celkem 5 465 čtenářů Týdeníku Rozhlas nominovalo jedenatřiceti herců a hereček, kteří účinkovali v rozhlasových hrách a četbách na pokračování. Záznam talk-show Tobogan nabízí Český rozhlas na iRadiu.

Vondráčková za trilogii, Munzar za Hrubínovu Sázavu

Vítězkou v kategorii hereček se stala Lucie Vondráčková, která byla oceněná za výkon v trilogii Bílá košatinka, Černé korálky a Cár papíru autorky Mileny Mathausové v režii Vlada Ruska. „Rozhlas byl vždy mým snem, dostala jsem se k němu až teď. Byl to pro mě rok plný učení za pochodu a nádherných zážitků,“ řekla v telefonickém rozhovoru herečka. Na druhé příčce se umístila Pavla Tomicová, která účinkovala ve hře Koule, třetí skončila Blanka Bohdanová.

SOUVISEJÍCÍ: Prix Bohemia Radio 2011 minulostí, uděleny též ceny za self-promotion

Luděk Munzar zvítězil mezi muži díky interpretaci četby z knihy Františka Hrubína Sázava, řeka dětství, mládí mého v režii Hany Kofránkové. „Jsem dojat i proto, že si lidé vzpomněli na Hrubína. Je to rok, co jsme udělali pořad do Violy, kde vzpomínám na naše přátelství. Je stále vyprodán,“ řekl herec ČTK, který si v těchto dnech připomíná 59 let spolupráce s rozhlasem. Druhé místo patří Janu Vondráčkovi (rovněž účinkoval ve hře Koule), třetí Josefu Somrovi.

neviditelnyherec_kouleZ natáčení hry Davida Drábka Koule – Jan Vondráček a Pavla Tomicová, foto: Martin Velíšek.

„Kontroverzní“ Koule vyhrála

Nejlepší hrou byla posluchači zvolena „Koule“ autora Davida Drábka v režii Aleše Vrzáka. Tato hra ovšem málem skončila v rozhlasovém trezoru, dílo si lidé spojili s bývalou atletkou Helenou Fibingerovou. Do Vánoc má vyjít na CD v Radioservisu, právě Pavla Tomicová za roli „atletické královny Mileny“ získala druhé místo v kategorii hereček. Milena vykazovala rysy podobné s bývalou atletkou, obě totiž vlastní pekárnu a stejně jako Helena Fibingerová zasedala v Radě ČT, atletky byly rovněž obviňovány z dopingu. Hra se vysílala v lednu letošního roku, jako první z celoročního cyklu premiérových původních her „Vinohradská dvanáctka„, Helena Fibingerová a Jarmila Kratochvílová požadovaly po Českém rozhlasu kompenzaci.

DOPORUČUJEME: Přečtěte si více o hře Davida Drábka: Koule

Hra Koule nám způsobila nejeden problém. Dokonce kroužila v mé kanceláři a málem mě trefila,“ poznamenal k tomu generální ředitel Českého rozhlasu Petr Duhan. „Celý rok jsem se touto kauzou dobře bavil. I když si myslím, že rozhlasoví kolegové museli odolávat většímu tlaku. Podvědomě se totiž všichni obáváme, že by nás nějaká vyšší neviditelná moc začala cenzurovat či nějakým způsobem uzurpovat,“ řekl Drábek ČTK. Poděkoval zároveň bývalým atletkám za „PR“, díky tomu se hra dostala mezi posluchače: „I když si myslím, že tu hvězdnou hodinu jsme si odbyli tím, jak jsme vůbec bojovali o to, aby Koule zůstala v éteru a nebyla soudně zakázána, což by skutečně byla velká bizarnost,“ dodal Drábek.

Z natáčení hry Koule.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .