Na Slovensku po slovensky, i díky kvótám. Rádia musí upravit playlisty

Noční můra hudebních dramaturgů se naplnila. Každá pátá písnička v playlistu slovenských rádií bude muset být skutečně „slovenská“. V roce 2017 se budou muset posluchači ještě více obrnit, podíl stoupne na 25 procent.

radio-studio-ilust-naj-651

Od příštího roku konečně poznáme skutečnou kvalitu slovenské hudby

Slovenský parlament po několika měsících „výhrůžek“ skutečně do zákona vložil kvóty týkající se slovenské hudby v rádiích. Komerční stanice budou muset od příštího roku 2016 hrát minimálně 20 procent slovenských skladeb. Aby písnička vyhověla normě, nemusí být nutně ve slovenštině. Stačí když je alespoň jeden spoluautor skladby slovenského původu. Kromě zpěváka či hudebníka může jít o dalšího člena kapely nebo autora textu či hudby. V takovém případě bude píseň zařazena mezi „slovenské“ i z pohledu státní regulace.

Reálně budou muset slovenská rádia významně upravit své playlisty. Momentálně činí průměrný podíl slovenské tvorby ve vysílání komerčních stanic zhruba 10 procent. Tato hodnota může českým posluchačům i dramaturgům připadat nízká. Je ale potřeba si uvědomit, že do podílu se nezapočítávají skladby v češtině. A na Slovensku – na rozdíl právě od České republiky – neexistuje tradice ve vysílání domácí hudby. A nezavedlo ji ani slovenské Rádio HEY!, které sice česko-slovenský hudební formát prosazovalo, ale po několika letech se stáhlo z trhu.

Sankce za nedodržení zákona nejsou pro velké stanice problém

Zatím není jasné, jak budou komerční rádia na nový zákon reagovat. Zda jej budou skutečně dodržovat nebo se například pokusí nové povinnosti obejít zařazením „slovenských hodin“ do okrajových vysílacích časů. S možným obcházením zákona počítal i zákonodárce, který ze statistiky vyjmul noční vysílání mezi půlnocí a šestou ranní. Do sledovaného podílu se tak počítají pouze skladby odvysílané od 6:00 do 24:00.

Pokud se některé stanice kvótám nepodřídí, riskují pokutu od 99 do 1600 euro. Není ale jasné, zda jde o pokutu za každý měsíc nedodržení kvót, nebo zda jde o možnou souhrnnou pokutu za delší období. I v extrémním případě by však pro některé – zejména celoplošné – stanice mohlo být přijatelnější zaplacení pokuty před úpravou playlistů.

Slovenský rozhlas přitvrdí, bude hrát až 35 procent domácí hudby

V jiné pozici bude veřejnoprávní Slovenský rozhlas – tedy přesněji rozhlasové programy RTVS. Veřejná instituce bude muset od roku 2017 hrát až 35 procent slovenské hudby na každém rozhlasovém okruhu, což může znamenat významnou změnu playlistů oproti současnosti. V jejím případě je ale zvýšený podíl slovenských skladeb pochopitelný, jelikož jednou z funkcí rádia veřejné služby je i podpora domácí kultury a umělců.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: