Může chystaná transformace Rádia Bonton příjemně překvapit? Nebo půjde s davem?

melodie_perexGLOSA – Když v lednu Rádio Bonton zrušilo své loňské novinky, posluchači mohli být zaskočeni. Některým se změny líbily. Ve chvíli, kdy se však objevily informace o radikální změně licenčních podmínek, musel být překvapen nejeden z nás. Rádio Bonton se sice potýká s výrazným poklesem poslechovosti, přesto je jeho hudební formát něčím výjimečný a odlišující se od konkurence. Co přinesou změny licenčních podmínek? A vydá se Rádio Bonton cestou blaníkovského formátu“?

Polovina playlistu z česko-slovenské tvorby?

Posluchači Rádia Bonton oceňují alternativněji zaměřenou stanici, která jim pravidelně přináší odlišně laděný playlist. Nehraje totiž tradiční pop, ale snaží se jít cestou mírné alternativy, je to taková střední cesta mezi klasickými hitovými stanicemi a těmi pro náročnější posluchače. Playlist Rádia Bonton se skládá z hitů za posledních 10-12 let, jednou v hodině zazní i Bonton klasik“. Už brzy se to ovšem výrazně změní.

Podle nových licenčních podmínek bude nově sledován podíl české a slovenské hudby, ten nemá klesnout pod 50% celkového objemu vysílacího času“. Znamená to tedy, že minimálně každá druhá písnička bude domácí či slovenské provencience? Nutně tomu tak být nemusí, podmínky stanoví podíl z celkového vysílacího času, prakticky tak může třeba po 20. hodině najet na několika hodinové pásmo česko-slovenské hudby. Důvody jsou nasnadě, hudební nemoderované pásmo Československá sobota se setkávalo u posluchačů se značným ohlasem.

PSALI JSME: Rádio Bonton mění licenční podmínky

Tzv. blaníkovský formát rádia“ je velmi populární. Toto označení se vžilo pro rádia, která hrají zejména starší českou hudbu a charakterizují se jako „pohodové české rádio“. Kromě Rádia Blaník vsází na přístup pohodového společníka například Rádio Čas či Rádio Petrov (v jistém slova smyslu částečně i Rádio Impuls). Podíváme-li se na to, kolik posluchačů ona rádia mají, je jasné, že tento formát v České republice sklízí u posluchačů největší ohlas. Lze čekat podobný přístup od Rádia Bonton? Konkurovat tímto přístupem by asi nebylo úplně smysluplné. Zamysleme se tedy na tím, jak by playlist Rádia Bonton mohl vypadat. Rádio Bonton může mile překvapit.

mp_bonton_11

Mapa pokrytí Rádia Bonton, zdroj: DXRadio.cz/JIDXC

Starší hudba na Bontonu i v minulosti

Zaměřit by se mohlo na českou a slovenskou tvorbu posledních 20 let a vsázet třeba i na ne tolik známé interprety. Myšlenka to může být určitě přínosná. Jistý posun lze sledovat už nyní. Téměř bych si byl ochoten vsadit (a že to nedělám) na to, že česko-slovenská hudba na Rádiu Bonton nebude „normalizační popík“ typu Helena Vondráčková, ale dočkáme se příjemného osvěžení. Třeba konečně někdo dokáže, že i česká a slovenská hudba stojí za to poslechnout si ji. Starší hudba se nyní dostane do vysílání Rádia Bonton ve větším počtu, ne 70%, ale pouze 40% hudby nebude starší než 10 let. Už dříve mohli posluchači (tehdy ještě pop-rockového formátu„) ladili večerní speciály Osmdesátky v osm a Devadesátky v devět, průvodcem prvního z nich byl Luděk Hrzal, druhý blok byl nemoderovaný.

Co přinese nové vedení Bontonu?

Rádio Bonton je mimo originální hudbu známo i častými změnami programového schématu či formátu. Ranní vysílání se měnilo nepočítaně, vzpomene si ještě někdo na proud Bonton 5-9 s Martinem Hovorkou (nyní víkendový moderátor Evropy 2), Davidem Salomonem (později moderoval ranní vysílání sám, poté se objevoval v ranní show Dance a nyní opět nic) a Eliškou Hutníkovou. Rádio Bonton velmi často komunikuje rozličnými kampaněmi, „Pop-rock nezastavíš“, „Posranej život“, „Váš parťák do města“, „Poslouchej, pochopíš“ a žádná s delším trváním, u i akce „Posranej život“ (neboli „PéŽetko“) už není.

DOPORUČUJEME: Rádio Bonton nově vysílá na Strakonicku

Po Martinu Pokorném přebírá otěže vedení stanice Miroslav Škoda, ten navíc zůstává jako ředitel Frekvence 1, od jeho nástupu F1 vytrvale posiluje. Zda dokáže posunout Rádio Bonton ukáže čas. Tento krok alespoň sníží personální náklady. Rádio Bonton ovšem vytrvale klesá. Zatímco před rokem poslouchalo stanici aspoň jednou týdně 123 tisíc lidí, ve 2. a 3. čtvrtletí loňského roku to bylo jen 81 tisíc. V denní poslechovosti nejsou výsledky o nic lepší, aktuálně jej ladí pouze 26 tisíc, před rokem to bylo o 41 tisíc více.

hrzal_bontonLuděk Hrzal moderoval pořad Osmdesátky v osm. Co nás čeká nyní? Zdroj: www.radiobonton.cz

Podobnost s Rádiem Melodie čistě náhodná?

Loni prezentoval Martin Pokorný, ředitel regionálních rádií skupiny Lagardére Active ČR, nový projekt Rádia Melodie. Nová stanice si kladla za cíl oslovit cílovou skupinu 24-49 let formátem „AC“ (Adult Contemporary, hudba různých žánrů od 70. let, zároveň se vyhýbá žánrům jako hard rock, heavy metal, hip-hop  či dance music). Možná si říkáte, proč děláme AC formát tam, kde těchto formátů je strašně moc,” uvedl v úvodním projevu ředitel regionálních rádií Martin Pokorný.

PŘEČTĚTE SI: Známe podrobnosti o projektech Radio Centrum a Rádio Melodie, které vyvíjí Lagardére

Projekt Rádia Melodie má oslovit posluchače ve velkých městech a zaměřit se na českou scénu. Dále Martin Pokorný uvedl, že je vymyšleno několik „zajímavých formátů” – mluvit by se mělo o sportu, trendech, kultuře, vaření, nových technologiích. Zdají se vám slova nějak povědomá? Ano, mnoho těchto pořadů totiž vysílalo Rádio Bonton (Střídačka, Trendymánie, Jak se vaří na Bontonu). Podobnost čistě náhodná? Nebo se rysy z projektu Rádia Melodie promítnou do nového směřování Rádia Bonton? Věřme, že už brzy budeme mít jasno.

melodie_plakatCo stojí za projektem Rádia Melodie? A jak bude vypadat Rádio Bonton? Ilustrace – RadioTV. Připomínáme, že se nejedná o oficiální logo projektu Radio Melodie.

Autor článku:

Komentáře (2)

  1. Matyas

    Kdyby se opravdu ve vysílání promítla tvorba,která je zajímavá leč momentálně nikde nehraná – tak to by jistý krok opravdu byl a že těch věcí je více než dost,nemusím ani zminovat.Každopádně se ukáže,do jaké míry chtějí nový program vypilovat.Smutný bude to,že se opouští zavedená značka Bonton,nebot ve svém čase to byl pojem!

  2. Jan Nový

    Není až takový problém hrát písničky české i slovenské i silně ojete interprety avšak hrát písničky , ale které nikde hehrají , druhý program radia bonton by nebyl špatný :-) 1. Bonton Klasik , 2 .stanice Bonton melodie :-)

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: