Operátoři digitálního rozhlasového vysílání založili zájmové sdružení

radiotv-600Operátoři digitálních rozhlasových multiplexů společně s rozhlasovými stanicemi, které se účastní prvotního ostrého provozu digitálního rozhlasového vysílání v České republice, společně zakládají zájmové sdružení DAB fórum.

Hlavním cílem účastníků DAB fóra je efektivní postup směřující k rozvoji digitálního rozhlasového vysílání v České republice. Zástupci společností definovali oblasti, které jsou důležité pro úspěšné zavedení rozhlasového vysílání ve standardu DAB. Mezi ně patří dostupnost frekvenčního spektra ve III. pásmu pro vysílání, preciznější ukotvení rozhlasového systému DAB v legislativě, zvyšování penetrace digitálních rozhlasových přijímačů, stolních i v automobilech, a také medializace digitálního rozhlasového vysílání.

V současnosti signál digitálního zemského rozhlasu DAB pokrývá již zhruba polovinu obyvatel České republiky. Už nyní si posluchači mohou naladit až 17 digitálních rozhlasových stanic a nabídka programů a pokrytí signálem se bude i nadále rozšiřovat. Pro vysílání jsou však primárně použity kmitočty v L-pásmu, které mají výrazně horší parametry šíření v porovnání s kmitočty ve III. pásmu, které se uvolnilo po ukončení analogového televizního vysílání.

Zakládajícími členy DAB fóra jsou operátoři digitálních rozhlasových sítí, tedy České Radiokomunikace, příbramská společnost Teleko a plzeňská společnost RTIcz. Z provozovatelů rozhlasových stanic se do projektu zapojil Český rozhlas, provozovatelé rádií Impuls, Frekvence 1, Rádio Proglas a společnost SeeJay Radio s.r.o., která kromě aktuálně provozovaného SeeJay Radia připravuje i spuštění druhého programu v rámci digitálního rozhlasového vysílání.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: