Michel Fleischmann pro RadioTV: Europa 2 není na prodej

europa2Slovenská akvizice skupiny Lagardere, Rádio Europa 2, je údajně na prodej. S touto informací včera přišel jistý český mediální blog, a odstartoval tak sérii různých spekulací. Prezident skupiny Lagardere v ČR Michel Fleischmann však v exkluzivním rozhovoru pro RadioTV vylučuje podobné domněnky a zdůrazňuje, že Lagardere hodlá i nadále budovat a posilovat pozici Europy 2 na Slovensku. Výrazný růst poslechovosti očekává v průběhu jednoho až dvou let.

Europa 2 vysílá devět měsíců, potřebuje čas

Rádio Europa 2 bylo na Slovensku spuštěno v prosinci loňského roku, a podle nepotvrzených informací webu Mediadnes.cz není v dobré kondici. Nepodepsaný článek popisuje peripetie českých mediálních investorů na slovenském trhu. Lagardere je po České produkční invest (později PPF), a skupině GES třetím investorem z Prahy, který se pokouší prosadit na slovenském mediálním trhu, kde před devíti měsíci představil značku Europa 2. Ta je notoricky známá na českém trhu, kde Evropa 2 patří mezi nejposlouchanější rádia. Na Slovensku ale jde o úplně novou značku, která potřebuje jistý čas na adaptaci.

Web Mediadnes analyzuje aktivity tří českých mediálních investorů, včetně skupiny Lagardere, která vstoupila na slovenský trh v roce 2007. Tehdy koupila celoplošné Rádio Okey, které 12. prosince 2009 přejmenovala na Europu 2. Web však uvádí, že toto rádio je po devíti měsících provozu na prodej a utlumuje moderovaný program i výkony vysílačů.

europa2-banner

Omezení pokrytí v Nitře a na východním Slovensku

Weby Medialne.sk a Radia.sk upozorňují na částečnou pravdivost tvrzení, která se týkají omezování výkonu některých silných vysílačů Europy 2 na Slovensku. Podle Radia.sk došlo v posledních týdnech k výraznému zhoršení pokrytí Europy 2 v oblasti Nitrianského kraje, kde má stanice k dispozici silnou frekvenci 95,2 MHz, která byla stanovena v rámci tzv. ženevské koordinace. Tato frekvence je původně koordinována na vrch Zobor s vyzářeným výkonem 10kW. Provozovatel Europy 2 ale změnil kótu a snížil výkon tohoto vysílače, čímž mělo dojít k degradaci pokrytí z této frekvence. Podobné kroky měl provozovatel učinit i na východě Slovenska, kde disponuje několika silnými frekvencemi, které se vzájemně překrývají.

Blog Mediadnes spekuluje, že snižování výkonů vysílačů má být důsledkem úsporných opatření, kterými slovenská Europa 2 prochází. Řada posluchačů v diskusních fórech přitom poukazuje na zhoršení přijmu této stanice v některých regionech.

Fleischmann: Snížení výkonu je dočasné

fleischmann-officialPrezident české pobočky Lagardere Michel Fleischmann, jež Rádio Europa 2 většinově vlastní, však v rozhovoru pro server RadioTV odmítá podobné interpretace. Případný prodej slovenské akvizice v současnosti vylučuje, a hodlá trhovou pozici posilovat. „Europa 2 není v krizi, Europa 2 není na prodej, Europu 2 hodláme i nadále rozvíjet, jak v ČR tak i na Slovensku,“ uvedl Fleischmann pro RadioTV. Skupina by měla v dohledné době ohlásit nový management pro slovenskou pobočku, personální otázky se dle Fleischmanna blíží do finále.

Ohledně snižování výkonu některých vysílačů na Slovensku uvedl, že jde o přechodný stav, protože E2 přesouvá frekvence k jinému operátorovi. Až dosud ji většinu silných frekvencí spravovala společnost Towercom (která mimo jiné provozuje například i známou satelitní službu Skylink). „Teď měníme operátora i některé kóty, což si vyžaduje dočasné snížení výkonů. Po vyřešení všech technických náležitostí by se měly výkony znovu navýšit, nedokážu však říct, zda se vrátí na původní úrovně protože je to záležitost jednotlivých koordinací,“ dodal Fleischmann.

Správnost formátu potvrzuje rostoucí share

Slovenská Europa 2 je dnes trhovou šestkou s počtem posluchačů na úrovni 256 tisíc denně za první pololetí. Fleischmann ale poukazuje na vzrůstající share stanice, který signalizuje správnost nynějšího programového směřování. „Náš share stoupá a potvrzuje, že hudební formát je nastavený dobře, a že máme potenciál významně růst. Pochopitelně se chceme co nejdřív přiblížit našim největším konkurentům,“ řekl Fleischmann. Podle něj je devět měsíců příliš krátká doba na hodnocení případného úspěchu nebo neúspěchu této stanice na slovenském trhu. V průběhu následujících dvou až tří vln průzkumu MML ale očekává významné posílení pozice Europy 2. „To je náš cíl,“ dodává. Časově by se pozitivní výsledky mohly projevit v průběhu jednoho až dvou let.

Graf poslechovosti slovenských rádií v 1. pololetí 2010. Rádio Europa 2 je šesté v pořadí. Zdroj: průzkum MML+TGI 1+2/2010, Median SK. Graf: www.medialne.sk – klikněte pro zobrazení podrobnějších údajů

Blog Mediadnes trvá na publikovaných informacích

Málo známý blog ale v dnešním článku znovu potvrdil své původní informace, které prý získal z neformálních rozhovorů s několika různými zdroji. Nepodařilo se nám však dostat k autorovi textu, který není podepsaný, a web nereagoval ani na žádost redakce RadioTV o vyjádření.

Blog Mediadnes definuje sám sebe jako zájmové sdružení lidí pohybujících se v médiích, a má za cíl přinášet informace, které jsou oficiální cestou těžce ověřitelné. V minulosti již vydal několik článků, jež způsobily menší rozruch. Poukázal například na údajnou špatnou situaci televize Public nebo domnělé politické pozadí v projektu státního informačního webu k digitalizaci. I když se k tomuto webu nikdo oficiálně nehlásí, pro řadu českých a nyní i slovenských novinářů představuje zajímavý zdroj informací, jejichž pravdivost ale může být sporná.

Autor článku:

Komentáře (16)

 1. Barka

  Po ukrutnosti, kterou bylo rádio OKEY přišli s Európou.Zvuk je příšerný, frekvence
  98.5 z Javořiny mě děsí už roky. Myslím , že tyto tvory, kteří przní kulturu, by
  měli vyvézt někde do Polynézie , či kam. A tenhle usmívající se tupec něco prohlásil
  o české hudbě?

  1. -Beny-

   Já jsem proti radiu Okey v zasádě nic neměl. Hrálo si to svoje, bylo trošku jine, než co tady jde naladit. Ted jak je to E2 tak je to prostě ten střed, pop, jako je u nas E2 a mnoho dalších stanic, takže nenadchne ani moc nenaštve :)

  2. Barka

   Rádio Okey bylo jeden z nejstrašnějších počinů na Slovensku. Žádnou, žádnou skladbu
   nedohrálo do konce , a po dvou dnech poslechu se člověk začal nudit a potom došlo
   k poslechovému kolapsu. Píšu za sebe, jestli E2 nenaštve, tak určitě nasere. Mám
   tím zapatlané 3 frekvence. Zaplaťpámbu , že ROCKMAX začal normálně hrát. Třeba dnešní
   Dinorock, který teď hrál, byl výborný. No a teď začínají představovat naše mladé
   kapely. Já bych jenom dodal, že existuje pop , který se dá i poslouchat , ale určitě
   ho nehrají na E2.

  3. -Beny-

   Záleží na každém jednotlivci, ja třeba rockmax težce nemusim, taky styl hudby jaky tam hrali, to byl děs..

  4. Jose

   No ono tak ani nezáleží na každém jednotlivci, jako spíše na tom, co mafie přidělí. Vrzalů jako E2 přidělili 15 kusů a na pěknou hudbu jako hraje Rock Max, jsme čekali 15 let, tedy když k nám přidělili přímo Beat. Takže ono to není, jen dle chuti. Ono je to taky, dle toho jak někdo, někde rozhodne. A rozhodně nerozhoduje tak. Aby byla plularita, tedy bylo to, dle chuti a jeden si mohl vybrat tohle a druhý něco jiného. Ale na druhou stranu je pravda, že se to konečně po 20 letech velmi podstatně zlepšilo a že podobnou pěknou hudbu už hraje 8 stanic a že Beat sám už je na 35 místech. Takže je pravda, že už je to mnohem a mnohem lepší, takže už nejsme těm vrzalům a kničidlům vystaveni na pospas jako tomu bylo ještě před 5 lety. A jejich teror už skončil, takže ať si vesele vržou dál. Nyní už lze naladit i něco jiného, kde nevržou. Horší to opravdu bylo, když nebyla jiná možnost. To bylo na zabití takových vrzalů. Dnes už nám to může být jedno. Již se konečně dá na mnoha místech opravdu vybrat, dle své chuti. I když do dnes existují místa, kde se vybrat nedá a lidé jsou tam stále vystavení vplén takovým kňouradlům. Ale snad i tam se to změni a i tam se někdy dostane z rádií hudba, tedy až se tam dostane nějaká frekvence, někoho z těch 8.

  5. Barka

   Beny nemysli si , že jenom kritizuji. Já poukazuji na to , že Rockmax, který jsem
   kritizoval kvůli extrémímu metalu , hraje dnes výborně. Hraje mě už 5 hodin za zadkem.
   Je to zásluha Beatu ve Zlíně, to je jasné. Ale třeba rádio Rubi, které chytám roky
   se mě teď líbí víc. Začali s taneční muzikou. A to mě nějak nevadí. Vadí mě rapper,
   ale tohle ne. Také mě vůbec nevadí Čas, Jih,Haná , ale E2 je pro mne odpad.
   Jose se zase vzteká z Blaníku a mě nevadí vůbec. Je to individuální, jenomže Jose
   dobře napsal „15 kusů vrzalů“. V tom je problém. Kiss, Hit,Fajn, k čemu tolik?
   Proč jezdí na techno tolik lidí a nic není na FM? Tohle by mělo být celorepublikové
   rádio, když je o tenhle podle mě paskvil zájem? Já technu nerozumím, ale 15 vrzalů to
   prostě znemožnilo.

  6. Jose

   Dovolím si tě značně zkorigovat, tedy zase je to trochu jinak. Já se nevtekám z Blaníku. Blaník u nás vůbec nemáme !!! Já se nejvíce vztekám z místních lokálních vrzalů jako je Radio Contac Liberec a Radio Dobrý den. To jsou doopravdy dvě naprosto zbytečné stanice, které jen zabírají místo. Z toho Radio Contact Liberec dokonce ženevskou frekvenci, která hraje bezvadně po celé cestě do Prahy a ještě i dál. Dále se vztekám nejvíce z Impulsu, protože to je naprostý německý uječený extrém, který zbytečně zabírá celoplošnou licenci a dovedl bych si na ní z fleku představit minimálně 5 podstatně lepších stanic. No a pak už se vztekám jen z takových drobností, jako proč se musel p.Černý zbláznit a ze své stanice radio Černá hora udělat kolovrátek, který je dnes mišmašem Evropy 2 a Hitrádií, když před lety to bylo skvělé rádio, které hrálo Underground, Indies a Blues. Dále se vztekám, že se zprasil Radiožurnál. Pak se vztekám, že se zprasila Frekvence 1. Obou je škoda. Pak se vztekám a to strašně moc. Že vyhnali z Cukráku Český rozhlas WAVE. Dále se vtekám, že do dnešního dne k nám nepřišlo ani OLDIES RADIO ani RADIO 1. Ani COUNTRY RADIO. Což jsou 3 bezvadné stanice dostupné v Praze. Přičemž Country Radio tu má koordinaci, ale taky jim to ještě nedali, tedy nevíme jestli jim to dají nebo nedají. A v neposlední řadě se vztekám nad tím, proč tu stále vládne Český rozhlas Ústí nad Labem pod názvem Český rozhlas Sever a nevysílá zde 7 dní v týdnu po celých 24 hodin vlastní Český rozhlas Liberec. Jinak mi i docela vadí, že kdysi tady bylo KISS 98 FM z Prahy a po tom ho vyměnili za KISS Délta o kterém si myslím, že je horší toho pražského. Naproti tomu přijemnými událostmi jsou a nad těmi pro změnu jásám, příchod BEATU před 5 lety. A změnu formátu u Rádia Hey z formátu Hey, česky a nej na formát Rockové hity a Sport, to můžeš…To je tak asi všechno. Takže samotná Evropa 2 jde v podstatě mimo mne. Tedy ani mi nevadí ani ji nechválím, proto také na ní víceméně neutočím, neposlouchám to, není to pro mne a nezajímá mne to. Ale nikterak zásadně mi to nevadí. Ale to mi nevadí ani nikterak zásadně Blaník. Nemáme ho zde, jak znovu opakuji. Co mi zásadně vadí, to je opravdu Impuls, Radio Contact Liberec a Dobrý den. Co se týče tvé poznámky o TECHNU. Uvědom si prosím tě, že E2 hraje ten nejobyčejnější a nejtuctovitější pop. Nikdy nehrála a nehraje TECHNO. V ČR žádné Techno rádio nemáme. Alespoň pokud to srovnám s opravdovými techno rádií z Německa. Jediné, co se tomu blíží nebo, co by šlo takto označit je Radio Helax v Ostravě, též naštěstí na silné ženevě, takže je slyšet snad až v Olomouci. Ale to je jediné rádio, které se tím zabývá. Všechno ostatní je v podstatě jen nudný otravný popáč. Tedy většinou. Jistě jsou některé světlé vyjímky mezi ně patří již zmíněné Ruby. Třeba. Nebo Dance rádio nebo z jiných stránek radia jako Expres nebo Spin, samozřejmě všechno pouze Praha. Nebo Ethno Rádio Praha a Brno. Je jich málo. Těch vyjímek. A prakticky nejsou pomalu jinde, nežli v hlavním městě. I když i mimo hlavní město vznikají moc pěkní, třeba GAMA v Mostě. Ale jinak je to všechno víceméně stále vystaveno všude popovému teroru. Ale bylo to mnohem horší. Fakt se to v posledních letech hodně zlepšilo. Tedy přibyla rádia jako Gama, Samson, Ethno. Zase po Samsonu teď jdou. Nevíme jestli přežije nebo nepřežije, ten útok. Tak je to takové jako na houpačce. Něco se zase kazí… Samsonu by byla strašlivá škoda. Když tedy už jsem zase přešel z místa na celou republiku.

 2. Jose

  Jinak ale podstatně zajímavější, nežli rozebírat, na kolik na E2 kničí nebo nekničí mi přijde to, že zřejmě šetří. Tedy dokončili přechod z pozice 23,5°E Astra na pozici 0,8°W Thor. Včera jsem zjistil, že už to na Astře nehraje. Takže tím to tam zůstávají ze slovenských soukromých rádií již pouze LUMEN, HEY, JEMNÉ MELODIE a VIVA. Vše ostatní už je na Thoru. Jako One, Expres, Kiss, Hornet, Evropa 2, Hit a Fun ( Fun ovšem není přístupné veřejnosti.). My máme na Astře 23,5°E zatím 3, tedy Proglas, Beat a Country rádio ( Z toho ovšem Country rádio také není přístupné veřejnosti, právě se čeká velice netrpělivě na rozhodnutí RRTV, ale bohužel na posledním zasedaní o této důležité věci, opět nerozhodla).

  1. Jose

   Jé promiň. Blbě jsem si to přečetl. Jistě přesně. JAZZ tady chybí. Techno tady chybí. Folk není skoro nikde. Rock taky není úplně všude. Ale s popem tady budou prudit na deseti frekvencí úplně všude. Přesně tak to v tomhle státě je.

 3. -Beny-

  Nevím, já to neřeším nějak, jediné co mě chybí ve Zlinskem kraji je třeba Dance radio na Fm, bo stanice, ktera by se tomu pořádně věnovala, jinak na kissku pouští občas dance music, je tady i jeden pořad, tak lepší než dratem do oka, Beat je jen v male blizkosti Zlína, tady v kopcích ho nechytnu, Impuls,Čas, mě z židle nenadzvedávají, poslouchají to lidi hodně, kdyby se jim to nelibilo, neposlouchali by to. Vždy se najdou odpůrci, ať člověk dělá cokoli, a to že v ČR nefunguje něco jak by mělo, to mě nepřekvapuje, ono tak tady vůbec něco funguje? :-)

  1. Barka

   Beny a co Rubi, nechytíš, tam trochu dance hrají. Pokud to není tajemstvím , tak v
   jaké asi lokalitě bydlíš? Já mám štěstí , že bydlím v RD a mám více antén, tak už něco
   lapnu i tady v kopečcích. Škoda Beatu, ten tady nikdy nebude , snad kdyby ho šoupli do
   Hradiště, tak citlivým tunerem. Pro nějaké alterňáky snad slovenské Radio FM. Kdysi
   dávno jsem si pustil i Orion , ale teď jsem ho vyřadil, nestojí už za nic. Ještě tak
   Haná. A Černá hora je už fakt nijaká. Tu jsem brával někde od Králíků , pokud se nepletu. A s tím Časem máš pravdu , to jsem si ověřil a poctivě obchodil třeba hospody
   v okolí a pouštěli ho často, a poptával jsem se a Čas lidi opravdu poslouchají.
   Impuls také hrávají , ale ten mě nebere, to je hnus. Pak je ještě taková móda pouštět
   po hospodách Óčko a nenarazil jsem na nikoho , komu by se to líbilo. No ale možná
   jsem se ptal nevhodně. Ono do klasických hospod už mladých moc nechodí. Dřív jsme to
   řešili magneťákem. Ten přinesl tohle a tohle a nakonec jsem za komoušů slyšel asi
   víc alb než za kapitalistů.

  2. Jose

   Zareaguji, jen na to KISS. Podle mého osobního názoru jsou RADIO INVESTMENTS takoví váhaví střelci. Oni mají podle mého osobní názoru nejlepší rádia v republice. Tedy nejvíce vyprofilovaná radia jako RADIO 1, BEAT, COUNTRY RADIO, SPIN. Jenže oni váhají. COUNTRY RADIO strašlivě váhalo. Dnes to váhání dohání, v době, kdy je tak říkajíc už vyprodáno a už se není pomalu kam vecpat . Co dělali těch 20 let před tím ? Dávno mohli mít pokrytí jako Evropa 2 nebo jako Impuls nebo jako Čas nebo bůh ví kdo. RADIO 1 to nechce z Prahy vůbec. No, budiž. No a KISS to je jedna fraška. To radio mohlo být rockovým rádiem a mělo na to náběh, dávno před Beatem. Mohlo být… Beat by vůbec nemusel vznikat a všude by jelo rockové KISS. No nic dali přednost popu. A tak vznikl BEAT a naštěstí se šíří, ovšem jak říkám, již ve vyprodané době, tedy obtížně, stejně jako Country rádio, které jde až po něm a po jeho úspěchu. No a KISS stále ten pop a jen sem a tam přihodí cosi tanečního, přitom zase měli na taneční náběh stejně jako před tím na rock. A mohli být taneční značkou a mít všude hodně nadupané a taneční KISS a mohli tak jet a vypadat. Mohli. Váhali tak, že dnes už je v Praze Dance rádio na FM a je u Lagardere. Prostě KISS ten POP katastroficky zabíjí a ubíjí. Ale je to konec konců jejich věc.

  3. Barka

   Právě Kiss je to samé co E2 , plno kmitočtů v pásmu. Megavýkony a skutek utek.
   Nestojí to za nic. 88.3 Kisshády,90.3 Kiss publikum,96.5 Kiss publikum, 98.9
   Kiss publikum, 104.3,104.5,105.0 F1,99.3,88.5,98.5,E2, 93.6,97.5,106.5,107.3
   Čro Brno. Šlo by pokračovat. To je k uzoufání. 13 frekvencí pro 3 rádia.
   Čr1,Čas,Impuls – další přefrekvencováno.

  4. -Beny-

   Rubi vůbec, jsou asi mista kde by to šlo, ale poslech je nereálný i na velkou střešní anténu. Když je ve Zlíně vysílač 200W tak v Chřibech to prostě slyšet neni. Na druhou stranu jsou zde slyšet na těch frekvencích radia z Rakouska, třeba i na té, kde ma být E2 v UH 95,8 FM. Jde zde občas slyšet nějaká Rakouská stanice. No já myslím že na kissu hrajou dance hodně, takovou divnou směs, ale hrajou, pop je taky, je to ale celé jeden velký kolovrátek. Kiss ale hraje taky v mnoha hospodách, obchodech, zdá se mi více, než Radio Zlín (a to má tady údajně vyšší poslechovost-nevim podle čeho ty průzkumy dělaji :-D). Nějak sem si zvykl na poslech Dencka z netu, takže to nějak neřeším už, ještě jsou aspon tyto možnosti.

  5. Barka

   To je mě líto. Přál bych ti místo jako mám já. Kam natočíš , tam stanice. Inu Chřiby.
   Rubi beru přímo z Hané-97.1.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .