Odvolat ředitele veřejnoprávní televize nebo rozhlasu není jednoduché

ceskyrozhlasvelkyNÁZOR – Nejnovější případ neplatné výpovědi Václava Kasíka znovu ukazuje na problematičnost odvolávání manažerů v institucích veřejné služby nebo v regulačních orgánech. Zejména odvolání generálního ředitele Českého rozhlasu nebo České televize je vždycky právně problematické, pokud se dotyčný nerozhodne odejít sám.

Kasíkovi zlomilo vaz Rádio Wave

Václav Kasík šéfoval Českému rozhlasu deset let. Na konci své manažerské dráhy se ale dostal do nemilosti Rady Českého rozhlasu zejména kvůli mládežnickému Rádiu Wave, které mělo být trumfem v jeho kandidátském projektu a mělo završit dvě desetiletí snah o vybudování samostatného okruhu pro mladé posluchače. Jenže Kasík si zákon o Českém rozhlasu vyložil po svém a spustil Rádio Wave nejen v podobě digitálního okruhu ale i analogové stanice, která formálně fungovala v režimu regionálního středočeského studia.

Členové rady ČRo, kteří Kasíka do funkce zvolili, neměli s tímto řešením vážnější problém. Do nemilosti se Kasík dostal až po částečné obměně Rady, kdy na něj začali noví radní tlačit, aby vyřešil právní problémy kolem analogového vysílání Rádia Wave. Ony právní problémy ve skutečnosti znamenaly požadavek vypnout Rádio Wave na středočeském FM kmitočtu. Kasík se tomuto požadavku nejprve odmítal podvolit, koncem srpna 2008 ale toto vysílání přece jen vypnul.

Ředitel musí vědomě a opakovaně porušovat zákon, jinak je téměř neodvolatelný

Své odvolání z funkce ale tím jen oddálil. Jeho rival v managementu ČRo Richard Medek se totiž snažil za každou cenu dostat do přízně radních a v klíčových situacích šel proti Kasíkovi. Rada ČRo místo toho, aby nechala Václava Kasíka důstojně odejít nebo mu umožnila řádně dokončit funkční období, rozhodla se raději odvolat generálního ředitele z funkce.

Podobný akt je ale velice problematický. Zákon stanovuje přesné podmínky, které musí být splněny (nebo které musí generální ředitel nejprve porušit), aby bylo odvolání v pořádku. Stanovuje se i časové rozpětí (obvykle se bere v potaz posledních šest měsíců), během kterého musí dojít k onomu porušení a Rada ČRo musí všechny výtky vůči řediteli mít i písemně podložené a odhlasované. A k odvolání ředitele se musí najít dvoutřetinová většina hlasů v kontrolní radě. Nestačí tedy jen mediální proklamace jednotlivých členů nebo většinově nepříznivá nálada uvnitř rady.

PSALI JSME: Václav Kasík se může vrátit do Českého rozhlasu. Jeho výpověď je neplatná

vaclav-kasik-uklada-svou-zdravici-do-pametni-schrankyVáclav Kasík (vlevo) nejprve založil úspěšné Rádio Alfa. Pak se stal generálním ředitelem Českého rozhlasu, který vedl 10 let. Nyní se s rozhlasem soudí o neplatnost své výpovědi.

Ani soukromá televize nebo rádio nepřijde snadno o licenci

Odvolání generálního ředitele rozhlasu nebo televize je asi podobně komplikované jako je odnětí vysílací licence komerční televizi nebo rádiu. Ani tam to není o zvůli několika radních ale o přesném dodržení několika velice důležitých zákonných podmínek. Nutno dodat, že souběžné porušení všech nutných podmínek tak, aby mohla být nenapadnutelně odebrána vysílací licence, je prakticky nemožné.  I proto je tento jev velice ojedinělý a slouží spíše jako pojistka pro případ, že by se některý vysílatel pouštěl daleko za hranu platných zákonů a dobrých mravů.

A proč je samotné odvolání generálního ředitele rozhlasu nebo televize podobně obtížné? Je to z důvodu zachování nezávislosti dané osoby i média. Generální ředitel se sice formálně zodpovídá kontrolní radě, ale jeho kroky musí být z principu nezávislé. Nemůže se tedy stát loutkou v rukou rady. I proto je jeho pozice téměř neotřesitelná a každé odvolání ředitele může být snadno napadnutelné u soudu s nejistým výsledkem. A to je i případ Václava Kasíka, který sice neprotestuje proti svému odvolání z čela rozhlasu, ale proti následné výpovědi, kterou od nového vedení obdržel. V rozhlase přitom mohl zůstat – nové vedení mu nabízelo post tajemníka Symfonického orchestru ČRo. Tuto práci ale Kasík odmítl. Až pak dostal od vedení rozhlasu výpověď.

Český rozhlas považuje odvolání Kasíka za platné

Jak dnes média informoval René Zavoral z Českého rozhlasu, včerejší rozsudek, který vyznívá ve prospěch Václava Kasíka, není pro tuto chvíli vítězstvím ani jedné ze stran sporu. „Příslušný soud vyslyšel nový argument Českého rozhlasu, že  pracovní poměr pana Ing. Václava Kasíka měl skončit již samotným odvoláním Rady Českého rozhlasu a nikoliv až výpovědí,“ uvedl šéf odboru Komunikace a vnějších vztahů ČRo.

Dle vyjádření našich právních zástupců Ing. Václav Kasík ničeho v tomto sporu nedosáhl. Český rozhlas nadále trvá na svém stanovisku, že pan Kasík byl platně odvolán a jeho pracovní poměr skončil  již rozhodnutím Rady Českého rozhlasu a nikoliv vypovědí, kterou soud shledal neplatnou.  Další postup v této věci bude záležet zejména na panu Kasíkovi, který s ohledem na právní názor příslušného soudu podal obsolentní žalobu. Český rozhlas uváží své další kroky poté, co obdrží písemné vyhotovení rozsudku,“ dodal René Zavoral.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .